děti  

Dopřejme svým dětem zdravé stravování

Dopřejme svým dětem zdravé stravování

16.10.2013 Redakce

Nutit či nenutit jíst své děti svačiny? Tuto otázku si jistě kladl nejeden rodič, který má doma školáka.

Některé děti nechtějí jíst téměř nic, další musíte od jídla doslova odhánět. Kde je tedy zlatá střední cesta? Navíc ne každá potravina je pro mladý organismus přijatelná a lehce stravitelná. Školní kantýny se jen hemží jídlem, které není vhodné z hlediska nízkých výživových hodnot, absence vitamínů a vysokého podílu tuků a cukrů. Rodič je postaven před problém, který by měl začít řešit dříve, než bude pozdě. Dříve, než si jeho dítě zakóduje špatné stravovací návyky.

svacina

Základ správných stravovacích návyků dáváme svým dětem už v tom nejútlejším věku. První zeleninové příkrmy, kašičky, které neúnavně mícháme v naději, že je náš potomek přijme za své – správná příprava těchto pokrmů nám dává naději, že si dítko oblíbí zeleninu a ovoce i v pozdějším věku. Spousta maminek vzdává svou snahu už v tomto prvním bodě.

S nespokojeností konstatují, že jejich dítě „prostě zeleninu nejí“ a uchýlí se k mixování z hlediska dětského organismu přesoleného jídla, které běžně podáváme dospělým. Neuvědomují si, že do dětského organismu s tímto přístupem dostávají spoustu zbytečné soli a jiných složek, které v kojenecké stravě nemají co dělat. Přitom by stačilo málo. První dětskou mixovanou stravu můžeme ochutit bylinkami, kterých je na našem trhu dostatek. Jídlo hned dostane jinou, zajímavější chuť a dítěti může zachutnat. Stačí opravdu jen zapojit fantazii. Důležité je také dítěti příkrm stále nabízet. Ze zkušenosti víme, že si ho oblíbí někdy až po desátém vyzkoušení.

svacina2

Našim dětem dáváme příklad také tím, jak se sami stravujeme. A nutno říci, že ne vždy je to příklad nejlepší. Po dětech zkrátka nemůžeme chtít, aby snědly k obědu brokolici připravenou v páře s bramborem, když se na našem vlastním talíři objevují „vypečenosti“ v podobě klobásek, knedlíků a omáček. Takhle to bohužel nefunguje.

Stravovací návyky jsou v rodinách opravdu přenosné. Mysleme na to, prosím, v běžném životě. Sami se odbýváme jídlem „narychlo“ a příprava svačin je pro nás něčím zbytečným? Náš organismus to možná ustojí, nicméně ten dětský by takovým testům vystaven být neměl. Děti mají nejen díky růstu velký výdej energie. I když nevykazují velkou fyzickou aktivitu a prosedí dopoledne ve třídě, přesto jejich tělo rychle spaluje. Mozková činnost, probíhající fyziologický vývoj, to všechno jsou indikátory spotřeby energie. A že tato spotřeba není malá!

Oponujete, že nemáte dostatek času na přemýšlení nad složením svačin pro svá dítka? Že nemáte dostupné informace? Možná právě pro Vás může být užitečná webová adresa, kterou pro tento účel zřídilo Ministerstvo zemědělství ČR. Na stránkách www.zdravasvacina.eu se dozvíte, jaké druhy potravin by měla obsahovat zdravá svačinka, najdete zde recepty na zdravé svačinky a v neposlední řadě také poradnu s odborníkem, nutričním terapeutem RNDr. Pavlem Suchánkem. V souvislosti s osvětou zdravého stravování byla zřízena také stránka www.facebook.com/zdrava.svacina, která rovněž pomáhá maminkám ve snadnější orientaci ve zdravém stravování.

 „Občas jsem velmi šokován, čím vším jsou maminky ochotny krmit své děti. Mnoho z nich volí variantu nejjednodušší. Dají jim peníze, aby si svačinu koupili cestou či ve školní kantýně. Dobrovolně tím ztrácejí kontrolu nad tím, co jejich potomek jí. Můžeme si být téměř jisti, že dítě si za peníze určitě nekoupí zdravé a nutričně vyvážené potraviny. A i kdyby to chtělo udělat, má zkušenost je taková, že ve školních kantýnách na kvalitní, vyváženou a zdravou stravu většinou téměř nenarazíte. Pokud nemá škola osvícenou paní ředitelku či pana ředitele, kteří sami pěstují zdravý životní styl,“ říká RNDr. Pavel Suchánek, nutriční specialista. „Díky webové stránce se snažíme apelovat na všechny rodiče, aby přemýšleli nad nutností pravidelné a zdravé stravy svých dětí. Snad se nám to také daří,“ dodává.


Mohlo by vás zajímat

SZPI zakázala prodej halucinogenních bonbonů, obsahovaly výtažek z muchomůrky

05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

Jak jíst v únoru?

13.02.2014 | Ledvinám udělá dobře čaj ze zlatobýlu, žlučník potěší předjarní půst.

Desatero zdravé dětské výživy

22.08.2013 | Jaké zásady bychom měli dodržovat, pokud chceme dětem předat ty nejlepší jídelní návyky?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.