Listerie jsou nejčastěji v syrových rybích pokrmech

Listerie jsou nejčastěji v syrových rybích pokrmech

04.06.2019 Jana Čiháková

Je pravda, že tyto bakterie mohou způsobit velmi závažné onemocnění listeriózu. Úmrtnost nakažených přesahuje asi patnáct procent, což rozhodně není zanedbatelné číslo. Na druhou stranu jsou ve většině případů neškodné a patrně si ani neuvědomujeme, jak často s nimi přicházíme běžně do styku.

Jak uvádí MVDr. Josef Brychta, Ph.D. v publikaci České technologické platformy pro potraviny, "listeria monocytogenes (Lm) je malá pohyblivá bakterie, která se vyskytuje se téměř všude kolem nás. Kolonizuje trávicí trakt člověka i zvířat, žije také ve vodě, bahně nebo půdě. Je schopna kontaminovat potraviny, krmiva, vodu apod.," Upozorňuje ale taktéž, že jde o neškodnou formu života, která se většinou neprojeví výrazným onemocněním jedince. "Nebezpečné onemocnění hrozí jen v případě, že Lm změní své chování do patogenní formy," píše.

Reálná rizika - netýkají se vás?

Podle údajů Evropského úřadu pro bezpečnost potravin bylo v roce 2013 nahlášeno onemocnění listeriózou 1763 lidí. Pro 15 % z nich šlo bohužel o onemocnění s fatálními následky. V roce 2015 onemocnělo přibližně 2200 osob, 270 jich zemřelo. Ve věkové skupině nad 64 let podíl případů zřetelně vzrostl z 56 % v roce 2008 na 64 % v roce 2015. Navíc počet hlášených případů (a jejich podíl) ve skupině nad 84 let se v tomto období téměř zdvojnásobil.

Riziku jsou vystaveny zejména těhotné ženy, novorozenci a starší či nemocní jedinci.

Podle údajů Food Standards Australia New Zealand (FSANZ, 2009) byla prokázána infekční dávka v rozsahu 1,31 krát 108 až 5,01 krát 1011 buněk pro zdravého člověka, u rizikových skupin je výrazně nižší 102 až 103 buněk. "Také inkubační doba je rozdílná, může jít o nněkolik dnů až týdnů, a to v závislosti na infekční dávce, virulenci bakterií a imunitním stavu pacienta," píše se dále v publikaci. Podle Světové zdravotnické organizace jsou pacienti se sníženou imunitou, děti a starší lidé jsou 10 až 100krát náchylnější ve srovnání se střední generací a zdravými lidmi.

U výběru potravin vše začíná

Aby byla překonána střevní bariéra a listerie pronikly do organismu, musí být v opravdu velmi vysoké koncentraci. Uvádí se 106 CFU/g potraviny. K infekci ale může dojít i přes kůži, například u řezníků a uzenářů při kontaktu s kontaminovanou surovinou. 

Zdrojem jsou potraviny, které jsou určeny k přímému konzumu bez předchozího tepelného ošetření. "Jsou to různé typy lahůdek masových i zeleninových, mléko, sýry a dal- ší mléčné výrobky, zmrzliny, uzeniny apod.," uvádí MVDr. Brychta. 

Podle analýzy základního průzkumu EFSA provedeného v rámci celé EU v období od ledna 2010 do ledna 2012 byla Lm zjištěna u 10,3 % vzorků rybích výrobků, 2,1 % vzorků masných výrobků a 0,5 % vzorků měkkých a poloměkkých sýrů, jejichž odběr byl proveden v supermarketech a v obchodech napříč EU včetně České republiky.

Za bezpečnost ručí výrobce

Podle evropské legislativy „potraviny nesmějí obsahovat mikroorganismy nebo jejich toxiny či metabolity v množstvích, která představují nepřijatelné riziko pro lidské zdraví. Dr. Marta Hugas, vedoucí oddělení pro biologická rizika a kontaminanty EFSA, uvedla: „Výskyt listerie málokdy překročí zákonné limity v potravinách určených k přímé spo- třebě, které představují nejběžnější zdroj alimentárních nákaz člověka. Je však důležité, aby spotřebitelé řádně dodržovali pokyny výrobců pro skladování potravin a zásady zacházení s potravinami dané národními úřady. 


Mohlo by vás zajímat

S turisty přijelo i 250 kilo zkaženého sýra, celníci zabavili také 120 kilo medu z Turecka

17.08.2024 | Na německé dálnici A17, která vede jižně od Drážďan až k českým hranicím, našli celníci v bulharském autobuse 250 kilogramů zkaženého sýra. Agentuře DPA to dnes sdělila drážďanská celní správa. Ve stejném vozidle celníci nalezli i 120 kilogramů medu z Turecka. V jiném bulharském autobuse zajistili 40 kartonů cigaret v sáčcích schovaných za poslední řadou sedaček.

Slovensko zavede daň ze slazených nápojů: Česko je s otazníkem, komora daň považuje za hloupost

12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.