22.03.2013 Kateřina Bendlová
Otestovali jsme 13 vzorků běžně dostupných uzených mas. Jak jsou na tom s obsahem masa, soli, fosfátů a polycyklických aromatických uhlovodíků?
Uzená masa jsou tradičním českým výrobkem. I když se nejedná o vyložené zdravou pochoutku, jsou díky zauzení a přirozenému obsahu tuků chuťově výrazné, a tudíž hojně konzumované na řadu způsobů. My jsme se zaměřili na to, jaká je jejich kvalita po senzorické a analytické stránce.
Do testu jsme zařadili 13 vzorků tepelně opracovaných uzených mas, dostupných v českých obchodních řetězcích. Podrobili jsme je laboratornímu testování ve Státním veterinárním ústavu Praha, kde se zjišťoval obsah masa, soli, fosfátů, sojové bílkoviny a polycyklických aromatických uhlovodíků (PAH). Všechny vzorky byly zároveň senzoricky hodnoceny odbornou porotou.
V laboratorním hodnocení byl zásadním kritériem obsah masa jednotlivých vzorků. A hned zde nastává první problém – u tří vzorků jsme narazili na skutečnost, že výrobce obsah masa neuvedl na obale, což mu umožňuje převažující výklad vyhlášky 326/2011, která určuje druhy výrobků, které toto uvedení vyžadují.
Dva vzorky (Tesco Uzená krkovice a Řezníkův talíř Uzená rolovaná plec) nedodržely deklarovaný obsah masa na obale. Všechny ostatní vzorkydeklaraci dodržely. Jeden výrobek (Příbramská uzenina Svatohorská kýta) se dostal na hodnotu 106,43 % masa, což je způsobeno dvěma důvody. Prvním důvodem je metodologický postup, při kterém se při výpočtech obsahu masa vychází z průměrných hodnot a používá se pro výrobce výhodnější faktor. Důvodem druhým je fakt, že do výrobku byly přidány živočišné bílkoviny, které obsah masa zvyšují. Názory na jejich použití se ovšem liší.
Rozdíly v obsahu soli nebyly u vzorků podstatné, všichni výrobci dodrželi na obale deklarovaný údaj. Fosfáty se do masa přidávají spolu s nástřikem, neboť mají schopnost vázat vodu. Jejich obsah se pohyboval mezi <100 a 3020 mg/kg, legislativní limit je stanoven na 5000 mg/kg.
Sojová bílkovina v žádném z výrobků zjištěna nebyla. Bohužel však nelze říci, že její absence zároveň automaticky znamená, že nebyly použity jiné rostlinné bílkoviny (např. rýžová či pšeničná), na jejichž přítomnost výrobky testovány nebyly.
Polycyklické aromatické uhlovodíky jsou škodliviny vznikající při uzení. Limit jejich součtu (PAH 4) je legislativně stanoven na 30 µ/ kg. Mezi hodnotami všech vzorků byly jen nevýznamné rozdíly a pohybovaly se hluboce pod stanoveným limitem.
Jak se můžete přesvědčit ve slovních komentářích pod tabulkami, většina mas byla po vyjmutí z obalu mokrá, i když vyuzené maso by mělo být spíše sušší. Zároveň v obalech zůstávala volná tekutina, protože řada výrobců přidává do produktů vodu v množství na samé hranici technologie a ani chemické ošetření tak vodu neudrží uvnitř výrobku.
Značení všech vzorků bylo porovnáno s požadavky Vyhlášky č.113/2005 v platném znění O způsobu označování potravin a tabákových výrobků. U všech vzorků obsahovaly etikety všechny povinné údaje a nebyly zjištěny informace, které by spotřebitele uvedly v omyl. Čitelnost údajů byla dobrá.
• Svalovina mas určených pro uzení musí být bez hlubokých zářezů a zbavuje se různých masitých třásní vzniklých při vykosťování; nevhodná je přítomnost tuhých vazivových tkání, kloubních pouzder a chrupavek.
