02.10.2014 ČTK
Zpřísnění předpisů má zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz.
Dovozci potravin živočišného původu budou od zítřka muset nahlašovat Státní veterinární správě příchod zásilky zboží již dva dny před jejím přijetím, namísto dosavadních 24 hodin. Nově budou muset do formuláře uvádět také informaci o ceně výrobku. "Zpřísnění předpisů má zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz," vyjádřil se ministr zemědělství Marian Jurečka.
"Informace o zásilkách jsou SVS využívány k organizaci úředních kontrol a k nediskriminačnímu ověřování toho, zda potraviny vyrobené v podnicích mimo ČR, které nejsou dozorovány inspektory SVS, splňují stejné požadavky, jako potraviny vyrobené v ČR," uvedl mluvčí SVS Petr Pejchal.
Příjemce potraviny musí také uvést kromě údaje o druhu a množství přicházejícího živočišného produktu, odesílateli a adrese místa určení nově také i údaje o předpokládané prodejní jednotkové ceně v místě dodání či prodeje bez DPH. Uvedení údajů o ceně má pomoci kontrolním úřadům zacílit na problematické zboží.
U potravin živočišného původu nahlašovací povinnost dovozců platí již od května 2011. Až dosud museli hlásit informace o zásilce minimálně jeden den dopředu.
05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
13.11.2023 | Děti, které jsou zvyklé pravidelně pít nápoje s obsahem kofeinu jako je například coca-cola nebo energetické drinky, mají horší paměť, jsou impulzivnější a v dospělosti můžou být náchylnější k závislostem. Zjistili to vědci, kteří u dvou tisícovek amerických dětí ve věku devět a deset let testy zkoumali jejich paměťové schopnosti a mozkovou aktivitu. Napsal o tom deník The Times.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.