24.01.2011 Zdroj: SVS ČR
Státní veterinární správa ČR se snaží pro zemědělce i producenty udělat maximum, přesto se občas ozývají připomínky, že by si zasloužili stejné podmínky pro uplatňování produkce či živých zvířat na intrakomunitárním trhu. Ale naši chovatelé mají podmínky pro obchodování díky dlouhodobě dobré nákazové situaci v porovnání s mnoha členskými státy výrazně LEPŠÍ.
Nemusejí totiž absolvovat zdravotní zkoušky před vývozem, protože naše republika byla uznána za prostou celé řady nákaz zvířat.
Pravidla pro uplatnění živých zvířat na intrakomunitárním trhu jsou stanovována s celoevropskou působností Eropskou komisí a Česká republika se na jejich tvorbě podílí jako jeden z 27 členských států a je povinna respektovat společnou evropskou legislativu. Nicméně, díky velice dobré nákazové situaci v ČR jsme byli Evropskou komisí uznáni jako země úředně prostá brucelózy skotu, brucelózy ovcí a koz, tuberkulózy skotu, enzootické leukózy skotu a Aujeszkyho choroby prasat. Navíc jsme díky úspěšnému ozdravovacímu programu na IBR (infekční bovinní rhinotracheitida) získali rovněž dodatečné garance i na tuto nákazu. Z pohledu světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) jsme uznáni jako země prostá vztekliny a aviární influenzy. Dále byla na výročním zasedání této organizace v květnu 2010 ČR uznána jak země prostá slintavky a kulhavky, moru skotu a jako země s kontrolovaným rizikem BSE.
Díky vakcinaci proti katarální horečce ovcí jsme v loňském roce nezaznamenali nová ohniska této nákazy a chovatelé mohou obchodovat.
O tom, že jsme uznáváni jako země s velice dobrou nákazovou situací, kterou dokážeme úspěšně obhájit, svědčí i počty vyvezených zvířat.
V loňském roce bylo v rámci intrakomunitárního trhu EU vyvezeno z ČR celkem 170 283 ks skotu, 282 239 ks prasat a 91 749 042 ks drůbeže. Do třetích zemí mimo EU pak bylo z ČR vyvezeno 35 974 ks skotu, 11 823 prasat a 14 585 259 ks drůbeže. Tato čísla svědčí o tom, že z veterinárního pohledu jsme v rámci EU i třetích zemí vnímáni jako země bezpečná a důvěryhodná.
Naše produkce směřuje nejen na trh EU, ale i do třetích zemí, uveďme například velký ruský trh, zde jsme vytvořili pro producenty dobré podmínky na základě řady bilaterálních jednání, která dovedl k úspěšnému konci Milan Malena, ústřední ředitel SVS ČR.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.