• Surovina pro přípravu rolovaných plecí může být ponechána buď vcelku, nebo se dále na řezačce dělí na masové kostky.
• Surovina pro celosvalové výrobky se nejprve nasoluje na injekčním přístroji, kde je solný lák s případným přídavkem aditiv hloubkově nastřikován do svalů (množství láku je variabilní – závisí na konkrétní receptuře), následně je surovina masírována rovněž s přídavkem láku.
• Pokud jsou pro přípravu rolovaných plecí používány masové kostky, nejsou nastřikovány na injekčním přístroji, lák je zde do svaloviny zapracován jen v průběhu masírování.
• Rolované plece celosvalové se po nasolení rolují a vkládají do síťek, které drží tvar výrobku v průběhu tepelného opracování; pokud jsou pro přípravu rolovaných plecí používány masové kostky, jsou po nasolení naraženy na plnícím přístroji do kolagenové folie se síťkou.
• Před tepelným opracováním mhou být nasolená masa spařena horkou vodou, aby se zatáhnul povrch a výrobek zůstal po tepelném opracování šťavnatý.
• Na povrch výrobků můžeme nanést kulér či jinou povrchovou dekoraci.
• Většinou se používá tříetapové tepelné opracování. Doba opracování musí být nastavena tak, aby vždy ve všech částech opracovávaného výrobku bylo dosaženo alespoň tepelného účinku, který odpovídá působení teploty 70 °C po dobu 10 minut. Při osoušení se maso vkládá do předehřáté udírny, kde se udržuje teplota cca 75 až 85 °C za intenzivního přívodu čerstvého vzduchu. Následuje fáze uzení při teplotě 70 až 80 °C za intenzivního přívodu kouře. Závěrečná je fáze ováření při při teplotě do 80 °C za přívodu páry.
• Po ukončení tříetapového tepelného opracování mohou být výrobky ještě krátce zauzeny.
• Pokud jsou připravována uzená masa ve formě kuchyňského masného polotovaru určeného k domácí tepelné úpravě (žádný z hodnocených výrobků nebyl z této kategorie), je z tepelného opracování vynecháno ováření.
Známka testu: Skládá se z hodnocení obsahu polycyklických aromatických uhlovodíků - PAH (10 %), obsahu fosfátů (10 %), obsahu masa (20 %), organoleptického vyšetření laboratoří SVÚ (30 %) a smyslového hodnocení porotou (30 %).
Složení: Uvádíme složení, které uvádí výrobce na obale. U čtyř vzorků jsou ve složení uvedeny živočišné bílkoviny (nebo bílkoviny krevní plazmy). Mohou být i u dalších výrobků, protože někteří výrobci se domnívají, že se ve složení značit nemusí, protože pocházejí z masa.
Obsah masa: V obsahu masa, který uvádíme u každého vzorku, mohou být zahrnuty i sušené živočišné bílkoviny, které výrobci do masných výrobků někdy přidávají.
Obsah fosfátů: Ve složení je najdete pod označením E450, E451 a E452 nebo difosforečnany. Přidávají se do masných výrobků, protože mají schopnost vázat a udržovat v nich vodu. Limit je 5 000 mg/kg.
Z laboratoře: Uvádíme smyslové vyšetření vzorků odborníky SVÚ.
Z degustace: Uvádíme celkový závěr z degustace a známku za smyslové hodnocení.
Do testování byly zařazeny tři různé anatomické části (kýta, plec, krkovice), které se liší senzorickými vlastnostmi.
Vepřová kýta bez kosti je velmi libová svalovina obsahující cca 19 % čistých svalových bílkovin, 1 % vazivových bílkovin a do 5 % tuku. Za účelem přípravy suroviny pro výrobu uzeného masa z vepřové kýty se kýta rozděluje na jednotlivé šály – vrchní šál, spodní šál, ořech, květovou špičku a palec svíčkové. Vlastnosti se mohou v závislosti na druhu použitého šálu mírně lišit.
