07.12.2020 Jana Čiháková
Potravinářská inspekce informuje provozovatele a spotřebitele o pravidlech internetového obchodu, jejich dodržování kontroluje i v rámci celoevropské akce.
V souvislosti s šířením onemocnění COVID-19 a mimořádným stavem významně vzrostl počet e-shopů nabízejících potraviny a počet podnikatelů, kteří své stávající potravinářské provozy rozšířili o možnost objednat zboží online.
Prodej potravin prostřednictvím internetu - přes e-shopy, sociální sítě atd. - s sebou nese nutnost dodržovat pravidla, jejichž cílem je zejména chránit spotřebitele před nebezpečnými potravinami a nekalými obchodními praktikami. Vzhledem k tomu, že prodej potravin online je pro řadu provozovatelů novou situací a nemusí si být vědomi některých povinností, Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zveřejnila na svém webu v sekci Podnikatelé/Internetový prodej materiál „Internetový prodej potravin – Základní požadavky na provozovatele potravinářského podniku“. Zde jsou na jednom místě přehledně uvedeny hlavní povinnosti specifické pro prodej potravin na internetu a tento materiál může významně pomoci předejít nezáměrnému porušování právních předpisů.
Tyto a další povinnosti jsou podrobně rozvedeny ve výše uvedeném dokumentu.
SZPI má k dispozici na svých webových stránkách materiály, které pomohou spotřebitelům zorientovat se ve svých právech při internetovém nákupu potravin a informují je o základních povinnostech prodejců. Současně je zde uveden seznam rizikových webových stránek, které jsou provozovány ze zahraničí nebo jejich provozovatel není znám a kde dochází k porušování právních předpisů.
SZPI provedla od začátku tohoto roku cca 900 kontrol internetového prodeje u 545 kontrolovaných osob. SZPI se mimo jiné zapojila do celoevropské koordinované kontrolní akce, jejímž cílem je postihovat provozovatele e-shopů a reklamních webových stránek, jež zneužívají současné situace a připisují potravinám (zejména doplňkům stravy) pozitivní, často nereálné účinky proti koronaviru a onemocnění COVID-19. Potravinám podle evropské legislativy nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům. Průběžné výsledky celoevropské koordinované kontrolní akce jsou k dispozici na webových stránkách EK. SZPI výsledky těchto kontrol v ČR zveřejňuje průběžně formou tiskových zpráv: 27. 3. 2020, 19. 3. 2020, 8. 4. 2020, 17. 4. 2020, 11. 5. 2020, 26. 5. 2020, 12. 6. 2020 a 5. 11. 2020.
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.