Inspekce je kvůli kontrolám medu ve sporu s veterináři

Inspekce je kvůli kontrolám medu ve sporu s veterináři

16.08.2012 ČTK

Mezi Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI) a Státní veterinární správou (SVS) se rozhořel spor o to, jak mají vypadat kontroly medu. Obě státní instituce se navzájem obviňují z laxního přístupu, kvůli kterému prý jsou kontroly medu méně účinné. SZPI má na starost kontrolu medu nabízeného v obchodech a SVS kontroluje dovoze a výrobce. Med je přitom kvůli vysoké ceně stále častěji falšován.

Činnost SVS v oblasti kontrol dovozu a výroby medu kritizoval vrchní ředitel sekce kontrolní a právní SZPI Martin Klanica. SZPI kvůli nabídce falšovaného medu pokutuje obchodníky, příčina problému je ale podle Klanici na straně dovozců a výrobců, což je parketa SVS. "Všechny výsledky námi odebraných vzorků jsou předávány SVS. Upřímně řečeno nejsme příliš spokojení a velmi nás zaráží jejich výsledky v kontextu s výsledky našimi, které objektivně máme na vzorcích odebraných v obchodní síti," uvedl Klanica.

med
Klanicu podpořil prezident Agrární komory Jan Veleba. "Myslím si, že jestliže SZPI roky s tímto problémem (prodejem falšovaného medu) bojuje, tak je osamocena, a je potřeba, aby přidal i druhý kontrolní orgán (SVS), protože je jasné, že s medem na trhu jsou velké problémy," upozornil.

SVS s kritikou nesouhlasí. Mluvčí SVS Josef Duben ČTK sdělil, že jen letos SVS provedla 114 kontrol zaměřených na med, což obnášelo 1264 vyšetření na fyzikálně chemické parametry a na parametry poukazující na možné falšování či zbytky veterinárních léčiv. "Ve 4,7 procentu vyšetření vykazovalo nevyhovující výsledky a zjištěné nedostatky jsou řešeny," řekl. Připomněl, že SVS loni na zasedání pracovní skupiny ministerstva zemědělství navrhla zavést národní limit pro zpřísnění některých parametrů pro hodnocení medu, které poukazují na jeho možné falšování. "Tyto snahy ale byly zejména zástupci SZPI označeny za zbytečné a neodůvodněné, neboť současná legislativa je dostatečná. Praxe ukazuje, že tomu tak nemusí být," upozornil Duben. Spotřebitelský časopis dTest letos nechal zkontrolovat 17 medů. Čtyři z nich byly nastaveny levnými sirupy, dva z nich navíc přibarveny. Dva ze tří medů prodávaných pod značkou "bio" obsahovaly pesticidy. Na nevalnou kvalitu medových směsí prodávaných v obchodech upozorňují dlouhodobě i včelaři. Zapravdu jim daly výsledky loňských kontrol SZPI.


Mohlo by vás zajímat

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Milovníci vína, spojte se! Je tu Pálavské vinobraní

06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.

SZPI zakázala prodej halucinogenních bonbonů, obsahovaly výtažek z muchomůrky

05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.