25.05.2014 iDNES.cz
Litva zakázala prodej těchto nápojů mladistvým.
Mladí Litevci se budou muset obejít bez energetických nápojů. Tamní parlament totiž ve čtvrtek zakázal jejich prodej nezletilým. Píše o tom na svém webu list Wall Street Journal. Opatření by podle něj mohlo vést k tomu, že se prodej nápojů jako je například Red Bull či Monster začne regulovat i jinde.
Pobaltská země tvrdí, že je vůbec prvním státem, který podnikl konkrétní kroky k zákazu prodeje těchto nápojů dětem. "Doufáme, že některé státy Evropské unie, které nemají jasný postoj, půjdou litevskou cestou," sdělil podle webu wsj.com Almantas Kranauskas z litevského ministerstva zdravotnictví.
Litevský zákaz se týká nápojů s obsahem 150 miligramů kofeinu na litr a nápojů obsahujících některé jiné povzbudivé látky. Kromě prodeje těchto výrobků nezletilým zakazuje nový zákon také tyto nápoje dětem a mládeži kupovat.
Krok by mohl dodat odvahu stoupencům podobné legislativy, kteří tvrdí, že mladí lidé mají sklon vyhledávat tyto nápoje. Podle studie, kterou loni zadal Evropský úřad pro bezpečnost potravin, tyto nápoje pije 68 procent evropské mládeže od deseti do 18 let.
Znepokojení ohledně zdravotních účinků energy drinků vyjádřila Evropská komise. Velká Británie bude po společnostech brzy vyžadovat, aby označovaly nápoje s více než 150 miligramy kofeinu na litr. K přísnější kontrole energetických nápojů vyzvaly německé úřady na ochranu spotřebitele.
Výrobci považují podobné kampaně za nespravedlivé. Dětem prý nápoje cíleně nenabízí. Jejich výrobky údajně obvykle obsahují kolem deseti miligramů kofeinu na zhruba 29 mililitrů, tedy zhruba polovinu toho co větší káva z kavárenského řetězce.
Energetické drinky jsou jednou z nejrychleji rostoucích kategorií mezi nápoji. Tržby z jejich prodeje po celém světě podle společnosti pro průzkum trhu Euromonitor v poslední dekádě stouply na více než čtyřnásobek. Jenom loni se zvýšily o 6,8 procenta na 27,5 miliardy dolarů. Největší podíl na světovém trhu má s více než 31 procenty rakouský Red Bull, následován firmou Monster Beverage z Kalifornie.
Litva má tři miliony obyvatel. Není jasné, do jaké míry by její příklad mohly následovat jiné úřady. Na větších trzích totiž snahy zakázat prodej nezletilým obvykle selhávají, píše WSJ.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.