MODERÁTORKA ANETA CHRISTOVOVÁ: DIETY MI KOMPLETNĚ ZNIČILY ZDRAVÍ

MODERÁTORKA ANETA CHRISTOVOVÁ: DIETY MI KOMPLETNĚ ZNIČILY ZDRAVÍ

15.08.2024 Jana Čiháková

Nejznámější česká baculka – novinářka, herečka, spisovatelka a moderátorka Aneta Christovová (42) si dokáže vychutnat i to nejjednodušší jídlo jako je například krupicová kaše a mít z něj stejně skvělý požitek, jako když právě dojí skvělé degustační menu v michelinské restauraci. Oceňuje totiž poctivost, na kterou má snad šestý smysl. K lásce k jídlu, stejně jako k sobě samé, však vedla dlouhá cesta…

V poslední době médii prolétly zprávy zmiňující bodyshaming – a to s ohledem na bulvární článek, že se nevejdeš na obrazovku. Jak si vnímala celou tuto kauzu?
Co se lidí týče, zajímá mě jen jejich normální názor, plodný, konstruktivní, nějakým způsobem přínosný do mého života, ať už pozitivní či negativní. A co se týče bulváru, tak to máte jako s jídlem. Bulvár je jako fast food, všichni dělají, jak je to špatný, ale každý ho stejně baští. A seriózní novinařina je jako Michelinská restaurace. Měla by podávat luxusní výkon, ovšem ne každý to umí udělat i ocenit. Každopádně pohybuji se v médiích od malička, strejda byl uznávaný, slavný, pan novinář. Mám vystudovanou žurnalistiku. Prostě ten svět je mi známý a blízký. Bulvár tedy beru jako PR, ať už bílé nebo černé. A i když existují slavní, co je bulvár trápí i po třiceti letech v showbyzu, tak to už je o povaze, o minulosti, o dětství, o vnitřní sebejistotě, prostě nejsme všichni stejní a nikdy nebudeme. Mně bulvár baví a nic proti němu nemám. To nevím, co by museli udělat, abych proti nim šla.
Jak ty sama vůbec vnímáš bodyshaming? Přijde ti v pořádku, že někdo jakkoli hodnotí cizí tělo?
Tak děje se to asi od doby, co existuje lidstvo, jen se mění parametry krásy. Nemusím ani brouzdat daleko do historie, naše babičky chodily s mohérem všude po těle a našim dědečkům se to líbilo. Teď musíš být spíš jak holátko, aby se tě partner vůbec dotknul. Hodnotil se vzhled kdysi, hodnotí se stále, a bude tomu tak i v budoucnu. Pokud se nezavede nějaký striktní bodyshaming zákon, což by ale pro lidi byl stejný trest asi tak jako zakázat hudbu a zpívání. Lidi prostě řeší všechno kolem, když nechtějí, nebo se bojí řešit sami sebe. A Češi jsou na tohle experti. Nikde jinde si nevšímají mojí nadváhy tak, jako u nás. A proč tomu tak je. Jeden z důvodů je sebeláska, která Čechům chybí, neumí milovat sami sebe, tak proč očekávat, že budou milovat tebe. A k tomu všemu máš soutěže krásy už od plenek Mini Miss, pak Miss, dělají se na táborech, na různých akcích i firemních, časopisy jsou plný článků o hubnutí, o kráse a dokonalosti a ještě se přidaly sociální sítě s těmi všemi vylepšujícími filtry. Hnát ženský do diet v dubnu, když už za 2 měsíce by měly do plavek, je hnus, který akorát ničí psychiku žen a podporuje všechny ty rychlo keto style diety, co ničí zdraví. Chcete-li hubnout, tak JEZTE pravidelně a hýbejte se, stačí třeba jen chodit. To je jediná zdravá a trvanlivá dieta na světě.
Když jsi měla bulimii – bylo těžké si přiznat, že máš opravdu psychický problém?Řekla bych, že to dokonce začalo jako anorexie, přestala jsem jíst. Ale máma si toho ani nevšimla, měla vlastně radost, že jim málo a že tak hezky hubnu. Na tohle by si rodiče měli dát pozor, je to hned, a je to rychlý a pak se z toho blbě a dlouho dostává. Kamarádky si tehdy na táboře všimly, že nejím a donutily mně sníst oběd. Jenže mě tížil v břiše, bylo mi tak těžko fyzicky i psychicky, a tak jsem ho šla nenápadně vyzvracet. A tak se spustila bulimka. Nejezení si okolí všimlo hned, bulimii už jen tak někdo neviděl. Mně tehdy zachránil kamarád. Byli jsme v pubertě, já začínala experimentovat s jídlem, on s drogama. Přišel za mnou a řekl mi: „Já přestanu brát a ty přestaneš dělat to, co děláš a začneš normálně jíst.“ Do té doby jsem ani netušila, že to ví. A tak jsme oba přestali. Bohužel, jsme se ke svým neřestem oba pak vraceli, v závislosti na životních obdobích. Naštěstí on už má rodinu a je v pohodě, já mám zdravotní problémy. Ale zvracení nenávidím. Asi jako bývalý kuřák cigarety.

Táta je Bulhar, sama jsi v Bulharsku byla 10 let a studovala žurnalistiku. Dokonce jsi držitelkou ocenění Zlatá čočka za kvalitní reportáže. Co tě přimělo k tomu změnit mediální klima?

