08.04.2020 Jana Čiháková
Při výběru vhodného zdobení musíte být opatrní a volit pouze ty rostliny, které jsou zaručeně bezpečné a jedlé. Takových druhů je naštěstí mnoho a o výběr tak nouzi mít nebudete, stačí se jen řídit instrukcemi pro jejich sběr.
"Sbírané květy musí být mladé, plně rozvinuté, jinak mají hořkou pachuť. Květiny, které můžete bez obav použít jsou třeba fialky, růže, levandule, sedmikrásky, pampelišky, afrikány, chryzantémy, měsíček, chrpy, karafiáty… Vše bez stonku, pouze hlavičky květů,“ radí Olga Ceralová, cukrářka z Dortisimo.cz. Mezi oblíbený druh patří také macešky, které jsou k dostání v mnoha barvách. Zajímavou chuťovou kombinaci vytvoří například s kozím sýrem. Fialkami výborně doplníte hummus a sedmikrásky přisypte k chutnému guacamole.
Velkou chybou by tak bylo zaměřit se na jedlé kvítí pouze ve sladkých receptech. Hojně se užívají také pro zpestření salátů, k dozdobení pomazánek a dipů, místo sypání do polévek... Inspiraci hledejte na internetu a květy vždy ochutnejte nejdřív samotné.
„Rozhodně se vyhněte azalkám, konvalinkám, lobelkám, narcisům, rododendronu, hrachoru a dalším nejedlým a jedovatým rostlinám,“ upozorňuje Olga Ceralová.
Důležité je taky myslet na vhodné kombinování. Nevhodnými pro použití na dort jsou květy brukvovitých rostlin, které ale naopak často využíváme ve studené kuchyni. Jedná se třeba o křen, hořčici či ředkvičku. Všechny mají svou typickou chuť, na dortu byste je ale mít nechtěli. Při zdobení dortů si taky dejte pozor na rychle vadnoucí květy, které by přinesly více škody než užitku. Příkladem je krásný, avšak bohužel nepoužitelný, sléz maurský.
Rozhodně nepoužívejte květy z rostlin ze zahradnictví. Jsou chemicky ošetřované právě proto, aby si zachovaly svoji podobu co nejdéle, a vy si určitě nechcete pochutnat na rostlinném postřiku. Nejlepší je natrhat si květy na louce, která je daleko od prašných cest a smogu aut. Jinou možností jsou nestříkané květiny ze zahrádky. Pokud pro vás nejsou dostupné, květy lze zakoupit ve specializovaných obchodech.
04.04.2024 | S příchodem jara v České republice tradičně startuje také sezóna farmářských trhů a Státní veterinární správa (SVS) proto směřuje své kontroly i do této oblasti. Farmářské trhy jsou zajisté přínosem pro spotřebitele i malovýrobce. Na druhou stranu však přinášejí také zvýšená rizika z hlediska hygieny potravin. I proto jsou každoročně pod důsledným dohledem úředních veterinárních lékařů. V loňském roce provedla SVS na trzích 397 kontrol (v roce 2022 jich bylo 401). Podíl kontrol se závadou meziročně klesl o tři procenta na 16 procent.
06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.
06.12.2023 | Všichni samozřejmě víme, že nejlepší ochranou před nástupem kocoviny je alkohol vůbec nekonzumovat, ale realita bývá odlišná, a to navzdory předsevzetím, která si během krušných chvilek dáváme. Pokud už se s kocovinou probudíte, na sliby je pozdě, zkuste udělat pro svůj organismus alespoň něco málo, co vám ve vašem neutěšeném stavu pomůže.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.