Vepřová plec bez kosti je libová svalovina s mírně vyšším obsahem kolagenu ve srovnání vepřovou kýtou. Obsahuje cca 16 % čistých svalových bílkovin, 3 % vazivových bílkovin a do 10 % tuku. Za účelem přípravy suroviny pro výrobu uzeného masa z vepřové plece se z plece odděluje tzv. lopatkový plátek a zpravidla i svalovina z oblasti nad pažní kostí.
Vepřová krkovice bez kosti je „mramorovaná“ svalovina, kde jsou mezi svalovými vlákny rozptýlena drobná ložiska sádla; směrem k hlavě je mramorování silnější a směrem ke kotletě je svalovina krkovice více libová (cca 14 % čistých svalových bílkovin, 2 % vazivových bílkovin a 25 % tuku).
Čtyři výrobci deklarovali na obale přidání živočišných bílkovin či krevní plazmy. Víte však, co si pod těmito pojmy představit? Bílkoviny jsou získávány z ořezů vepřového masa, které se suší a melou na práškovou hmotu, případně sušením plazmy vepřové krve. Tento bílý či žlutý prášek obsahuje od 30 do 80 % bílkovin, které se přidávají, většinou jako součást směsi přídatných látek a pomocných surovin, do masného výrobku. A z jakého důvodu ji producenti do výrobků přidávají? „Uvedené bílkoviny napomáhají ostatním složkám zajistit křehkost a šťavnatost výrobku,“ vysvětluje Jaromír Kloud. Ivo Prantl k tomu dodává: „Výrobek pak neuvolňuje třeba šťávu ve vakuovém balení, je lépe krájitelný atd., zlepšuje zkrátka kvalitu při moderních trendech balení. Je to nastavená cesta do budoucna, bohu dík odklonění od nejrůznějších bílkovin, které se vždy používaly, stejně jako sůl a jiné nezbytné ingredience, ale vracíme se k masu.“
Zcela opačný názor má však Ing. Jan Rosmus ze SVÚ: „Je to jednoznačně náhražková surovina. Kdyby se jednalo o čisté maso, tak tam není co zlepšovat, výrobci by nic takového nepotřebovali. Uzené maso samo o sobě žádný takovýto přídavek nevyžaduje – jen tehdy, když je do něj přidána voda. Dodané bílkoviny zvyšují obsah masa velmi významně. Maso obsahuje mezi 16 a 22 % bílkovin. Když do něj přidáte tři procenta bílkovin, můžete navýšit obsah masa až o 20 %. Proto může obsah masa přesahovat i 100 %. Jedná se o nový trend falšování, na stejné úrovni jako dříve přídavky rostlinných bílkovin. Ty se z obsahu masa odečítají, ale u živočišných to nejde, protože analytickými metodami nepoznáme, zda se jedná o bílkovinu ze svaloviny, nebo přidanou v podobě prášku.“
Otázkou je, zda je výrobce povinen jejich použití označit na obale. Ivo Prantl k tomu říká: „Jelikož se jedná o maso, nemusí se ve složení výrobku značit. My jsme ho sice napsali, ale není to nutné.“ S tím však nesouhlasí Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy: „Pokud by někdo přidával do výrobku něco jiného než maso, měl by to uvést. Zejména tehdy, pokud by to něco bylo třeba sušené mléko – i proto, že jde o vyjmenovaný alergen. Takže nestačí uvést vágně přídavek živočišné bílkoviny, ale musí se uvést, co bylo konkrétně přidáno – sušená syrovátka, sušené vaječné bílky atd.“
Nelze tak jednoznačně říci, že přidané živočišné bílkoviny nejsou obsaženy i v dalších vzorcích, neboť je možné, že někteří výrobci se kloní k názoru, že není třeba jejich použití uvádět do složení na obale. Zároveň není možné jejich přítomnost zjistit analytickými metodami.
