02.04.2013 PK ČR
Česká republika byla na půdě Evropského parlamentu, konkrétně na semináři „Problémy ve spolupráci v oblasti kvality a bezpečnosti potravin na vnitřním evropském trhu“ dne 20. března 2013 obviněna z účelové manipulace s fakty o polských potravinách a z neopodstatněného boje České republiky proti dovozu polských potravin.
Podle vystupujících polských představitelů dozorových orgánů i místopředsedy AGRI výboru EP Czeslawa Siekierskiho jsou polské dozorové orgány plně funkční a polské potraviny vysoce kvalitní.
Z českého pohledu se ale toto tvrzení zdá zcela neopodstatněné a dokonce nepravdivé. Jaká je skutečnost? Pro ilustraci je výčet polských potravinářských afér, které byly zahájeny v březnu loňského roku technickou solí používanou téměř 10 let pro výrobu potravin. Pokračovala vaječná melanž z provozoven neschválených pro produkci potravin, kyselina mravenčí v kysaném zelí (opakovaně), slupky z kakaových bobů místo kakaového prášku v kakau (opakovaně), jed na krysy v sušenkách, rozsáhlá aféra s náhradou drahého hovězího masa koňským – distribuováno prakticky do celé EU. Všechny tyto polské potravinářské problémy vyvrcholily v současné době zjištěním, že se v Lodžském vojvodství vyrábí masné výrobky z masa z uhynulých zvířat.
"Jsme přesvědčení, že ve světle těchto faktů, je zcela zřejmé, že v Polsku je výrazný systémový problém s kontrolou potravin a dozorové orgány jsou nefunkční nebo fungují velmi špatně," říká Dana Večeřová, ředitelka marketingu a komunikace Pk ČR. "Jinak by se nemohlo stát, aby dlouhých 10 let žádný kontrolní orgán v Polsku nepřišel na to, že se do potravinářských výrobků používá místo potravinářské soli, sůl technická a dlouhých 20 let nezjistila veterinární správa, že masné výrobky jsou vyráběny z uhynulých zvířat. Zvláště pokud by byl, jako je tomu v ČR, na jatkách prakticky neustále přítomen veterinární dozor. Jestliže tedy není možné se spolehnout na polské dozorové orgány, pak je z našeho pohledu lepší zavést zákaz dovozu potravinářských výrobků z Polska do té doby, než si dají na polské straně tyto záležitosti do pořádku. Lze se pak oprávněně domnívat, že s výše uvedeným přímo souvisí i vynikající cena polských produktů a následně pak enormní zájem obchodních řetězců polské potraviny nakupovat. Z výše uvedených skutečností je ale jasné, že nejde o žádný boj o český trh mezi českými a polskými výrobci, jak Poláci rádi uvádějí, ale především o ochranu českého spotřebitele. Navíc, bez ohledu na množství často opakovaných kauz, nemá český spotřebitel doposud prakticky vůbec žádnou šanci se dozvědět, co vlastně polské potraviny obsahují a často ani to, že byly vůbec v Polsku vyrobeny, což je zřejmé zejména u privátních značek obchodních řetězců."
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.
11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.