Citrusy nejsou zdaleka nejlepším zdrojem vitamínu C

Citrusy nejsou zdaleka nejlepším zdrojem vitamínu C

26.11.2020 Jana Čiháková

I když se o důležitosti vitamínů pro lidský organismus píše a mluví neustále, je současné období poznamenané pandemií koronaviru, spojené navíc s obdobím podzimu, kdy je zvýšená konzumace vitamínů obzvlášť potřebná, pro dostatečný příjem všech potřebných vitamínů nejdůležitější. To si většina spotřebitelů i v ČR uvědomuje. Ne vždy mají ale spotřebitelé dostatek správných informací o zdrojích vitamínů, což se týká i nejznámějšího vitamínu C.

Vitamín C je považován za prevenci všech myslitelných nemocí a potíží, jejichž výčet by byl opravdu hodně dlouhý. Jsou však i jiné symboly, která se s tímto vitamínem pojí – například, že jeho nejlepším zdrojem jsou citrusové plody, ačkoli bylo mnohokrát doloženo, že tomu tak není. Citrusy samozřejmě vitamín C obsahují, k zajištění dostatečného množství tohoto vitamínu prostřednictvím stravy pro potřeby našeho organismu je ale možné a vhodné využít celou řadu dalších zemědělských surovin, pocházejících přímo z tuzemského prostředí.

Neberete léky na ředění krve?

Citrusy, zejména pak grapefruity a jejich šťáva navíc může pro některé občany představovat potenciální riziko v kombinaci s některými léky, například na ředění krve, což jsou medikamenty, které užívá poměrně dost lidí. Což není nic proti konzumaci citrusů a ani dalších exotických plodů, které lze na našem trhu koupit. Je ale vhodné zdůraznit, že k zajištění dostatku vitamínu C bychom (na rozdíl třeba od vitamínu D a potřebě zdrojů omega 3 mastných kyselin, které jsou zejména obsaženy v tučnějších mořských rybách) ani žádné exotické plody konzumovat nepotřebovali, neboť „Céčko“ je součástí i docela obyčejných tuzemských potravin, jako jsou brambory nebo květák (obsah vitamínu C v květáku je srovnatelný s citrusy), nebo třeba šípku (50x vyšší obsah vitamínu C oproti citrónu) či černého bezu.

Upřednostněte raději tuzemské plody

Každopádně je vitamín C ve větším či menším množství součástí prakticky veškerého tuzemského ovoce a zeleniny, a jak podotýká i imunolog Jan Krejsek, tyto produkty jsou bohatým a perfektním zdrojem vitamínu C, kde je tento vitamín „v nejlepší matrici“ a navíc je u nich větší naděje, že ovoce a zelenina byla sklizena v optimální době a nepřevážela se dny a týdny ze vzdálených oblastí světa. „Takže já jsem velkým zastáncem toho, abychom jedli pokud možno lokální produkty včetně lokální zeleniny a ovoce, a pokud tak budeme činit pravidelně a v přiměřeném množství, můžeme tím pokrýt veškeré potřeby, které náš organismus má,“ zdůrazňuje Krejsek.

Vysoké dávky nejsou pro všechny

Důležité je, že vitamín C je na rozdíl od řady jiných vitamínů rozpustný ve vodě, a proto v praxi téměř nehrozí, že by se jím člověk předávkoval. Podle některých informací sice člověk může mít zdravotní potíže při konzumaci tisícinásobků doporučených denních dávek tohoto vitamínu, což v praxi znamená více než 3 až 4 gramy vitamínu C denně, záleží ale také na individuálních schopnostech organismu přebytek vitamínu vylučovat. Takový Linus Carl Pauling, kvantový biochemik a držitel nositel dvou Nobelových cen užíval vitamín C v množství tří gramů denně, a údajně až i 18 gramů denně, a dožil se 93 let. Takový přístup ale není nutné ani žádoucí kopírovat - za doporučenou denní dávku se v současné době považuje množství necelých 100 mg na osobu a den u dospělého člověka, přičemž více by měli pravidelně přijímat tento vitamín kuřáci (zhruba o 35 mg navíc na osobu a den), neboť jejich imunita je kouřením oslabena, a také sportovci.

Céčku vadí teploty

Tak či tak je ale zřejmé, že optimální pro doplnění (i „přeplnění“) vitamínu C pro potřeby našeho organismu je zvýšená konzumace běžného ovoce a zeleniny. A to především v čerstvém stavu, neboť vitamín C se jak nevhodným či dlouhým skladováním, tak jakoukoli úpravou z původních surovin postupně (někdy ale docela rychle) ztrácí, neboť podléhá degradaci v podobě oxidace.


Mohlo by vás zajímat

Brambora není jen jedna: Vyznáte se v odrůdách?

11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.

TUKUŽROUTSKÁ POLÉVKA JE SKVĚLÁ! AŽ NA TO, ŽE NEPOŽÍRÁ TUKY, ALE SVALOVOU HMOTU

12.08.2024 | Tukužroutská polévka je často zmiňována jako zázračný způsob, jak rychle shodit přebytečná kila. Tento koncept slibuje dramatický úbytek váhy během několika dní, a to pouze konzumací specifické polévky bohaté na zeleninu, která má údajně schopnost "spalovat tuky". Avšak při bližším zkoumání se ukazuje, že tato dieta je nejen neudržitelná, ale také neúčinná pro dlouhodobé udržení zdravé tělesné hmotnosti.

Milovníci vína, spojte se! Je tu Pálavské vinobraní

06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.