Název výrobku | Dulano Delikatesní uzená krkovička |
Výrobce | Sutter Německo pro Lidl |
Cena za 1 kg | 169 Kč |
Koupeno | Lidl |
Složení uvedené na obale | vepř. krkovice 96 %, dusit. solicí směs (jedlá sůl, konzervant dusitan sodný), koření, dextróza, stabilizátor difosforečnany, antioxidant askorbát sodný, kouř z buk. dřeva |
Obsah masa (g/100 g) | 95,41 |
Obsah fosfátů (mg/kg) | < 100 |
Známka testu | 1,3 |
Z laboratoře | Po rozbalení mírně vlhká, v obalu nezůstává uvolněná tekutina. V nákroji typická struktura vepřové krkovice. Konzistence soudržná, na skusu přiměřeně měkká, neuvolňuje vodu. Chuť přiměřeně slaná, na skusu šťavnatá, křehká. |
Z degustace | Lepší průměr, chuť příjemně masová, méně výrazná. Známka za smyslové hodnocení 1,9. |
Název výrobku | Farmářské maso |
Výrobce | LE & CO |
Cena za 1 kg | 139 Kč |
Koupeno | Globus |
Složení uvedené na obale | vepř. kýta 73 %, pitná voda 21 %, sůl, konzervant E250, zahušťovadla cukry, živočiš. bílkovina, stabilizátory E451, E450, antioxidant E301, želírující látky E407a a E508, přírod. koření |
Obsah masa (g/100 g) | 91 (s přídavkem živočišné bílkoviny) |
Obsah fosfátů (mg/kg) | 1828 |
Známka testu | 1,8 |
Z laboratoře | Po rozbalení povrch mokrý, v obalu zůstává uvolněná tekutina o objemu cca 1 kávové lžičky. Konzistence soudržná, pevná, ojediněle pórovitost. Libová svalovina, na povrchu ojedinělá ložiska tuku. Chuť výrazněji slaná, příjemně uzená, výrobek na skusu tužší a méně šťavnatý. |
Z degustace | Solidní standard, příjemná chuť. Známka za smyslové hodnocení 1,7. |
Název výrobku | Tesco Uzená krkovice |
Výrobce | Kostelecké uzeniny |
Cena za 1 kg | 134 Kč |
Koupeno | Tesco |
Složení uvedené na obale | 100 g vyrobeno z 90 g masa. Vepř. krkovice, voda, solicí směs (sůl jod., konz. E250), česnek, stabilizátor E450, zahušťovadla E407, E415, dextróza, látka zvýrazňující chuť a vůni E621, antiox. E301, E315, koření, aroma |
Obsah masa (g/100 g) | 73,22 |
Obsah fosfátů (mg/kg) | 1663 |
Známka testu | 2 |
Z laboratoře | Po rozbalení povrch mokrý, v obalu minimum volné tekutiny. Ucelený kus svaloviny typického vzhledu. Konzistence soudržná, pevná. V nákroji svalovina mírně prorostlá tukem. Chuť výrazněji slaná, typická uzená, na skusu tužší a poměrně šťavnatá. |
Z degustace | Klasická uzená krkovice slanější, výraznější chuti. Známka za smyslové hodnocení 1,8. |
Název výrobku | Purland Premium rolovaná plec |
Výrobce | Kaufland ČR Modletice |
Cena za 1 kg | 149 Kč |
Koupeno | Kaufland |
Složení uvedené na obale | vepřové maso, pitná voda, jedlá sůl, konzervant E250, želírující látky E407a, E407, E415, stabilizátory E451, E450, E331, modifikovaný kukuřičný škrob E1422, E1414, škrob, antioxidant E316 |
Obsah masa (g/100 g) | 81,19 |
Obsah fosfátů (mg/kg) | 2250 |
Známka testu | 2,2 |
Z laboratoře | Po rozbalení povrch mokrý, v obalu zůstává volná tekutina o objemu 1-2 kávových lžiček. Konzistence soudržná, na řezu mírná pórovitost. Svalovina bez viditelného tuku. Chuť přiměřeně slaná s „chemickou“ pachutí po přidaných látkách, výrobek na skusu přiměřeně křehký. |
