27.06.2019 Jana Čiháková
Tropické teploty překonávají v posledních dnech rekordy a mohou nám způsobit nemalé zdravotní problémy, a to i konzumací špatně skladovaných nebo přepravovaných potravin. Jak známo, v rozpáleném interiéru auta, kdy teploty dosahují i 60°C, se potraviny rychle kazí.
Při teplotách, které se blíží 40°C, se interiér auta vyhřeje na 60 °C během několika málo minut. I přesto, že řada aut je dnes vybavena klimatizací, než se interiér auta vychladí na přijatelné teploty, mohou se nám nakoupené potraviny v zavazadlovém prostoru rychle zkazit. „Dá se říci, že v tropických dnech, je takovou hranicí, kdy by náš nákup měl přežít přepravu v autě bez úhony, zhruba 15 minut,“ říká Olga Krejčová z oddělení kvality PENNY Market.
Je třeba si uvědomit, že nákup zpravidla dáváme do auta, které se během našeho nakupování ohřálo na neúnosné teploty. Řada lidí pak při cestách na víkendy na chaty a chalupy cestuje déle, než je právě oněch 15 minut, když často uváznou v páteční odpolední špičce. Nakoupit si tedy před cestou s tím, že nám potraviny vydrží v autě následující cestu, je v těchto dnech rizikem. Základní doporučení je nakupovat co nejblíže místu, kam jedeme, a kde můžeme potraviny správně uskladnit.
Obecně můžeme potraviny rozdělit do několika kategorií. Trvanlivé potraviny typu mouky, cukru, těstovin, konzerv, a podobně, nemusíme nijak řešit. Stejné je to v případě chleba nebo pečiva, i když tady si musíme dát pozor, na to v jakém obalu je přepravujeme. V neprodyšném mikrotenovém nebo igelitovém obalu se snadno zapaří. Rizika se vzrůstající teplotou rostou obecně u všech produktů, které v obchodě najdeme v chladících boxech. Velmi rizikové jsou při vysokých teplotách a nevhodném skladování všechny produkty obsahující majonézu, tedy saláty nebo pomazánky či dressingy. Na to často zapomínáme například u obložených baget, které si na cesty kupujeme. Takové výrobky je potřeba konzumovat bezprostředně po zakoupení.
Značně rizikové a rychle kazící se jsou také maso a masné výrobky. V nich velmi rychle při vyšších teplotách dochází k růstu mikroorganismů, což následně vede ke zkažení produktu. Netýká se to jen masa jako takového, ale i uzenin, a to včetně strojově balených. Obdobná situace je v případě mléčných produktů. Pokud jde o vejce, ta by měla i delší cestu, byla-li předtím řádně skladována (skladovací teplota je 5 – 18 °C) absolvovat bez následků.
V případě mražených potravin, tedy i těch, které například bereme z domova, v případě, že dojde k jejich rozmrznutí, je třeba jejich okamžitá následná konzumace. „Dáme-li například rozmrzlou zmrzlinu, ale i třeba maso, znovu zamrazit, pak voda v potravině zkrystalizuje, potravina změní své senzorické vlastnosti, a tedy i výslednou chuť. Zkrátka už nám nebude chutnat.“ Pro veškeré chlazené a mražené potraviny proto lze doporučit v horkém počasí použití chladících tašek, které pomohou při zachování čerstvosti potravin a ochrání je před kažením.
Zeleninu a ovoce, stejně jako pečivo, bychom pak neměli přepravovat v rozpáleném autě v mikrotenových nebo igelitových sáčcích a taškách. Potraviny se rychle zapaří, což následně vede ke vzniku plísně. Pozor si také musíme v případě zeleniny dát na oblíbené houby, například žampiony, jejichž zapaření a následná konzumace mohou vést k nepříjemným zdravotním problémům.
Důležité také je po příjezdu do cíle cesty všechny potraviny bezprostředně uskladnit na místa, kam patří, tedy do lednice, spíže, a podobně.
11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
01.03.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje česnekový kabanos obsahující listerie od výrobce Zemědělská a.s. Krucemburk. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Jihlava v produktu odhalilo bakterii Listeria monocytogenes. Výrobek byl proto vyhodnocen jako nevhodný k lidské spotřebě. Spotřebitelé, kteří jej mají doma, by kabanos neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.