12.09.2013 Eva Černohorská
Trápí vás migrény? Spouštěčem bolestí mohou být i některé potraviny.
Často nad bolestí hlavy jenom mávneme rukou a vzniklou situaci řešíme polknutím tablety. Nehledáme příčinu, chceme být okamžitě fit. Přehlížíme varovné signály těla, jež mohou poukazovat i na závažnější problémy. Bolesti hlavy můžeme rozdělit do dvou skupin – první zahrnuje bolesti hlavy nepojící se s žádnou jinou chorobou a lékař u ní nezjistí ani neurologický nález. Odborně se tato skupina nazývá primární bolesti hlavy a spadá sem migréna a tenzní bolesti hlavy. Druhá, odborně nazývaná sekundární, je spojena s řadou neurologických příznaků a může signalizovat například cévní mozkové příhody, vysoký tlak, zánětlivé onemocnění a krvácení v oblasti mozku.
Mezi časté příčiny, které spouštějí bolesti hlavy, patří potravinové alergie a intolerance. V prvním případě imunitní systém organismu pokládá požitou potravinu za nebezpečí a zareaguje vyplavením histaminu do krve. To se může projevit širokým spektrem příznaků, od otoků po bolest hlavy.
Druhý případ se týká jedinců netolerující některé složky potravy, například laktózu a lepek. Obtíže však nezpůsobí imunitní reakce, ale metabolická porucha. Organismus postrádá enzymy, které dokáží přijatou potravu zpracovat. Máte rádi konzervované ryby? Možná vás neminula zpráva o nadlimitním množství histaminu v některých výrobcích. Po požití většího množství těchto konzerv může dojít k reakci zvané pseudoalergie, jež se příznaky podobá skutečné alergii. Neznamená to však, že by byl člověk alergický například na tuňáka.
Jaké jsou nejčastější potraviny, po kterých nás může začít bolet hlava?
O nalezení spojitosti mezi sýry a bolestí hlavy se snažilo několik vědců už před několika desítkami lety. Podle výzkumů může spouštěčem bolesti být látka tyramin. Organismus je sice vybaven detoxikačním mechanismem, ale u některých citlivých jedinců může zvýšená dávka vyvolat obtíže. Pokud trpíte na bolesti hlavy, je na místě v jídelníčku omezit plísňové sýry, ale také mozzarellu, fetu, gorgonzolu, čedar, tvrdé a tavené sýry. Stejnou látku naleznete i v červeném víně, sušeném ovoci a kvašené zelenině. Proto i zde platí pravidlo o střídmosti. Samozřejmě, bolesti hlavy po víně se mohou dostavit i u silných jedinců bez jakéhokoliv zdravotního omezení, pokud vypijí větší množství.
Jedním ze spouštěčů bolesti hlavy může být látka synefrin obsažená v citrusových plodech. Je známa především mezi sportovci, protože zvyšuje metabolismus a tím dopomáhá ke snížení tělesné hmotnosti. Pokud se konzumuje zároveň s kofeinem, může se jeho účinek ještě zvýšit.
Máte ve zvyku vypít každý den několik šálků kávy, nebo energii sbíráte z jiných kofeinových nápojů? Potom vězte, že vás při nedostatku kofeinu mohou překvapit abstinenční příznaky spojené nejen s bolestí hlavy, ale také s nervozitou a únavou. Na druhé straně stojí předávkování, projevující se neklidem, nespavostí nebo křečí. Možná vás překvapí, že ohroženi nejsou jen dospělí popíjející kávu, kofein se vyskytuje také v čaji, čokoládě, v kakaových a energetických nápojích. Stejnou měrou může mít tedy negativní dopad na zdraví dětí, pokud je přijímán v nadměrném množství.
Někteří lidé péči o své tělo přehánějí a snaží se získat maximum prospěšných látek ve snaze udržovat se stále fit. Nakupují drahé preparáty, doma mají výstavku nejrůznějších lahviček plných barevných pilulek, které polykají jako lentilky. Místo misky zeleninového salátu raději dají přednost jednoduchému polknutí chemického zázraku. Při dodržování předepsaného dávkování nehrozí žádné nebezpečí, dávka je tak malá, že člověka nikterak neohrožuje. Nicméně riziko trvá a může být jedním z důvodů bolesti hlavy. Pokud se jedná o vitaminy rozpustné ve vodě, organismus nadbytek vyloučí močí, jedná-li se o vitaminy rozpustné v tucích, může dojít k hypervitaminoze, nebo-li onemocnění z nadbytku vitaminů. Obtíže zahrnující bolesti hlavy a únavu způsobuje zejména vitamin A, obsažený v játrech, špenátu, kapustě, tučných rybách, nebo másle.
Dalším z důvodů bolesti hlavy může být glutaman sodný, látka pod označením E621 využívaná ke zvýraznění chuti pokrmů a navození masové příchutě. Protože se jedná o snadno dostupnou a levnou látku, je využívána v široké míře zejména při výrobě omáček a instantních pokrmů. Jak již napovídá nadpis, do kontaktu s tímto ochucovadlem přicházejí zejména návštěvníci asijských bister a rychlých občerstvení, kde se ochucovadlo využívá ve větší míře. Při přecitlivělosti může u člověka vyvolat bolesti hlavy, bušení srdce, nebo bolest na hrudi.
V prevenci bolení hlavy je nezbytný dostatečný pitný režim, kdy je na místě omezení kofeinových nápojů a alkoholu. V případě náhlých bolestí můžete využít přírodní lékárnu. Mezi bylinky, které pomáhají bojovat s bolestí hlavy, patří meduňka, kopretina řimbaba, heřmánek nebo máta. Další možností jsou zeleninové nápoje, úlevu přinášejí zejména kombinace mrkve, řepy, okurky a celeru.
Ingredience: 1 jablko, 2 celerové stonky, 3 mrkve, 1 menší hrst špenátu
Postup: Veškerou zeleninu očistíme a nakrájíme na menší kousky. K přípravě nápoje použijeme odšťavňovač nebo mixér, ve kterém zeleninu důkladně promixujeme. Podáváme vychlazené.
21.12.2013 | Pálí vás po jídle žáha, často trpíte bolestí břicha nebo nadýmáním?
05.08.2013 | Po jakých potravinách sáhnout, aby bylo dobře vašemu srdci i cévám?
06.12.2013 | Přírodní pomoc, aneb „česnek, zázvor, cibule, křen, vyženou chřipku společně ven“. Jedná se o potraviny, které nás sice rozpláčou, ale také bychom je měli v chřipkovém období vyhledávat. Obsahují totiž kromě přírodních antibiotik i antivirové a antimykotické látky.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.