Z degustace | Dobrý výrobek příjemné chuti. Známka za smyslové hodnocení 1,6. |
Název výrobku | Staročeská uzená kýta |
Výrobce | Masokombinát Plzeň |
Cena za 1 kg | 238 Kč |
Koupeno | Globus |
Složení uvedené na obale | vepř. kýta 70 %, pit. voda, sůl s jodem, zahušťovadla E407, E415, stabil. E450, E451, modif. škrob E1422, dextróza, látka zvýrazňující chuť a vůni E621, antiox. E300, E301, aroma, extrakty koření, barviva E120, E150d, konz. E250 |
Obsah masa (g/100 g) | 71,92 |
Obsah fosfátů (mg/kg) | 2117 |
Známka testu | 2,2 |
Z laboratoře | Po rozbalení povrch mokrý, v obalu zůstává málo uvolněné tekutiny. Konzistence soudržná, měkčí, ojediněle pórovitost. Libová svalovina, bez viditelného tuku. Chuť přiměřeně slaná, slabě uzená, výrobek na skusu křehký, šťavnatý. |
Z degustace | Není celosvalový, ale „lisovaný“ výrobek, chuť i vzhled velmi průměrné. Známka za smyslové hodnocení 2,4. |
Název výrobku | Příbramská uzenina Svatohorská kýta |
Výrobce | Příbramská uzenina |
Cena za 1 kg | 189 Kč |
Koupeno | Albert |
Složení uvedené na obale | vepř. maso 63 %, pit. voda, zahušťovadla cukry, živ. bílk. (vepř.), mod. bram. škrob E1420, stabil. E451 a E450, žel. látka E407a, E508, a E415, antiox. E301, dusit. sol. směs obohacená jodem (jedlá sůl + konz. E250), škrob bram. |
Obsah masa (g/100 g) | 106,43 (s přídavkem živočišné bílkoviny) |
Obsah fosfátů (mg/kg) | 559 |
Známka testu | 2,3 |
Z laboratoře | Povrch mokrý a lepivý, v obalu zůstává uvolněná tekutina o objemu 2-3 kávových lžiček. Konzistence vodnatá, pod tlakem se uvolňuje další tekutina, výrazná pórovitost masa. Chuť výrazněji slaná, pachuť po polyfosfátech, výrobek na skusu méně křehký, tužší, přes vysoký podíl vody sušší. |
Z degustace | Lépe vypadá, než chutná, lehce "chemická" pachuť. Známka za smyslové hodnocení 2,2. |
Název výrobku | Prantl Moravské uzené maso |
Výrobce | Prantl Masný průmysl Žirovnice |
Cena za 1 kg | 139 Kč |
Koupeno | Norma |
Složení uvedené na obale | vepř. maso 77 %, voda, sůl (konz. E250), zahušťovadlo E1420, xanthan, stabilizátor E451, E450, E407a, želír. látka E508, cukr, vepřové proteiny, antioxidant askorbát sodný, látky zvýrazňující chuť a vůni E621 |
Obsah masa (g/100 g) | 74,08 (s přídavkem živočišné bílkoviny) |
Obsah fosfátů (mg/kg) | 2603 |
Známka testu | 2,3 |
Z laboratoře | Po rozbalení povrch kýty mokrý, v obalu zůstává málo uvolněné tekutiny. Konzistence soudržná, měkčí, ojediněle pórovitost. Libová svalovina bez viditelného tuku. Chuť přiměřeně slaná, jemně uzená, lehce nakyslá. Výrobek na skusu křehký, šťavnatý. |
Z degustace | Příjemný pro oko, slabší na chuť. Známka za smyslové hodnocení 2,5. |
Název výrobku | Jelibo Uzená krkovice |
Výrobce | prodejce Zedníček CZ |
Cena za 1 kg | 169 Kč |
Koupeno | Albert |
