28.08.2020 Jana Čiháková
Příroda je mocná a dává nám k dispozici celou řadu možností, jak využít její sílu. Jednou z nich jsou bylinky. Znaly je už prababičky našich babiček a generace ještě o mnoho starší. Které bylinky jsou ty tradiční, účinné a užitečné na ten či onen neduh?
Dobré zdraví je základem šťastného života, o tom nemůže být pochyb. Obvykle si ale jeho skutečnou hodnotu uvědomíme až ve chvíli, kdy se přestaneme cítit dobře. Přesto mnohdy raději sáhneme po chemické berli, pilulce a objemnému nákupu v lékárně, nežli bychom se zamysleli nad svým životním stylem, upravili jídelníček, začali více používat nohy, naslouchali signálům těla, dali šanci bylinkám a celkově se o sebe více starali tou nejpřirozenější cestou. Protože lidské tělo má často až téměř neuvěřitelnou regenerační schopnost, jen je mu občas potřeba vyjít trochu vstříc.
Bylinky byly odpradávna využívány k léčení nejrůznějších neduhů a v lidovém léčitelství mají hluboce zakořeněnou tradici. Nemají zázračnou moc, neplatí za všelék, ale jejich síla není zanedbatelná. Častokrát dokážou ulevit a nahradit zmiňovaná chemická léčiva.
Fytoterapie neboli bylinkářství je činnost, při které jsou k léčení využívány prakticky všechny části léčivých rostlin. Nemusí jít vždy jen o bylinky, účinné mohou být i nejrůznější keře, stromy, řasy či houby. Jde o variantu tzv. alternativní medicíny, která je známá po tisíce let.
První doložená zmínka o využívání léčivých rostlin je z období 3000 let před naším letopočtem ze sumerských hliněných tabulek. Obecně jde vždy o léčbu mírnou, pozvolnou, z dlouhodobého hlediska ovšem poměrně účinnou.
Sílu bylinek lze využít v mnoha zdravotních situacích. Ať už vás trápí kašel, rýma, opakované zahlenění, bolesti hlavy, břicha, ženské či zažívací potíže, únava či naopak chronická nespavost, smutné nálady a stres, anebo se snažíte zhubnout či naopak zbavit nechutenství, právě bylinky mohou být dobrou cestou k vyřešení vašich obtíží. Ať už samostatně nebo jako podpora léčby, jen je potřeba trocha důslednosti a trpělivosti.
S drobnou nadsázkou lze prohlásit, že co bylinka, to nejeden léčebný účinek. Některé rostliny mají ale velmi specifické vlastnosti a sluší jim přívlastek „ženské“. Efektivně zmírňují návaly během přechodu, ulevují od křečí v podbřišku během menstruace, mírní nepohodlné příznaky premenstruačního syndromu, pomáhají upravit cyklus a stimulují dělohu, mají dobré preventivní účinky při potížích s tvorbou cyst a v neposlední řadě podporují tvorbu mateřského mléka. Obvykle se využívají ve formě čajů, některé jsou však vhodné i pro sedavé koupele.
Tato rostlina s drobnými žlutými kvítky bezesporu patří mezi "top" ženské bylinky a její účinky jsou známé odpradávna. Lze ji sbírat nebo i pěstovat na zahrádce, balkoně nebo klidně doma v květináči. Sbírá se celá nadzemní část rostliny – listy i květy. Nejvíce účinných látek má v období květu, je však možné sbírat ji po celou sezonu od jara do podzimu. Na jaře a v létě je ale sběr nejlepší, protože podzim nemusí dělat dobře kontryhelovým lístkům. Užívá se formou čaje nebo sedavých koupelí a sušenou bylinku lze zakoupit také v lékárně.
Kontryhel má řadu pozitivních účinků, za zmínku stojí například skutečnost, že upravuje menstruační cyklus a tlumí silné krvácení, pomáhá při zánětech a při výtoku (jako sedavá koupel), pomáhá udržet plod (je vhodný od 3. měsíce těhotenství), skvělý je během šestinedělí (posiluje vazivo dělohy), působí preventivně proti děložním myomům a tlumí potíže během klimakteria.
Jde o až 2 metry vysoký listnatý opadavý keř. Z maliníku sbíráme plod a list, přičemž k léčení se obvykle používají listy, které vykazují výrazně prospěšné účinky na organismus. Listy se sbírají celé a mladé, nejvhodnější doba pro sběr je počátek léta, lze však i později. Nasušené listy maliníku zakoupíte celoročně v lékárně.
Maliník tlumí křeče a celkovou nepohodu během menstruace, působí pozitivně na ženskou plodnost, upravuje pH sliznice a harmonizuje ženské hormony. Čaj z ně se doporučuje pít od 34. týdne těhotenství, protože pomáhá připravit dělohu na porod a ulehčit jej; kromě toho pomáhá následně i po porodu, kdy stahuje dělohu. Má dobré uplatnění také po užívání antibiotik při zánětlivém onemocnění vaječníků.
Jetel luční je drobná rostlinka, běžně se vyskytující na loukách a zahradách. Málokdo však ví, že má velmi silné pozitivní účinky na ženské zdraví, protože je plná fytoestrogenů. Čaj z jetele mírní návaly horka během menopauzy, upravuje hormonální nerovnováhu. Kromě toho působí proti řídnutí kostí a podporuje činnost oběhového a lymfatického systému.
Řebříček je rozšířená bylinka, která během květu dorůstá výšky až 80 cm. Podobně jako kontryhel, také řebříček je bylinka velice univerzální, alespoň pokud jde o ženské zdraví. Sbírá se celá nať i s květy, květy jsou však nejúčinnější, ideální období pro sběr je od června do září. Bylinka tlumí bolestivou menstruaci a upravuje krvácení, usnadňuje klimakterium, mírní návaly horka a ulevuje při zánětech, pomáhá předcházet výskytu myomů dělohy; v tomto případě jsou vhodné také sedavé koupele v kombinaci s pitím čaje.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
07.08.2024 | Žvýkání je klíčovým krokem v procesu trávení, který začíná ještě před tím, než sousto opustí naše ústa. I když může být snadné přehlédnout, jak často žvýkáme, je to důležitá součást celkového zdravotního a trávícího procesu. Kolikrát byste měli žvýkat jedno sousto než ho polknete?
12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.