06.09.2022 Jana Čiháková
Zvykli jsme si, že si všechno přineseme z obchodu. Nyní, na počátku možná největšího zdražování potravin v historii, se už ale vyplatí přemýšlet, zda není lepší si některé věci připravit doma. Ačkoli se to nezdá, finanční úspora dosahuje často i 80 procent.
Náklady
1 l mléka: asi 25 korun
3 lžíce jogurtu: asi 5 korun
Vyrobíte: 7 kusů
Cena za 1 jogurt: asi 4 koruny
Cena za 1 jogurt v obchodě: asi 13 korun
Úspora na kusu: 9 korun
Úspora na celkovém množství: asi 63 korun
Externí náklady: jogurtovač asi 750 korun
Rodinné preference pro výběr jogurtů se různí. Ať už ale konkrétně ve vaší lednici převládají jogurty ovocné, čokoládové, či různě vylepšené křupinkami, posypy nebo ořechy, základem je jogurt bílý. Jeho obvyklá cena je průměrně okolo 80 korun za kilo. V případě, že si jej však vyrobíte doma, dostanete se na zlomek ceny. Potřebovat budete jen litr plnotučného mléka a asi 3 polévkové lžíce živého jogurtu a samozřejmě jogurtovač.
Mléko pak jen zahřejte v kastrolu asi na 40 stupňů. Určitě není na škodu pracovat s teploměrem. Do mléka přidejte jogurt a pořádně zamíchejte. Směs rozlijte do sklenic a nechte asi 6 hodin v přístroji zrát. Po vypnutí jej nechte asi hodinu chladnout. Poté jej uložte do lednice, kde vydrží asi týden. Takto připravený jogurt můžete doplnit strouhanou čokoládou, marmeládou, ořechy aj. podle toho, co máte rádi. Domácí jogurty jsou také bez konzervačních látek a dochucovadel.
Náklady
3 lžíce cukru: asi 2 koruny
250 g měkkého tvarohu: asi 25 korun
250 ml smetany ke šlehání: 25 korun
Vyrobíte: 4 kusy
Cena za 1 pribinák: asi 13 koruny
Cena za 1 pribinák v obchodě: asi 28 korun
Úspora na kusu: 15 korun
Úspora na celkovém množství: asi 60 korun
Pribináček platí za oblíbenou pochoutku, která baví děti i dospělé – bezesporu svým obsahem, cenou už možná nikoli. To však nemusí platit o domácí verzi, která obsahuje minimálně o mnoho méně cukrů. Výroba je přitom jednoduchá a nevyžaduje ani žádné speciální vybavení. Do misky jen dáte tvaroh, přilijete šlehačku, přidáte cukr a vyšleháte na nejvyšší rychlost za pomoci šlehače. Výsledný produkt už stačí jen rozdělit do kelímků. Polovinu směsi můžete opatřit vysokoprocentním kvalitním kakaem nebo strouhanou čokoládou a vytvořit tak novou chuťovou variaci.
Náklady
Mouka: cca 7 korun
Vanilkový cukr: asi 3 koruny
Cukr-moučka: asi 3 koruny
Sušené droždí: asi 2 koruny
Vejce: asi 5 korun
Máslo: asi 15 korun
Mléko: asi 3 koruny
Vyrobíte: 10 kusů
Cena za 1 donut: asi 3, 4 koruny
Cena za 1 donut v obchodě: asi 13 korun
Úspora na kusu: 10 korun
Úspora na celkovém množství: asi 100 korun
Pakliže nekupujete koblihy a donuty přímo v pekárně, ale v běžné tržní síti, dostanete se k sortimentu, který je připravován ze zmrazeného polotovaru a následně na prodejně rozpékán. To s sebou kromě vyššího rizika plísní nese samozřejmě také nutnost přidávat do pekařských výrobků takové látky, aby tyto technologické procesy zvládly. Jde o enzymy, emulgátory, stabilizátory anebo kypřidla. Největším rozdílem mezi čerstvým pečivem a tím rozmrazeným obecně je doba trvanlivosti. Pečivo ze zmrazeného polotovaru je určeno k okamžité spotřebě.