Složení uvedené na obale | vepř. maso 70 %, pit. voda, sůl, stabilizátor E250, bram. škrob, barvivo amoniak-sulfitový karamel, antioxidant erythorban sodný, zahušťovadlo guma euchema a xanthan, stabilizátory E451, cukr, extrakty koření |
Obsah masa (g/100 g) | 67,83 |
Obsah fosfátů (mg/kg) | 2057 |
Známka testu | 2,4 |
Z laboratoře | Po rozbalení povrch mokrý, v obalu zůstává uvolněná tekutina o objemu cca 2 kávových lžiček. V nákroji typická struktura vepřové krkovice (svalovina mramorovaná tukovou tkání). Konzistence soudržná, na skusu měkká. Chuť středně slaná, šťavnatá až vodnatá, křehká. |
Z degustace | Levnější varianta klasické uzené krkovice s vyšším nástřikem. Známka za smyslové hodnocení 2,8 |
Název výrobku | Schneider Moravské uzené maso |
Výrobce | Masokombinát Plzeň |
Cena za 1 kg | 139 Kč |
Koupeno | Penny |
Složení uvedené na obale | vepř. kýta 70 %, pit. voda, dusit. sol. směs (sůl s jodem + konz. E 250), mod. škrob E1422, stabil. E450, E451, jedlý rostl. tuk, žel. látky E407, E407a, E415, bílk. krevní plazmy, cukr, glukoz. sirup, šunk. aroma, antiox. E316, E331 |
Obsah masa (g/100 g) | 77,23 |
Obsah fosfátů (mg/kg) | 2142 |
Známka testu | 2,8 |
Z laboratoře | Po rozbalení povrch výrazně mokrý, v obalu zůstává uvolněná tekutiny (cca 3 kávové lžičky). Konzistence soudržná, měkčí, značná pórovitost svaloviny. Libová svalovina s tukovým lemem. Chuť výrazně slaná, poměrně křehká, málo uzená, nakyslá, chemická pachuť. |
Z degustace | Méně povedený výrobek s méně příjemnou chutí. Známka za smyslové hodnocení 2,5 |
Název výrobku | Kostelecké uzeniny Uzená rolovaná plec |
Výrobce | Kostelecké uzeniny |
Cena za 1 kg | 121,90 Kč |
Koupeno | Tesco |
Složení uvedené na obale | vepřová plec 75 %, pitná voda, bramborový škrob, jedlá sůl, směs koření a zeleninové extrakty koření, stabilizátory E250, E451, zahušťovadlo E407, dextróza, zvýrazňovač chuti E621, antioxidant E301, barvivo E120, maltodextrin |
Obsah masa (g/100 g) | 71,02 (s přídavkem živočišné bílkoviny) |
Obsah fosfátů (mg/kg) | 1640 |
Známka testu | 2,9 |
Z laboratoře | Po rozbalení povrch mokrý, v obalu zůstává uvolněná tekutina (2-3 kávové lžičky). Konzistence soudržná, mírně vodnatá, na řezu slabá pórovitost masa. Chuť nevýrazná, mdlá s pachutí po polyfosfátech. Výrobek na skusu křehký, vodnatý. |
Z degustace | Průměrný výrobek slané nahořklé chuti. Známka za smyslové hodnocení 2,8. |
Název výrobku | ZŘUD Vepřová plec rolovaná uzená vařená |
Výrobce | Zřud Masokombinát Polička |
Cena za 1 kg | 149 Kč |
Koupeno | Albert |
Složení uvedené na obale | vepřové maso, sůl s jodem, stabilizátory E450, E451, zahušťovadla E407a, E415, E1422, sacharidy, zvýrazňovače chuti E621, E635, přírodně identické aroma, konzervant E250 |
Obsah masa (g/100 g) | 71,25 |
Obsah fosfátů (mg/kg) | 2449 |
Známka testu | 3,1 |
Z laboratoře | Po rozbalení povrch mokrý, v obalu zůstává uvolněná tekutina (2-3 kávové lžičky). Konzistence soudržná, silně vodnatá, na řezu výrazná pórovitost masa. Chuť výrazně slaná, pachuť po polyfosfátech. Výrobek na skusu křehký, vodnatý. |
