Falešné

Falešné "maso" a "mléko" táhnou. Je to dobře? Ne tak jednoznačně

01.10.2020 Jana Čiháková

Tuzemské řetězce sledují vyšší poptávku po vegetariánských a veganských potravinách. Žádaná jsou v poslední době především rostlinná "masa". Velký zájem je také o alternativy k mléčným výrobkům. Prodejci proto stále rozšiřují sortiment těchto produktů. Jak jsou na tom ale analogy z hlediska přínosu?

"O veganský i vegetariánský sortiment zájem roste neustále, a i proto sortiment rozšiřujeme, do naší nabídky jsme uvedli další alternativy masa české produkce," uvedla mluvčí společnosti Globus Lutfia Volfová. Velké nárůsty prodejů u něj zaznamenali podle ní v létě.

Ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček právě u alternativ masových produktů očekává ještě zvýšení zájmu. "S výhledem do budoucna jsou rostlinné alternativy masa významnou položkou, protože mimo jiné nabízí environmentální benefity, jako je citelně nižší uhlíková stopa a jsou výrazně přátelštější k životnímu prostředí, přičemž mají podobné nutriční hodnoty jako živočišné produkty. Mezi zákazníky těchto produktů patří zejména mileniálové a generace Z," vysvětlil.

Sortiment alternativních potravin zvětšuje také Kaufland. Kromě komerčních značek prodává veganské a vegetariánské produkty pod vlastní značkou. "Zahrnuje sójová, mandlová nebo rýžová "mléka", jogurty, pomazánky, uzeniny i hotová jídla. Nově máme rozšířenou nabídku K-take it veggie jogurtů o kokosový jogurt, v rostlinných nápojích jsme zařadili neslazený mandlový a rýžový nápoj. Většina produktů je v bio kvalitě," uvedla mluvčí Kaufalndu Renata Maierl.

Alternativnímu stravování věnují pozornost i restaurace rychlého občerstvení. V KFC jsou k dostání vegetariánské sendviče se sýrem halloumi. Po nových možnostech se poohlíží McDonald´s. "V současné době vnímáme rostoucí trend v poptávce po pokrmech rostlinného původu. V tuto chvíli hledáme vhodnou variantu pokrmu rostlinného původu, který bychom v budoucnu zařadili do nabídky také v českých restauracích," řekla PR ředitelka McDonald’s ČR a SR Jitka Pajurková.

Není všechno zlato...

Trendy jsou jedna věc. Ale co výživová hodnota? Například kravské mléko je nenahraditelnou složkou potravy. Náhražkám z rostlin, tedy "mléčným nápojům", chybí esenciální složky! Podle přednosty Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové Jana Krejska je konzumace "mléčných" nápojů z ořechů nebo sóji nutričně naprosto špatná, u některých složek těchto nápojů je pak podle Krejska riziko anafylaktických smrtících reakcí. Navíc podle něj stojí tyto nápoje pětkrát více než obyčejné mléko.

Mléko je podle něj zejména důležité pro děti a kojící matky."Potřebujeme plnohodnotné bílkoviny, vápník a vitamin D," dodal. Dětem a adolescentům doporučuje půl litru mléka, 200 gramů tvarohu nebo jogurtu a 40 až 50 gramů tvrdého sýra denně. V ČR funguje podpora spotřeby mléka na základních školách, vláda na tento program přispívá zhruba 250 milionů Kč ročně, dalších 50 milionů korun pak dává Evropská unie. Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček pak dodal, že krabička školního mléka poskytne dítěti ve věku mezi sedmi a deseti lety 42 procent doporučeného příjmu vápníku, 53 procent jódu, celý doporučený příjem vitaminu B12 a 47 procent příjmu vitaminu B2.

Maso sójou nenahradíte!

Předně je nutné říct, že maso skutečně nepotřebujeme 3x denně a že zařazení vegetariánského dne, nebo dvou do jídelníčku je spíš ku prospěchu věci. Nelze však sóju a náhražky s ní považovat za všespásné. Ano, sója je také zdrojem proteinů, má nízký obsah tuku a snadno se tráví. Existují ale i studie, které dokazují, že se zdravotními dopady konzumace sóji to vůbec není tak růžové, jak se původně předpokládalo.

Vědci už před několika lety zjistili, že isoflavony obsažené v sójových bobech mají negativní vliv na činnost štítné žlázy a lidé, kteří mají se štítnou žlázou problémy, by konzumaci sóji měli rozhodně omezit. Výzkum provedený na Cornell University Medical College a Long Island Community Hospital zase odhalil, že děti, které byly krmené sójovým mlékem, měly dvojnásobnou pravděpodobnost, že se u nich objeví diabetes typu 1. Na kojence má neblahý vliv i obsah estrogenu v sóji, který se dá zjednodušeně přirovnat ke krmení malého dítěte antikoncepčními pilulkami. Studie z univerzity v Oxfordu zveřejněná v Daily Mail zase prokazuje, že sója zvyšuje ztrátu paměti u seniorů. 


Mohlo by vás zajímat

ČEŠI VEDOU V PITÍ ALKOHOLU: KAŽDÝ DEN ZEMŘE 2200 LIDÍ

26.07.2024 | V evropském regionu umírá denně na následky konzumace alkoholu 2200 lidí, jak uvádí server rakouské televize ORF. Česká republika je třetí v pořadí evropských zemí s nejvyšší konzumací čistého alkoholu na osobu, po Gruzii a Rumunsku.

TMAVÉ PEČIVO S VYŠŠÍM NUTRIČNÍM PŘÍNOSEM? POZOR, NĚKTERÉ JE JEN OBARVENÉ KARAMELEM

16.08.2024 | Pečivo představuje základní složku stravy pro široké spektrum populace, a proto je zásadní porozumět jeho kvalitativním rozdílům. V poslední době se mnoho spotřebitelů přiklání k tmavému pečivu s přesvědčením, že je nutričně výhodnější ve srovnání s tradičním bílým pečivem. Tato domněnka však není vždy podložena fakty, a proto je nezbytné pečlivě analyzovat složení pečiva.

Pesto není jen směsí zdravých bylinek: Nyní po jeho konzumaci skončilo v nemocnici pět osob

12.09.2024 | Pět lidí skončilo ve Francii na jednotce intenzivní péče poté, co se nakazili botulotoxinem z kontaminovaného pesta. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, otravu v departementu Indre-et-Loire v západní části střední Francie mohla způsobit místní značka omáčky z divokého česneku kontaminovaná nebezpečným neurotoxinem.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.