Doma si můžete připravit donuty, které vydrží vláčné tři dny, nebudete na ně dokonce potřebovat ani litry oleje, takže se lze bavit i o nutričně vhodnější variantě. Vyrobíte je z 350 gramů polohrubé mouky, do které přisypete půl balíčku sušeného droždí, také asi 50 gramů cukru, jeden vanilkový cukr, špetku soli, lžičku skořice a promícháte. Pak si smícháte jedno vejce s 120 militry mléka a asi 25 gramy změklého másla, přidáte k sypkým ingrediencím a vypracujete těsto, které necháte asi hodinu kynout. Z těsta pak vytvarujete deset bochánků, vykrajovátkem do nich uděláte veprostřed díru, vyložíte na plech a necháte ještě zhruba 10 minut dokynout. Při teplotě 150 stupňů donuty pečete asi 8 minut. Dozdobit je můžete čokoládou, cukrovou polevou nebo je jen obalit ve skořicovém cukru.
Náklady
Smetana: 35 korun
Mléko: 9 korun
Cukr: 3 koruny
Vanilka nebo čokoláda: 10 korun
Vyrobíte: 10 porcí
Cena za 1 porci: asi 6 korun
Cena za 1 porci u obchodníka: asi 30 korun
Úspora na kusu: 24 korun
Úspora na celkovém množství: asi 240 korun
Externí náklady - zmrzlinovač 1500 Kč
Kdo prodává točenou nebo kopečkovou zmrzlinu, patrně dobře ví, že jde o skvělý byznys. Při dnešní obvyklé ceně za porci, která se pohybuje okolo 30 korun, je ale možná nasnadě pustit se do domácího tvoření. Má to samozřejmě výhod více. Podle dat Krajské hygienické stanice není neobvyklé, že polovina zmrzlin při kontrolách neobstojí – obsahují enterobakterie, což je zapříčiněno nedostatečnou sanitací zmrzlinových strojů. Neojedinělé jsou ale také plísně vznikající vlivem špatného uchovávání.
Pokud si doma na zmrzliny potrpíte, nejspíš se vám vyplatí koupě zmrzlinovače. Cena se odvíjí podle výkonu a funkcí, zlatá střední cesta přístrojů, které už mají například i nástavec na vytlačování točené zmrzliny, se dá pořídit okolo 1500 korun. Rozhodně to však není podmínkou, musíte jen počítat s tím, že směs, kterou vytvoříte, bude potřeba v pravidelných intervalech vyndávat z mrazničky a promíchávat.
Základní směs na zmrzlinu se skládá z 300 mililitrů mléka, 300 mililitrů smetany, 3 žloutků a asi 100 gramů cukru. Mléko se smetanou svaříte a následně promícháte se žloutky vyšlehanými s cukrem. K tomu můžete přidat vanilkový lusk, čokoládu, ovoce aj. Pokud si potrpíte na sorbety, smetanová položka vám odpadá a budete potřebovat jen rozvar z ovoce, do kterého můžete přidat například i kapku alkoholu.
Náklady
Mléko: 48 korun
Jogurt: 5 korun
Syřidlo: 2 koruny
Vyrobíte: 4 porce
Cena za 1 porci: asi 14 korun
Cena za 1 porci u obchodníka: asi 30 korun
Úspora na kusu: 16 korun
Úspora na celkovém množství: asi 64 korun
Sýr by připravit doma napadlo patrně málokoho, dvě generace nazpět to však byla zcela obyčejná praxe. Jediné nutné pravidlo je použít mléko čerstvé a plnotučné, ne tedy trvanlivé! Dva litry mléka stačí zahřát zhruba na 40 stupňů, přidat do něj 5 až 6 lžic přírodního bílého jogurtu a nechat přiklopené kultivovat. Do směsi se následně vlije syřidlo, to je nutné rozmíchat v trošce teplé převařené vody. Během následujících zhruba 45 minut se vytvoří sýřenina, ta bude mít zprvu konzistenci pudinku. Sýřeninu naporcujte a přeceďte přes plátno.
Pokud chcete ze sýřeniny připravit čerstvý sýr, smíchejte ji se solí, bylinkami, pepřem, vměstnejte do forem, nebo do folie, nechte vychladit a můžete podávat. Ztuhlý sýr můžete naložit i do solné směsi a vyrobit tak sýr balkánského typu – ten je potřeba nechat ještě dozrát v lednici.
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
12.09.2024 | Pět lidí skončilo ve Francii na jednotce intenzivní péče poté, co se nakazili botulotoxinem z kontaminovaného pesta. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, otravu v departementu Indre-et-Loire v západní části střední Francie mohla způsobit místní značka omáčky z divokého česneku kontaminovaná nebezpečným neurotoxinem.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.