Z degustace | Narušená struktura masa, výrazně odlišné pásy. Známka za smyslové hodnocení 3. |
Název výrobku | Steinex Moravská kýta |
Výrobce | J. Steinhauser Brno |
Cena za 1 kg | 185 Kč |
Koupeno | Globus |
Složení uvedené na obale | vepř. maso (kýta), voda, škrob, dusit. sol. směs, žel.látka E407a E508, zahušť. (cukry, E412), stabil. E451 a E450, antiox. E301, přírod. aroma, maltodextrin, dextróza, kvas. extrakt, barvivo E120, regul. kyselosti E270, E330, E500 |
Obsah masa (g/100 g) | 65,65 |
Obsah fosfátů (mg/kg) | 1828 |
Známka testu | 3,1 |
Z laboratoře | Povrch velmi mokrý, zůstává uvolněná tekutina o objemu cca 3 kávové lžičky. Konzistence soudržná, pevná, výrazná pórovitost svaloviny. Chuť výrazněji slaná, mírně nakyslá, s pachutí po polyfosfátech. Výrobek na skusu tužší a málo šťavnatý. |
Z degustace | Ovlivněný nástřikem, hodně vzduchových bublinek. Známka za smysl. hodnocení 2,7. |
Název výrobku | Řezníkův talíř Uzená rolovaná plec bez kosti |
Výrobce | Masokombinát Plzeň |
Cena za 1 kg | 149 Kč |
Koupeno | Penny |
Složení uvedené na obale | vepř. plec 60 %, pit. voda, dusit. sol. směs (jedlá sůl s jodem + konz. E250), bram. škrob, stabil. E450, E451, modi. škrob E1422, zahušťovadla E407, E415, vláknina, dextróza, antioxidant E301, extrakty koření |
Obsah masa (g/100 g) | 48,71 |
Obsah fosfátů (mg/kg) | 3020 |
Známka testu | 3,5 |
Z laboratoře | Po rozbalení povrch mokrý, v obalu zůstává velmi málo volné tekutiny. Konzistence soudržná, měkká. Libová svalovina bez viditelného tuku. Chuť přiměřeně slaná, výrazná pachuť po polyfosfátech. Výrobek na skusu vyvolává dojem „vyztužení želatinou“. |
Z degustace | „Lisovaný“ výrobek. Chuť odpovídá nízkému podílu masa a vysokému nástřiku. Známka za smysl. hodnocení 3. |
11.04.2024 | Krevety rozhodně nepatří mezi výrobky, které by se nemusely pečlivě vybírat, zvlášť pokud nemají být spotřebitelé doma nepříjemně rozčarováni. Na druhou stranu, i v běžné tržní síti lze objevit výrobky vysoké kvality, i přestože nepatříme k přímořským státům. Po kterých sáhnout a které raději naopak nechat v obchodě?
22.12.2023 | Klobásy patří k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším masným výrobkům, které jsou rozšířeny prakticky po celém světě. Kde přesně klobásy vznikly, a kdo je poprvé vyrobil, se nám už asi zjistit nepodaří. Dnes víme, že je znali již starověcí Sumerové, Řekové i Římané a jejich původ sahá ještě dále před tyto civilizace. Důvodem výroby klobás bylo zřejmě prodloužení trvanlivosti masa a zlepšení jeho senzorických vlastností.
15.03.2024 | Na českém trhu je známe spíš pod označením krabí tyčinky, nicméně existují i surimi z ryb, krevet, či krabích klepet. Jen se k nám moc nedovážejí. Jak obecně ale poznat kvalitu tohoto typu sortimentu? Testovali jsme…
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.