14.10.2014 Mgr. Jana Uhlířová
Gastronomia Bohemica z.s. pořádá v sobotu 18. října 2014 veřejnou prezentaci s názvem „Brambory mnoha chutí“.
Tato gastroakce se uskuteční v Přibyslavi jako součást XVI. ročníku místní „Výstavy ovoce, zeleniny, medu a brambor“, která bude probíhat během víkendových dnů 18. až 20. října.
Cílem akce je propagace českých brambor v českých kuchyních, včetně doporučení vhodných odrůd pro přípravu různých pokrmů. Proto Gastronomia Bohemica připravila zajímavou přednášku, která proběhne v rámci slavnostního zahájení výstavy. Před samotnou přednáškou bude podána informace o projektu CzechSpecials, jehož úkolem je propagace využívání tradiční české kuchyně v restauracích. Součástí celé akce bude i ochutnávka jídel z brambor, které budou zdarma k dispozici ve stánku před radnicí.
Spolupořadatelem akce je agentura CzechTourism a město Přibyslav. Generální ředitel agentury přijal spolu se starostou Přibyslavy nad uvedenou událostí záštitu.
Gastronomia Bohemica z.s. touto akcí chtěla zaměřit pozornost na fenomén brambor - základu velké části pokrmů moderní společnosti. Česká republika nepatří k zemím, které jsou bramborářskými velmocemi jako jsou Polsko, Nizozemsko a další. Stejně tak ani využití brambor v České republice, jako krmivové základny pro chov hovězího skotu a prasat není v Česku tak rozšířen jako v jiných zemích, i když dobrá krmná brambora zajišťuje zvláště u prasat velmi zajímavý váhový přírůstek.
Česká republika s 23,7 tisíci hektary bramborami osázených polí je proti Polsku s 373 tisíci hektary trpaslíčkem. To platí i pro takové velkoproducenty jako Nizozemsko, SRN, Belgie, Francie a další. Samozřejmě dalším faktorem je hektarová výnosnost a kvalita vypěstovaných brambor. Toto vše je předmětem zkoumání Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě a Ústavu zemědělské ekonomiky a informací při MZe ČR a i příslušných útvarů Evropské komise.
Prvními pěstiteli brambor byli indiáni v oblasti Chile a Peru. Traduje se, že španělští dobyvatelé objevili brambory v roce 1536 a již v polovině století se dostaly do Španělska a Anglie. Do Čech brambory přišly z Holandska a Německa, konkrétně z Braniborska v průběhu 30tileté války a odtud také získaly jméno. Od roku 1700 zahájily brambory vítězné tažení světem. Žádná kuchyně se bez nich neobejde pro mnohostranné využití a snadnou přípravu.
Do značné míry jsou brambory vítané ze zdravotního hlediska. Neobsahují žádné tuky ani bílkoviny, a proto dokonale doplňují maso a mléčné výrobky. Jsou zdrojem vitamínu B a C, obsahují zásadotvorný draslík a neutralizující kyseliny, které přijímáme v masité stravě.
Ze sociálního hlediska můžeme brambory také považovat za jídlo chudých, jídlo příliš obyčejné, ale na druhé straně je třeba si uvědomit, jak obrovský převrat ve výživě především evropského obyvatelstvu znamenaly a to zvláště v těžkých dobách válek. Například v 17. století zachránily brambory Evropu od hladomorů a nemocí z nedostatku vitamínů. Později se brambory staly jednou z hlavních potravin v řadě evropských kuchyní a dodnes jsou například tzv. základní potravinou ruského národa v podobě картошка и капуста (vařené brambory a zelí).
„A protože mimo propagaci regionální turistiky je Gastronomia Bohemica zaměřena na propagaci tradičních regionálních pokrmů - mezi něž brambory jednoznačně patří - rozhodli jsme se uspořádat tuto zajímavou akci,“ uvedl k tomu Pavel Franěk, prezident Gastronomia Bohemica z.s.
A proč právě Přibyslavsko? Přibyslavsko patří mezi hlavní pěstitelské oblasti s nejkvalitnějšími odrůdami a XVI. ročník výstavy není jen o ovoci a zelenině, ale především o bramborách. Přibyslavsko je významným historickým místem v českých dějinách, protože zde zemřel český husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova při obléhání hradu Rábí a kancelář starosty Přibyslavi zdobí originál obrazu akademického malíře Romana Podrázského „Smrt Jana Žižky“. Turistický potenciál Přibyslavska je obrovský, přijeďte se sami přesvědčit.
05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.