20.05.2015 Redakce
Z britského průzkumu vyplynulo, že pokud by se lidé drželi zásad vyvážené stravy, mohli by omezit riziko infarktu a mrtvice o třetinu. Češi překračují doporučovaná množství rizikových živin podobně jako Britové.
Iniciativa Vím, co jím a piju proto ustanovila Národní vědecký výbor, jehož odborníci mají upozorňovat veřejnost i potravinářské společnosti na možné cesty vedoucí k prevenci civilizačních onemocnění souvisejících s výživou.
Muži a ženy, kteří se začnou stravovat podle současných britských výživových doporučení, mohou snížit riziko infarktu a mozkové mrtvice až o třetinu. Vyplývá to ze studie londýnské King’s College publikované v časopise American Journal of Clinical Nutrition. Infarkt a mrtvice se přitom nejčastěji vyskytují u lidí, u kterých nebylo identifikováno jejich vysoké riziko.
První skupina změnila jídelníček a stravovala se podle obecných zásad pestré a vyvážené stravy. Druhá kontrolní skupina i nadále jedla podle běžných britských zvyklostí. Všichni dobrovolníci byli zdraví lidé ve středním a vyšším věku (40 – 70 let). Úprava jídelníčku spočívala v zařazení ryby alespoň jednou týdně, dále ve zvýšení příjmu ovoce a zeleniny a v nahrazení pekařských výrobků z bílé mouky výrobky z mouky tmavé nebo celozrnné. Mléčné výrobky a maso s vysokým podílem tuku nahradily variantys nízkým obsahem tuku. Omezen byl příjem přidaného cukru a soli.
Po 12 týdnech došlo u osob s upravenou stravou k následujícím změnám:
Ø Klesla průměrná hmotnost o 1,3 kg (zatímco v kontrolní skupině se zvýšila o 0,6 kg).
Ø Obvod pasu byl o 1,7 cm nižší v porovnání s kontrolní skupinou.
Ø Významným rozdílem mezi oběma skupinami bylo měření systolického a diastolického krevního tlaku. Průměrná tepová frekvence se snížila o 1,8 tepů za minutu.
Ø Hladina cholesterolu poklesla o 8 %.
Studie dospěla k závěru, že zdraví muži a ženy od 40 let, kteří přizpůsobí své každodenní stravovací návyky současným britských výživovým doporučením, mohou snížit riziko srdečních onemocnění až o třetinu.
Česká republika je na tom z hlediska příjmu rizikových živin obdobně jako Velká Británie. Nasycené mastné kyseliny a sůl jsou u nás konzumovány v ještě větším množství než v Británii. Příjem ovoce, zeleniny a ryb je rovněž nedostatečný a neodpovídá současným doporučením. Na tuto skutečnost upozorňuje iniciativa Vím, co jím a piju, která se zabývá kvalitou potravin s ohledem na výživové složení a pomáhá s výběrem potravin vhodných pro zdravý životní styl.
„Výsledky studie jsou potvrzením, že je nutné věnovat pozornost všem rizikovým živinám - soli, přidanému cukru, nasyceným a trans mastným kyselinám. Důležité je nepodléhat mýtům, že některé rizikové živiny v podstatě nevadí. Na tom, co a v jakém množství jíme, záleží. Důležité je také to, jaké potraviny nejíme, nebo je konzumujeme v nedostatečné míře. S výběrem potravin pomáhá běžným spotřebitelům logo Vím, co jím. Strava, v níž budou převládat výrobky splňující kritéria programu Vím, co jím a piju, se bude blížit výživovým doporučením WHO. Kromě změny jídelníčku je třeba zařadit dostatečnou fyzickou aktivitu,“ říká doc. Ing. Jiří Brát, CSc., vědecký tajemník nově vznikajícího Národního vědeckého výboru iniciativy Vím, co jím a piju.
V úterý 19. května 2015 zahájil činnost nezávislý Národní vědecký výbor složený z renomovaných odborníků* z oblasti preventivní medicíny, výživy, potravinářských věd i zástupců státních a nestátních organizací. „Více než polovina Čechů má nadváhu nebo je obézních. Základním problémem ve výživě je nevhodná skladba stravy a nepravidelné stravování. Mají příliš vysoký energetický příjem způsobený nadbytkem tuků a cukrů v potravinách. Ve stravě naopak chybí ovoce a zelenina, ale dopřávají si hodně soli,“ upozorňuje předsedkyně Národního vědeckého výboru prof. Ing. Jana Dostálová, CSc.
Nově vytvořený Národní vědecký výbor chce proto přispívat k diskuzi na téma zlepšení stravovacích návyků a podílet se na tvorbě politiky směřující ke zlepšení životního stylu a prevenci civilizačních nemocí souvisejících s výživou. Výbor chce také pomáhat potravinářským společnostem s vývojem receptur a inovacemi potravinářských výrobků tak, aby byla zlepšena výživová hodnota
*
Zakládajícími členy Národního vědeckého výboru při Vím, co jím a piju o.p.s. jsou:
PŘEDSEDKYNĚ NVV
prof. Ing. Jana Dostálová, CSc.
potravinářský technolog, spoluautorka výživových doporučení pro ČR, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, místopředsedkyně Společnosti pro výživu, odborný garant Vím, co jím a piju, členka Fóra zdravé výživy
MÍSTOPŘEDSEDA NVV
MUDr. Petr Hlavatý, Ph.D.
obezitolog, endokrinolog, OB Klinika, Endokrinologický ústav, odborný garant Vím, co jím a piju
ČLENOVÉ
prof. MUDr. Věra Adámková, CSc.
internistka, kardioložka, přednostka Pracoviště preventivní kardiologie IKEM, 1. a 2. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT, členka Správní rady Společnosti pro výživu
Mgr. Alexandra Košťálová
odborník na výživu, Centrum podpory veřejného zdraví, Státní zdravotní ústav
MVDr. Halina Matějová
členka prezidia Společnosti pro výživu, Ústav ochrany a podpory zdraví, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, Brno
MUDr. Jan Piťha, CSc.
preventivní kardiolog, vedoucí Laboratoře pro výzkum aterosklerózy CEM IKEM, předseda Fóra zdravé výživy
Ing. Jan Pivoňka, Ph.D.
potravinářský technolog, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, EUROFINS, vědecký tajemník České technologické platformy pro potraviny
doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.
internista, preventivní kardiolog, předseda České společnosti pro aterosklerózu, 3. interní klinika 1. LF UK a VFN
Členové Poradního sboru při Národním vědeckém výboru
MUDr. Marie Nejedlá
Vedoucí Centra pro podporu veřejného zdraví, Státní zdravotní ústav
MUDr. Alena Šteflová, Ph.D., MPH
ředitelka Kanceláře WHO v ČR
MUDr. Petr Tláskal, CSc.
pediatr, předseda Nutričního týmu a ústavní dietolog FN Motol, předseda Společnosti pro výživu
Více informací:
Tereza Píchalová
06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.
04.02.2020 | Odborníci na gastronomii i hosté to přirovnávají k zázraku. Podle mnohých dostanete nejlepší sushi na světě právě zde. Restaurace Sushi Sawada v japonském Tokiu je přitom téměř neviditelná.
10.04.2020 |
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.