Češi se oproti letům minulým zajímají daleko více o své zdraví. Zvyšuje se poptávka po kvalitních potravinách a zájem ze strany klientů zaznamenávají i instituce, které se zabývají výživovým poradenstvím. I přes veškeré snahy se ale Česká republika řadí mezi státy s nejvyšší koncentrací osob s nadváhou. Za posledních 20 let se počet obézních zdvojnásobil. Problém se bohužel týká i dětí.
Stiuace není o moc lepší ani na Slovensku. Jak informovala ČTK: "Nárůst obezity kvůli špatné životosprávě obyvatel stojí zdravotnictví několik miliard korun ročně. Vyplývá to ze studie slovenských vládních analytiků.
POMOCI MAJÍ VYSOKÉ DANĚ
"Na léčbu nemocí spojených s nadměrnou konzumací cukru vynakládá slovenské zdravotnictví nemalé prostředky. Přímo s obezitou se spojují dvě až sedm procent celkových nákladů na zdravotní péči, po zohlednění nákladů na přidružená onemocnění to může být až 20 procent celkových nákladů," uvedli vládní analytici ve studii, kterou dnes zveřejnili.
Podle analýzy na léčbu obezity slovenské zdravotnictví vynakládá 90 až 245 milionů eur (2,3 až 6,3 miliardy korun) ročně. Po započítání přidružených nemocí výdaje mohou dosáhnout až 700 milionů eur (téměř 18 miliard korun).
Podle odborníků by ke zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva mohlo přispět i zdanění slazených nápojů. V celkové spotřebě cukru a výrobků z něj se Slovensko dostalo na přední místa v rámci zemí sdružených v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Zatímco v roce 1993 mělo Slovensko v porovnání s okolními zeměmi nejnižší spotřebu cukru, o 20 let později se země v tomto srovnání s ČR, Maďarskem, Polskem a Rakouskem dostala na špici žebříčku s průměrnou spotřebou téměř 50 kilogramů cukru na obyvatele.
NA VINĚ JSOU SLAZENÉ NÁPOJE
K vysoké spotřebě cukru přispěly hlavně slazené nápoje, jejichž konzumace se v roce 1993 zdvojnásobila. Analytici uvedli, že s cílem omezit spotřebu takzvaných nezdravých potravin některé státy přistoupily zejména ke zdanění slazených nápojů. Například v Maďarsku, které zavedlo daň na nezdravé potraviny a nápoje, výrobci podle slovenské studie postupně snížili podíl nezdravých složek v produktech, nebo je z výrobků odstranili.