„Vítám národní hrdost na české produkty,“

„Vítám národní hrdost na české produkty,“

12.09.2014 Mgr. Kateřina Kmecová

říká ministr zemědělství Marian Jurečka. Povídali jsme si s ním nejen o dopadech ruských sankcí na české pěstitele a výrobce.

Už máte vyčíslené škody českých exportérů v souvislosti s ruským embargem? Jak budete celou situaci dále řešit?

Jaké celkové škody způsobilo ruské embargo českým vývozcům, lze při současném dynamickém vývoji  spíše jen odhadovat. Zohledníme-li neuskutečněný vývoz a zastavení rostoucího trendu exportu do Ruské federace, potom můžeme celkové primární ztráty naší republiky v odvětví zemědělství stanovit zhruba na 300 milionů korun do konce roku 2014. Berme toto číslo opravdu zatím pouze orientačně, protože vnějších vlivů je hodně. Nejvýrazněji sankce zasáhnou sektor mléčných výrobků, postihnou také sektor potravinových přípravků. Na evropské úrovni byla zavedena opatření u ovoce a zeleniny a v sektoru mléka a mléčných výrobků.

Koordinujete z hlediska diplomatických postupů vůči Rusku postup v rámci celé EU? Zaobírá se EU jednotlivými vnitřními trhy?

V EU je samozřejmě koordinována společná pozice ve vztahu k zavedeným sankcím. Pokud se týká reakce na zavedené obchodní embargo ze strany Ruska, výše uvedená opatření Společné zemědělské politiky jsou řádně koordinována ve strukturách EU. Opatření jsou navržena na základě hodnocení situace na jednotlivých trzích v členských státech. Nutný je především kvalitní monitoring na unijní úrovni a společný postup, protože jinak by mohlo nastat upřednostňování národních zájmů, před zájmy společného trhu EU.

Odhad toho, kolik se sem přesune potravin z jiných trhů, byl asi 1 miliarda. Je už tento objem nějak přesněji zmapovaný?

Prozatím pracujeme i nadále s údaji, které jsme předpovídali v uplynulém období, tedy, že celkové cenové ztráty postižených sektorů se mohou pohybovat mezi 1 až 2 miliardami korun. Bližší upřesnění těchto údajů v současné době není možné, další vývoj závisí na velkém množství aspektů, například vývoji na trhu EU, nalezení nových odbytišť pro evropské exportéry, přijetí případných dalších podpůrných opatření na evropské úrovni.  

Čeká nás zlevňování potravin? Jsme opravdu odpadkovým košem Evropy? A jaký má ministr zemědělství názor na testování potravin v médiích? Celý rozhovor si přečtěte v novém čísle časopisu Svět potravin, které vychází již 22. září!

10


Mohlo by vás zajímat

Ceny potravin nadále klesají! Cukr je nejlevnější za dva roky.

06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

Venezuelský prezident nařídil převzetí všech obecních trhů v zemi

29.05.2018 | Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro nařídil převzetí všech obecních trhů v zemi, které budou nyní přímo řízeny novým vládním úřadem.

Analýza: Před svátky řetězce nabízí v letácích víc alkoholu

11.04.2018 | Obchodní řetězce nabízí ve slevových letácích před svátky o půlku víc alkoholických nápojů než v jiných měsících. Před Vánoci vede pivo, před Velikonocemi se zvyšuje množství tvrdého alkoholu a bylinných likérů. Uvádí to analýza společnosti Česká distribuční, která letáky roznáší.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.