11.05.2023 Jana Čiháková
Spotřební daň na lihoviny podle plánu vlády příští rok stoupne o zhruba 32 korun na litr etanolu, což je o růst o deset procent ze současné sazby 322,50 Kč na litr. V následujících letech až do roku 2028 by měla růst o pět procent ročně. ČTK to sdělila Unie výrobců a dovozců lihovin.
Zvýšení spotřební daně je součástí vládního balíčku na konsolidaci veřejných financí, který má snížit schodek rozpočtu. Podle unie to více peněz do rozpočtu nepřinese. Podle Unie destilatérů, která sdružuje hlavně menší lihovarníky, to povede k rozvoji už rozsáhlého černého trhu.
Výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Vladimír Darebník uvedl, že návrh vlády považuje za nahrávání některým zájmovým skupinám. Vláda se totiž rozhodla ve svém návrhu ponechat nulovou sazbu na takzvaná tichá vína. Zároveň chce zvednout DPH z točeného piva z deseti na 21 procent. "V minulosti každé zvýšení spotřební daně na lihoviny s sebou přineslo dlouhodobé snížení celkového inkasa v nadcházejících letech," uvedl.
Balíček opatření, které mají mít pozitivní vliv na rozpočet ve výši téměř 150 miliard, dnes představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s dalšími členy vlády. Do rozpočtu má přinést 69,2 miliardy Kč právě růstem spotřebních daní z tabáku, hazardních her a lihovin. Spotřební daň z lihovin má podle představ vlády přinést příští a přespříští rok 1,1 miliardy navíc.
Unie už dříve uvedla, že daň loni do státního rozpočtu přinesla 14,3 miliardy Kč, z toho 64 procent je daň vybraná právě z lihovin, ze kterých stát vybral 9,2 miliardy Kč. Unie poukazuje na to, že lihoviny se podílí na celkové spotřebě alkoholu pouze z třetiny a jsou ve srovnání s pivem zatíženy spotřební daní v trojnásobné míře.
Podle Darebníka povede návrh vlády k přechodu spotřeby k nezdaněnému vínu a výsledkem bude nižší příjem státního rozpočtu. Tajemník Unie destilatérů Jakub Gottwald rovněž upozornil na to, že lidé se přesunou ke konzumaci vína, a na spotřební dani se vybere naopak méně.
Upozorňuje také na to, že to povede k rozvoji černého trhu a dramaticky zasáhne celé odvětví. "Odhadujeme, že polovina z 500 pěstitelských pálenic na území ČR bude vážně řešit ukončení činnosti. Stejné úvahy povedou bezesporu i malé řemeslné lihovary. Je to facka poctivému výrobci, přičemž černého paliče vláda vlastně plácá po ramenou," dodal.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.