15.01.2019 Jana Čiháková
Taky si nedovedete představit vaření bez svěžích bylinek? Pak popusťte fantazii ještě o kousek dál, a vyzkoušejte jedlé květy. Pokrmy jimi můžete skvěle dochutit. Víte třeba, že pampeliška dodá jídlu grády, zatímco begónie se postará o ovocnou vůni?
Některé květiny si můžete i snadno vypěstovat v nádobkách: "Vhodné jsou květy hvozdíku zahradního, lichořeřišnice, měsíčku lékařského, pampelišky, růže, violky, begonie, fuksie, mečíku, popence, máku, aksamitníku, brutnáku, sedmikrásky a samozřejmě květy bylinek – šalvěje, yzopu, saturejky, pažitky, tymiánu a řady dalších,“ vyjmenovává Lucie Šefrna, zakladatelka Bylinkofestu. Květy je možné přidávat do čajů, nápojů, polévek, salátů, ozdobit jimi dezerty, sýry, zmrzlinu. Nakládají se do oleje a octa, který tak získá specifickou chuť. Je možné je smažit, nebo jimi ovonět třeba cukr.
1. BEGÓNIE
Begónie jsou krásné okrasné květiny, které hýří barvami a mají navíc i zajímavou ovocnou příchuť. Díky tomu se hojně využívají i při vaření. Okvětní lístky se nejlépe hodí do ovocných i zeleninových salátů, kterým dodají luxusní chuť i atraktivní barevnost, až se sliny sbíhají.
2. KARAFIÁT
Okvětní lístky karafiátu mají kořenitou a sladkou vůni. Jak je servírovat? Před použitím odstraňte bílou část okvětních lístků, ty mají totiž nahořklou chuť. Okvětní lístky jsou vhodné pro výrobu sirupu, je možné je přidat do ovocných salátů, ovocných šťáv i do vína.
3. MACEŠKA
Maceška je sladce vonící květina. Používá se nejen jako dekorace na talíři, ale přimíchává se i do letních salátů. Přes zimu si zkuste vytvořit jedlou dekoraci v podobě mražených květů, stačí květy potřít bílkem, posypat jemným krystalovým cukrem a nechat zaschnout.
4. ORCHIDEJ
Orchidej je krásná kytka, která navíc i skvěle chutná. Přidat ji můžete do salátů nebo třeba partnera překvapit tím, že květ vložíte do skleničky se šampaňským. Tato kombinace vypadá luxusně a navíc kytku poté můžete sníst.
5. RŮŽE
Obsahuje velké množství vitaminu C a zachovává si ho i po usušení. Dají se z ní připravit osvěžující nápoje. Okvětní lístky růží ozdobí a vylepší chuť všem druhům dezertů. Dále se mohou přidávat do ovocných šťáv a k přípravě růžového sorbetu.
6. PAMPELIŠKA
Pampelišky jsou plné antioxidantů a minerálů, obsahují hlavně velké množství draslíku. Rostliny jsou sice hořké, ale pikantně okoření salát. Výborný je také pampeliškový sirup. Pampeliška se přidává i do čajových směsí.
Vše o květinách, o jejich pěstování i využití je možné se dozvědět na jarním ročníku veletrhu FOR DECOR &HOME, který se koná 17. – 19. ledna 2019 na výstavišti v Praze - Letňanech. Na jednom místě najdete inspiraci i odborné poradenství.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
09.08.2024 | Letos si burčák užíváme podstatně dříve. Podle vyjádření Svazu vinařů zhruba o 20 dní. Jako burčák se smí na českém trhu ALE označovat pouze nápoj z českých hroznů. Pokud se vyrábí ze zahraničních, musí nést označení částečně zkvašený hroznový mošt, což někteří prodejci nedodržují. Jak jim nenaletět?
06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.