01.07.2019 Jana Čiháková
Slyšeli jsem, že voda z kohoutku prý v některých lokalitách ČR splňuje parametry kojenecké vody, takže tu není třeba nakupovat v balených verzích. Pozor, není to tak docela pravda!
Balené kojenecké vody jsou přísně regulovanou potravinou a vztahuje se na ně potravinové právo, stejně jako na jejich výrobu, obaly, značení a kontrolu. Nelze je tedy srovnávat s kohoutkovou vodou,která není potravinou, ale je určena hlavně k ochraně veřejného zdraví (99 % se jí spotřebuje na mytí-praní-koupání, jen 1 % se vypije) a tak jsou také postaveny limity a způsoby úpravy - např. dezinfekce chlorem, která je poslední pojistkou dodržení mikrobiologických požadavků atd.
"Balené podzemní vody včetně kojeneckých podléhají přísnějším limitům, například pro obsah dusitanů a organických látek, a z těchto limitů není možné udělit výjimku. Pro tyto vody jsou také stanoveny přísnější mikrobiologické požadavky, nulové hodnoty musí být prokazovány z 250 ml vzorku a ne jen ze 100 ml. Kontrola kvality balené podzemní vody včetně kojenecké se provádí mnohem častěji než u kohoutkové, plnění vody do obalů podléhá přísné kontrole výrobce i Státní zemědělské a potravinářské inspekce a výrobce garantuje kvalitu po celou dobu minimální trvanlivosti," říká Ing. Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod.
Vysvětlujte dále, že balené podzemní vody pocházejí z jasně určených chráněných a nekontaminovaných podzemních zdrojů, nesmí projít žádnou úpravou (mimo ošetření UV paprsky) ani dezinfekcí. Stabilní složení je podmínkou pro jejich povolení a je pravidelně kontrolováno. Toto složení naleznete na etiketě výrobku stejně jako původ vody, takže přesně víte, co pod jednotlivou obchodní značkou pijete.
V některých parametrech stanovených vyhláškami (č. 252/2004 Sb. pro pitnou vodu z vodovodu a č. 275/2004 Sb. pro balenou kojeneckou vodu) sice může v některých lokalitách a v určitém období kohoutková voda dosáhnout hodnot určených pro kojeneckou vodu (například u dusitanů a dusičnanů), ale tyto vody zpravidla vůbec nesplňují limity kojenecké vody v dalších parametrech - např. hodnoty trihalomethanů, které vznikají při desinfekci chlorem.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
22.02.2023 | Většina spotřebitelů sází na klasické pečivo z bílé mouky. Přitom je už dávno nabídka rozšířena o výrobky z mouky žitné, které mají navíc širokou škálu přínosů pro lidský organismus. Dáte si?
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.