10.06.2024 Jana Čiháková
Společnost A.W., která v Lošticích na Šumpersku vyrábí olomoucké tvarůžky, plánuje v příštích čtyřech letech investovat až 700 milionů korun do stavby nové továrny. Firma díky této investici zvýší svoji výrobní kapacitu o 70 procent, a pokryje tak rostoucí poptávku po zrajícím sýru s nezaměnitelným aroma.
Stavbu továrny vybavené automatickými linkami a skladovacími prostorami chce zahájit v roce 2026 u příležitosti 150. výročí svého založení. Stavba nového provozu má zabrat nejvýše dva roky. ČTK to řekl generální ředitel firmy A.W. Michal Pavelka.
"Pro stavbu nové továrny jsme se rozhodli kvůli rostoucí poptávce po olomouckých tvarůžkách z Česka i zahraničí, kterou v nynějších výrobních prostorách v centru Loštic už nejsme schopni uspokojit," uvedl Pavelka. Nový závod si vyžádá investici 500 milionů korun až 700 milionů korun a jeho areál v okrajové části Loštic zabere plochu 50.000 metrů čtverečních, z toho na zastavěnou část připadne až 10.000 metrů čtverečních. Podnik bude moci ročně vyrobit 3800 tun tvarůžků. "Vyšší produkci chceme uplatnit v Česku, ale i na zahraničních rzích. Více tvarůžků plánujeme exportovat do Polska, Maďarska a na Slovensko. Zároveň zamýšlíme zahájit dodávky do Rakouska a Německa," dodal Pavelka.
Firma AW. si nechala zpracovat technologickou studii, díky které její vedení získá jasnou představu o tom, jaké a kolik výrobních linek bude v nové továrně potřebovat instalovat a jak početnou obsluhu si vyžádají. "Následně se pustíme do přípravy projektu pro územní rozhodnutí a stavební povolení. Čeká nás také výběrové řízení na generální dodavatele stavební části i technologií," podotkl Pavelka, podle kterého odborníci už připravují napojení areálu průmyslové zóny na inženýrské sítě a vybudování přístupových komunikací.
Do nové továrny se přestěhuje výroba z centra Loštic, kde nyní pracuje více než stovka lidí. Kolik jich bude zaměstnáno v nové továrně, ukáže podle ředitele technologická studie. Továrna bude mít větší podíl automatizace, takže bude nutné rekvalifikovat některé zaměstnance. "Stávající provoz v centru Loštic má charakter potravinářské výroby, kterou se budeme snažit zachovat. Nabízí se tam například produkce nakládaných tvarůžků a dalších potravinářských specialit, při jejichž výrobě se používají tvarůžky. Neuvažujeme o tom, že bychom tento provoz prodali nebo přestavěli na něco jiného. Také naše muzeum a prodejna zůstanou na svém místě," řekl Pavelka.
Firma A.W. v Lošticích ročně vyrobí více než 2000 tun tvarůžků. Většinu produkce prodá v ČR. Loni meziročně zvýšila obrat o 2,2 procenta na 419 milionu korun a zaměstnávala 180 pracovníků. Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Jejich historie na Hané spadá do 15. století. Tvarůžky z Loštic získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení EU.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.