České potraviny patří v Evropě k nejlevnějším

České potraviny patří v Evropě k nejlevnějším

16.07.2010 Tomáš Miškovský

Ceny potravin a nealkoholických nápojů v České republice byly loni výrazně pod průměrem (až o třetinu) Evropské unie. Podprůměrné byly také ceny alkoholu a tabáku.

Statistický úřad Evropské unie Eurostat srovnával cenu zhruba 500 výrobků v 37 zemích. Úroveň cen potravin a nealkoholických nápojů se v českých obchodech pohybovaly v rozmezí 10 až 30 % pod průměrem „evropské sedmadvacítky“. Česká republika tak na tom byla stejně, jako sousední Slovensko a Maďarsko, či Lotyšsko, Estonsko a Litva.

potraviny

 Ještě levnější potraviny loni měli Bulhaři, Rumuni a Poláci, ti nakupovali o 30 až 40 % pod evropským průměrem. O deset procent pod průměrem byly ceny potravin v Nizozemí, Španělsku, Velké Británii, Slovinsku, Portugalsku a na Maltě.

Naopak vůbec nejdražší zemí bylo loni podle Eurostatu Dánsko, ceny potravin a nealkoholických nápojů tam byly až o 40 % vyšší, než byl evropský průměr. V rozmezí 10 až 30 % nad průměrem se loni pohybovaly ceny v Irsku, Finsku, Lucembursku, Rakousku, Belgii, Německu a Francii. O deset procent dráže než průměr bylo také v Itálii, Švédsku, Řecku a na Kypru.potraviny

Kromě toho Eurostat porovnával také cenu dalších komodit. Například chleba a pekárenské výrobky byly nejlevnější v Bulharsku (58 % evropského průměru), naopak nejdražší byly v Polsku (146 % evropského průměru) a v Dánsku (132 %).

Polsko mělo na druhou stranu loni nejlevnější maso (56 % evropského průměru), nejvyšší ceny opět byly v Dánsku (128 %). Mléko, sýry a vejce se daly pořídit za nejméně peněz také v Polsku (63 % průměru), nejvíce za ně pak dali lidé v Irsku a na Kypru (shodně 137 % průměru).

Kdo se chtěl loni levně opít, zamířil pravděpodobně do Rumunska. Alkohol tam byl totiž nejlevnější, jeho ceny dosahovaly pouze 70 % evropského průměru. Naopak člověk toužící po skleničce něčeho tvrdšího se loni raději vyhnul Finsku, kde ceny alkoholu dosahovaly 170 % průměru evropské sedmadvacítky.

Irsku se loni zase jistě vyhnuli náruživí kuřáci. Ceny tabákových výrobků tam totiž dosahovaly 217 % evropského průměru, naopak Bulhaři mohli tabákové výrobky nakupovat už za ceny kolem poloviny evropského průměru (přesně 46 %).


Mohlo by vás zajímat

SZPI zakázala prodej halucinogenních bonbonů, obsahovaly výtažek z muchomůrky

05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

Sněmovna zřejmě schválí snazší podmínky nižší daně z piva pro malé pivovary

11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.