Když superpotraviny zas tak super nejsou...

Když superpotraviny zas tak super nejsou...

17.07.2020 Jana Čiháková

Plody kustovnice čínské, jinak také goji, prý mají magické vlastnosti a ty je řadí do kategorie superfoods. Zažívají boom, o tom žádná. Zaslouží si ale vůbec místo na výsluní? Složitá otázka i pro řadu odborníků...

Ještě před pár lety je skoro nikdo neznal, dnes jsou trendovou záležitostí, za kterou spotřebitelé  utrácejí neúměrně vysoké peníze. Mají obsahovat super vysoké koncentrace zdraví prospěšných látek. Jak se ale ukazuje, patří zároveň i mezi problémové potraviny. 

Goji se v tradiční čínské medicíně používá již více než 2000 let. Obsahují velké množství antioxidantů, které chrání tělo před poškozením volnými radikály, najdeme v nich i 11 esenciálních aminokyselin, což je mnohem více než v jiných bobulích. V jedné hrsti najdete například 150 % denní doporučené dávky vitamínu A, 84 % denní doporučené dávky mědi, 75 % denní doporučené dávky selenu, 52 % železa, 27 % vitamínu C. Goji navíc obsahují i bílkoviny a vlákninu, takže podporují zažívání a regulují pocit hladu.

Druhá strana mince

Otočme ale list. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce před plody kustovnice čínské opakovaně varují. U předmětné potraviny prokázala laboratorní analýza přítomnost pesticidu carbofuran v mnohonásobně překročeném limitu. Carbofuran byl používán jako silný insekticid a pro své nežádoucí účinky jej EU od r. 2008 zakázala.

Carbofuran je nervový jed, je toxický (toxicita je schopnost chemických látek působit na živé organismy nepříznivě – toxicky) při vdechnutí a při požití. Pro člověka může být smrtelná dávka odpovídající čtvrtině čajové lžičky. Takové množství se sice v plodinách nemůže objevit, nicméně je patrné, že superúčinky mohou jednoduše přijít vniveč. 

Navíc... národní ani evropská legislativa s termínem superpotravina nepracuje. Jde o zvykové označení a z jeho po užití nelze dovozovat - a tedy ani vymáhat - žádné zákonem definované vlastnosti potraviny. 

Proč superfoods táhne?

Motivace výrobců a prodejců potravin nabídnout zákazníkům „něco extra“ je jednoznačná - zisk. Dřívě byly takto označovány i obyčejné banány. Byly vyzdvihovány jejich příznivé účinky a byly doporučován jako lék na celiakii. Skutečný boom ale zažily „superpotraviny“ až na prahu 21. století, kdy se více rozšířily různě obohacené potravinářské výrobky slibující pozitivní vliv na zdraví. 

Přitom máme superfoods plnou náruč i u nás. Jen je takto nenazýváme. Namísto acaí si můžete natrhat borůvky nebo ostružiny. Je prokázáno, že borůvky chrání tělo před infekcemi, mají blahodárný účinek na naše oči, a také například pomáhají udržovat optimální hladinu hladinu cholesterolu v krvi. A tak bychom mohli pokračovat ještě dál. Rezervoárem zdraví prospěšných látek je i růžičková kapusta, křen, medvědí česnek, slunečnicová semínka, vlašské ořechy nebo rakytník. Cena je výrazně nižší a vzhledem k tomu, že pořídíte tyto výspěstky i 100% české, můžete mít jistotu, že žádné pesticidy a těžké kovy neobsahují, neb česká legisltiva má daleko přísnější limity. 


Mohlo by vás zajímat

ČEŠI VEDOU V PITÍ ALKOHOLU: KAŽDÝ DEN ZEMŘE 2200 LIDÍ

26.07.2024 | V evropském regionu umírá denně na následky konzumace alkoholu 2200 lidí, jak uvádí server rakouské televize ORF. Česká republika je třetí v pořadí evropských zemí s nejvyšší konzumací čistého alkoholu na osobu, po Gruzii a Rumunsku.

TUKUŽROUTSKÁ POLÉVKA JE SKVĚLÁ! AŽ NA TO, ŽE NEPOŽÍRÁ TUKY, ALE SVALOVOU HMOTU

12.08.2024 | Tukužroutská polévka je často zmiňována jako zázračný způsob, jak rychle shodit přebytečná kila. Tento koncept slibuje dramatický úbytek váhy během několika dní, a to pouze konzumací specifické polévky bohaté na zeleninu, která má údajně schopnost "spalovat tuky". Avšak při bližším zkoumání se ukazuje, že tato dieta je nejen neudržitelná, ale také neúčinná pro dlouhodobé udržení zdravé tělesné hmotnosti.

KOMORA: VYŠŠÍ DPH NA SLAZENÉ NÁPOJE JE NESMYSL - NIC NEŘEŠÍ

24.07.2024 | Potravinářská komora České republiky (PK ČR) zásadně odmítá aktivitu ministerstva zdravotnictví pro zavedení speciálně daně na slazené nápoje. Ta by se měla řídit množstvím cukru v nápoji. Důvodem pro její zavedení je argument, že sladké nápoje škodí zdraví a vedou k obezitě. Neexistují však důkazy, že by vyšší zdanění slazených nápojů snížilo obezitu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.