11.09.2014 ČTK
Alkohol vybíráme podle značky a původu, raději ho nakupujeme ve velkých obchodech než ve večerkách.
Takřka polovina lidí v Česku změnila v důsledku takzvané metanolové aféry svůj přístup k tvrdému alkoholu. Z obavy o své zdraví přestala 4 % lidí pít lihoviny úplně. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila společnost KPMG. Průzkum byl proveden koncem letošního dubna, zhruba rok a půl od vypuknutí série otrav metanolem, na které zemřelo v ČR téměř pět desítek osob.
Aféra mimo jiné způsobila, že jen zhruba 2 % lidí dnes nakupují destiláty bez ohledu na značku a původ. Svůj přístup k alkoholu dlouhodobě změnilo 41 % lidí, a to především těch patřících k nižším příjmovým skupinám obyvatel. Lidé s vyššími příjmy totiž mnohem více kupovali dražší značkové lihoviny již před kauzou.
Respondenti, kteří měli doma zásoby alkoholu s nejistým původem, uvedli, že jej nejčastěji odevzdali k likvidaci. Zhruba osm z deseti Čechů nemělo takové zásoby ani před aférou. Šest procent dotázaných alkohol s nejistým obsahem stále doma uchovává. Tvrdý alkohol vůbec nepije každá čtvrtá žena a každý šestý muž.
"Metanolová aféra poškodila malé i velké prodejce a distributory, kteří kromě výrazných finančních ztrát utrpěli i ztrátu důvěry ve své produkty," uvedl Karel Růžička z KPMG. Otřesená důvěra konzumentů se ale podle něj od té doby zlepšila díky zavedeným opatřením proti nelegální výrobě a distribuci alkoholu.
Podle Růžičky si lidé v Česku nepočínali úplně nezodpovědně ani před aférou. "Více než třetina dotázaných uvedla, že si i dříve pořizovala jen značkový tvrdý alkohol," podotkl. Podobně jako v roce 2012 většina respondentů uvedla, že alkohol nejčastěji nakupuje ve velkých obchodních řetězcích. Do večerek a tržnic si pro něj chodí jen necelé 0,5 % dotazovaných.
Sběr dat pro KPMG provedla agentura Data Collect na vzorku 500 respondentů.
Aféra kolem ilegální výroby lihovin, které obsahují jedovatý metylalkohol, vypukla začátkem září 2012. První oběti na životech byly hlášeny na severu Moravy. Po otravách prokazatelně zemřelo 47 lidí. Celkový počet poškozených byl kolem 140. Mnozí z těch, kteří otravu přežili, jsou těžce zdravotně postižení, někteří oslepli. Pančovaný alkohol z ČR prokazatelně zabíjel i v Polsku, kde zemřeli tři lidé.
Soud potrestal deset hlavních aktérů metanolové aféry vysokými tresty včetně doživotí. Kauzy dalších distributorů řeší soudy po celé zemi. Obžaloba hlavním aktérům kladla za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.
Celníci při nedávné kontrole v průmyslovém areálu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku objevili 500 láhví absinthu s téměř třetinovým obsahem metanolu a 21.500 litrů nezdaněných lihovin. Láhve absinthu podle kontroly v celní laboratoři měly obsah metanolu, který mohl ohrozit životy lidí. U slabších jedinců by k úmrtí mohlo stačit vypití dvou "panáků".
05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
27.01.2018 | Skupina sedmi Čechů vyvinula nové "superjídlo". Od konkurence se má lišit kvalitou i chutí, tvrdí.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.