No vidíš, když se tak zamyslím, mám vystudovaný gympl, kde všechny předměty byly v angličtině, mám vysokou magistra žurnalistiky, ocenění ČTK, dělala jsem šéfredaktorky, makám celý život a stejně to mojí mamce nestačí. To, co teď dělám, podle ní není seriozní práce, ale nějaký trapný showbyznys. J Od dětství jsem toužila být novinářka, bojovat za pravdu a spravedlnost. Chtěla jsem dělat investigativní žurnalistiku, ale jakmile jsem jen nahlédla do světa politiky, a takové té seriózní novinařiny, bylo mi z toho zle.  Rozpadly se mi ideály, a tak jsem si vybrala cestu menšího zla a to byl svět lifestyle, módy, kosmetiky a showbyzu. Pak jsem dostala nabídku hrát a od té doby v seriálech vyplňuju nedostatek tlustých hereček v Čechách. No a z článků jsem přesedlala na knížky. Letos mi bude vycházet už třetí v pořadí, ale první pouze moje pod názvem Deník tlustý kočičandy. 

O životě v Bulharsku si mluvila ve VIP Prostřenu, dokonce jsi vyšvihla i tradiční bulharská jídla. Kdo tě vůbec učil vařit a kdy?

Když mě pozvali do VIP Prostřena, bouchla jsem doslova smíchy a řekla, že asi radši ne. Že děkuji, že jsem poctěna, ale že neumím vařit, nerada vařím, prostě v kuchyni se vidím jen jako požírač, ne kuchař. Smíchy mimochodem bouchnul pak nevěřícně každý, kdo mě viděl v upoutávkách. Ale protože lidi do pořadu nabírá okouzlující Štěpánka Decastelo, nešlo jí odolat a kývla jsem. Navíc mi povolili asistenci táty, který na rozdíl ode mne vaření zbožňuje, tak jsem to brala jako příležitost na vtipně strávený den s ním. Jednou to bude nádherná vzpomínka, takže jsem vlastně vděčná TV Prima, že mi ji umožnila.

Co je tvoje oblíbené jídlo?

Nejvíc na světě miluju sladký, hlavně v podobě zmrzliny, pak meloun a třešně. Co se týče jídla jako vařených pokrmů, tak je to podle nálady, sezóny, podle momentální chuti či rozpoložení. Česká kuchyně je moje asi nejmíň oblíbená. I když mám moc ráda smažák s kaší, párek v rohlíku i chlebíčky jsou fajn. Ale nejsem omáčkový knedlíkový typ. Spíš tíhnu k balkánu, tedy bulharská, řecká, turecká kuchyně. Výborná je taky Asie. Poslední dobou moc nemusím maso. Tak nějak se s věkem mění i chutě. Jako malá jsem neměla ráda olivy nebo plísňoví sýry, teď je baštím s velkou láskou. Jak říkal můj strejda: „K některým chutím musíš dozrát.“Jaké chutě ti připomínají dětství…

Máma mi dělala žloutky s cukrem, to bylo moc dobrý a teď bych to nepozřela. Vzpomínám hodně na babičky, jak českou, tak bulharskou. Jedna dokonale pekla, dodnes je pro mě cukroví babičky Růženky bezkonkurenční. A ano, její knedlíky a omáčky jsem měla ráda. Jenže knedlíky od babí jsem taky tak dokonalý nikde nikdy nejedla. A Mama Bibi, tak se říkalo bulharské babičce, ta zase jela bomby bulharských tradičních pokrmů. Předčí jí jen můj táta. A jinak v dětství bylo sladký takový můj utěšitel. Když mě bylo smutno nebo nějak ouvej, tlačila jsem do sebe cukrovinky. To dělám dodnes, a už nemusím být ani smutná. J Jsem ten typ, co zajídá stres dobrotama. Vím, že vypadám, jako kdybych žila v permanentním stresu, ale co si budeme povídat, život je jeden velkej pytel plnej všeho, ale hlavně stresu.

Tvůj životní partner Prince pochází z Mauriciu. Jaká je jejich kuchyně?

Asi nejvíc tradiční byl jejich pták Dodo. Ten prý chutnal lépe než kuře a lehce se lovil. J Jinak mimo žerty, vlastně ani netuším, co je přímo jejich tradiční. Mauricius je sice maličkatý, tečka na mapě, která vypadá spíš jako smítko, než vyznačení ostrova, ale žije tam mnoho náboženství i kultur. Byl myslím pod Portugalci, Nizozemci, Francouzi i Brity, žijí tam Indové, Arabové, takže jde o takový mix všeho, miš maš kultur i jídla.

Co mu v Čechách chutná?

Omáčky z naší hospůdky. A díky Bohu, jinak by neměl co jíst. J Jinak doma frčí z 99 % na rýži a cokoliv do ní dáš.

Kdo u Vás doma vaří?

Nevaříme nikdo. Opravdu výjimečně zamíchám nějakou omajdu  nebo dělám smaženou rýži a la Aneta. A Prince zase jednou za sto let udělá ty jejich placky roti nebo krevety. Jinak se stravujeme po restauracích či na objednání. Máme oblíbenou burgrárnu Burger Pub Na Hubálce, tam dáte jejich zapečený nachos nebo burgera a už nikde jinde vám nebudou tolik chutnat. Stejný efekt má naše milovaná sušárna Imperial Sushi.


Mohlo by vás zajímat

Na Brněnsku otevřel bezoobslužnou prodejnu, ke vstupu stačí tlačítkový telefon

05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Ceny potravin nadále klesají! Cukr je nejlevnější za dva roky.

06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.