31.01.2022 Jana Čiháková
Zákon o významné tržní síle, který má chránit dodavatele velkých obchodních řetězců před nekalými praktikami, se bude vztahovat i na menší firmy než dosud. Způsobí to novela zákona, která vstupuje v účinnost od 1. ledna. Změna, která vychází z evropské směrnice, ruší dosavadní definici významné tržní síly a nahrazuje ji vymezením podle obratu odběratelů i dodavatelů. Projednávání provázely spory o to, zda více ochrání dodavatele, i obavy představitelů obchodů.
Ze strany Svazu obchodu a cestovního ruchu padlo i obvinění, že novela nahrává skupině Agrofert ze svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert ale již dříve odmítl, že by novela byla připravena v jeho prospěch.
Sněmovna vládní novelu upravila a některá ustanovení zpřísnila, protože někteří opoziční poslanci vyjadřovali obavu, že dodavatele, tedy tuzemské zemědělce a potravináře, neochrání. Dosud bylo významnou tržní silou takové postavení, v jehož důsledku si odběratel může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům v souvislosti s nákupem potravin nebo přijímáním a poskytováním služeb s nákupem nebo prodejem potravin souvisejících. Nově se bude podle vládního návrhu významná tržní síla posuzovat podle obratu obou stran kontraktu. Významnou tržní sílu má mít nově už odběratel s obratem nad dva miliony eur (asi 50 milionů korun) vůči dodavateli s obratem pod touto hranicí.
Podle poslaneckého pozměňovacího návrhu poslanců Karla Smetany (KDU-ČSL) a Josefa Kotta (ANO) bude mít významnou tržní sílu i takový odběratel, jehož roční obrat v tuzemsku přesáhne pět miliard korun. Významnou tržní sílu bude mít i odběratel s obratem do pěti miliard, pokud je ovládanou osobou a pokud jeho obrat společně s obratem ovládající osoby přesáhne pět miliard. Významnou tržní sílu bude mít i nákupní aliance, pokud společný obrat jejích členů v tuzemsku překročí pět miliard.
Zákon od přelomu roku také rozšíří seznam nekalých praktik, jejichž užití je zakázáno. Půjde například o podmiňování dodávek využitím služeb třetí strany, jejichž podmínky a cenu stanoví odběratel. Nekalou praktikou bude také povinnost zemědělce nebo potravináře, zkrátka dodavatele, aby uhradil náklady na slevy, pokud mu obchodník předem neupřesní, jak dlouho sleva potrvá a neupřesní množství výrobků. Za nekalou obchodní praktiku bude považováno i zrušení objednávky zemědělských produktů nebo potravinářských výrobků podléhajících rychlé zkáze v době kratší než 30 dnů přede dnem jejich dodání.
Dohled nad dodržováním pravidel zákona vykonává antimonopolní úřad. Bude muset vypracovávat zprávu o své činnosti podle tohoto zákona a bude ji muset zveřejňovat. Uzavřené smlouvy, jejichž ustanovení se ocitnou v rozporu s nově platnou úpravou, budou muset smluvní strany do 12 měsíců přepracovat. Tuto lhůtu stanoví přechodné ustanovení k novele zákona.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
12.09.2024 | Pět lidí skončilo ve Francii na jednotce intenzivní péče poté, co se nakazili botulotoxinem z kontaminovaného pesta. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, otravu v departementu Indre-et-Loire v západní části střední Francie mohla způsobit místní značka omáčky z divokého česneku kontaminovaná nebezpečným neurotoxinem.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.