18.01.2021 Jana Čiháková
Rostlinka s názvem Konjac Amorphophallus otevřela nové možnosti ve stravování. Z jejího kořene se totiž vyrábí konjaková moučka. Nejenže je přirozeně bezlepková, obsahuje i minimum cukrů, skoro žádné tuky a díky obsahu vysoce absorpční rozpustné vlákniny zasytí na dlouhou dobu, má ale i spoustu pozitivních účinků na celkové zdraví, které byly ověřeny lékařskými studiemi.
Konjak je původem z tropických deštných lesů Asie. Našli byste jej ale i v některých částech Austrálie, Indie nebo Polynésie. Poznávacím znamením je obrovský pompézní květ, který je živen koktejlem zdraví přínosných látek ukrytých v mohutné hlíze. Konjak nekvete každoročně, některá jara vyrazí pouze velký trojčetný složený list. V období květu je ale jeho hlíza nejkvalitnější.
V Indii, Japonsku nebo Jižní Korei se suší a mělní, aby se získala moučka, v Číně z kořene vyrábějí gel, který je následně využit vnitřně při léčbě astmatu, kašle, při očistných programech nebo lokálně na popáleniny a kožní vyrážky. I když byl konjak objeven už před 500 až 800 lety, zpočátku byl určen jen těm nejvlivnějším. Na výrobcích z konjakové mouky si mohla pochutnávat jen japonská královská rodina, v Číně, kde mu také poprvé přiřknuli léčivé účinky, pak jen buddhističtí mniši. Dostupným pro všechny obyvatele Asie se konjakové výrobky staly asi teprve před 100 lety. Od té doby ale platí mezi nejpopulárnějších potraviny, které se těší velké pozornosti. A dobrou zprávou je, že stále více pronikají i na český trh.
A v čem jsou tak přínosné? Konjaková mouka obsahuje víc než 90 procent vlákniny, která se nazývá glukomannan. Tato rozpustná vláknina má prakticky nulovou kalorickou hodnotu, zároveň ale silně absorbuje vodu. Glukomannan je schopen nabobtnat na 100 až 200násobek své původní velikosti. Vzniká tak viskózní gel, který tělo neumí rozštěpit.
Žaludek se tak díky glukomannanu zaplní a tím dochází k potlačení pocitu hladu, který způsobuje hormon zvaný ghrelin. Gel ale zároveň obaluje částečky potravy, takže trávicí enzymy působí pomaleji, a tím se efektivně snižuje i množství vstřebaných sacharidů. Glukomannan na sebe také váže i tuky a oleje a přirozenou cestou je vynáší z trávicího traktu. „V praxi si tak při volbě konjakových těstovin, chleba nebo rýže s glukomannanem můžete dobře pochutnat na příloze, kterou není vůbec třeba započítat do energetického příjmu. Díky těmto přílohám snížíte svůj energetický příjem a podpoříte efektivně hubnutí přebytečných kil bez omezování. Stačí, když si třeba k večeři dopřejete např. restované konjakové nudle se zeleninou a kouskem masa. Doplníte tak tělu potřebné bílkoviny, zeleninu a vlákninu, ale s minimem sacharidů a celkové energie. Takže si pochutnáte, zasytíte se, ale nezvýšíte si energetický příjem nežádoucím způsobem,“ vysvětluje Monika Tělupilová, specialista na výživu pro společnost Slimpasta.
Pozitivní účinky glukomannanu dokonce dosahují na výživové tvrzení. Jde totiž o jedinou účinnou látku napomáhající hubnutí, která si díky svým vlastnostem vysloužila uznání od Evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA. Ve zprávě z roku 2009 se píše: „Glukomannan (konjakový mannan) v rámci nízkoenergetické diety přispívá ke snížení hmotnosti“. Tvrzení smí být použito pouze u potravin, které obsahují 1 g glukomannanu v kvantifikované porci. Aby bylo možné tvrzení použít, musí být spotřebitel informován, že příznivého účinku se dosáhne při příjmu 3 g glukomannanu denně ve třech dávkách po 1 g zapitých 1až 2 sklenicemi vody, před jídlem a v rámci nízkoenergetické diety.
To ale není jediné zdravotní tvrzení, které glukomannan obdržel. Studie EFSA mluví také o napomáhání k udržení normální koncentrace cholesterolu v krvi. Právě ten je totiž odpovědný za zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice. Zpráva se opírá hned o osm odborných studií. „Komise se domnívá, že udržení normálních koncentrací cholesterolu (LDL) v krvi je prospěšné pro lidské zdraví. Bylo poskytnuto osm randomizovaných kontrolovaných studií, které zkoumaly účinky glukomannanu na LDL a/nebo celkový cholesterol v denních dávkách 3 až 15 g/den u zdravých, hypercholesterolaemických nebo diabetických dospělých lidí. Většina studií prokázala konzistentní účinek na snížení LDL cholesterolu v dávkách přibližně 4 g/d. Pozitivní účinek byl pozorován nejen u hypercholesterolemiků, ale i u zdravých jedinců,“ píše se zde.
„Nespornou výhodou glukomannanu je také jeho nízký glykemický index, to způsobuje, že nedochází k nežádoucím výkyvům hladiny krevního cukru,“ říká Monika Tělupilová a dodává: „Lékařské studie prokázaly, že glukomannan dokáže zpomalit vstřebávání cukru, což může vést dokonce k mírnému zlepšení léčby diabetu 2. typu. Jedna ze studií z roku 2015 potvrdila, že glukomannan snižoval u lidí s cukrovkou pravděpodobnost, že budou jíst potraviny, které by mohly zvýšit jejich hladinu cukru v krvi. Je to z důvodu, že se díky těmto potravinám cítili déle sytější a neměli chuť na sladké či potřebu se tzv. dojídat.“
Konjakové přílohy s glukomanannem najdete v tržní síti hned v několika variantách. Suplují celou řadu těstovinových příloh – nudle, fettuccine, lasagne, penne, špagety i tagliatelle. Zakoupit si můžete i rýži. Prodávají se buď v nálevu nebo bez – to se liší i podle výrobce. Platí přitom, že přílohy v nálevu mají ještě nižší kalorickou hodnotu. Při jejich přípravě je potřeba propláchnout je vodou, aby bylo odstraněno specifické aroma konjaku, přílohy bez nálevu stačí vyjmout z balení a jsou připravené k okamžité konzumaci. Dále s nimi můžete pracovat tak, jako s obvyklými přílohami.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.