06.01.2022 Hana Hejlová, shutterstock
Sedím, sedíš, sedíme... a to příliš často a příliš dlouho bez přerušení. Když se k tomu přidá nedostatek rutinního pohybu a pokud pohybové aktivity, které volíme, jsou často v přímém protikladu k naší nečinnosti během většiny dne – jsou příliš intenzivní a vedou k přetěžování, výsledkem jsou zdravotní problémy a úrazy.
Pokud chceme udělat něco pro svoje zdraví, základem bude správně se posadit vždy, kdy si na to vzpomeneme, nicméně to nestačí. Delší sezení bychom měli alespoň každých třicet minut přerušit a nahradit jinou pozicí nebo krátkým pohybem. Můžeme to udělat v podobě pohybových minutových minisvačinek, malých svačinek, ale nezapomene ani na to, že po každém dlouhém sezení by měla přijít pořádná pohybová svačina.
K minutovému protažení nám bude stačit vstát, zamrkat, zakroužit očima, střídavě se podívat na blízký, vzdálený předmět, podívat se z okna ven, na chvíli oči zavřít a provést zlehka několik úklonů stranou. Můžeme je doprovodit pohyby paží, prokroužit zápěstí, promačkat prsty.
Zabojujeme proti kulatým zádům tím, že alespoň na chvilku otevřeme hrudník. Vsedě upažíme, otevřeme dlaně vzhůru, spojíme ruce za zády a s povolenými rameny ruce lehce protáhneme vzad nebo se protáhneme přes opěradlo židle. Ve stoje opřeme dlaně o bedra a prohneme se směrem dozadu. Další možností je ve stoji se narovnat, spojit ruce za hlavou, otevřít lokty a protáhnout se vzad. (Udržíme pevné břicho!)
Pokud to daná situace umožňuje, sundáme si na chvilku boty, aby si chodidla odpočinula. Uvolníme je střídavým propnutím do špičky a do flexe – „fajfky“ a kroužením v kotníku. Prevencí vzniku křečových žil je hodit si chvilku nohy na stůl, či na druhou židli tak, aby chodidla byla ve výšce kyčlí nebo výše. Usnadníme tím žilám návrat krve směrem k srdci.
Minipauzy v sezení nám určitě trochu pomohou v tom, abychom se na chvilku cítili lépe, nicméně pohybové svačinky by měly být delší, alespoň pět až deset minut. Můžeme si samozřejmě krátce zacvičit, ať pár našich oblíbených cviků, nebo třeba podle videa.
Někdy to ale není možné, a nebo nemáme dostatečně pevnou vůli. Velmi nám pomůže, pokud si v našem běžném pracovním a domácím prostředí vědomě vytvoříme příležitosti pro rutinní pohyb a uděláme si dlouhodobé sezení trochu těžší. Říká se: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Cvičištěm pro nás jsou v tomto případě každodenní rutiny, které si trochu či více ztížíme. Lehčeji nám bude na bojišti našeho zdraví a života.
- Dáme si odpadkový koš ke dveřím, nikoli pod pracovní stůl, s každým odhozeným papírem či odpadkem se budeme muset trochu projít.
- Zrušíme kolečkovou židli, na které jezdíme po místnosti, když potřebujeme něco podat. Pro každý nový šanon, knihu si budeme muset dojít.
- Za kolegy dojdeme do jejich kanceláře, nebudeme jim posílat emaily. Pokud není jiná než emailová komunikace možná, co nám brání dojít před vedlejší kancelář a poslat email/zprávu odtamtud.
- Do práce či domů si pořídíme stůl, na kterém je možné pracovat ve stoje. Pozice střídáme. Doma se dá pracovat také u parapetu nebo kuchyňské linky.
- Dáme si televizní ovladač k televizi, abychom museli vstát, když chceme přepnout program.
- Pokud si chystáme k televizi jídlo (pozor na typ jídla a jeho množství), dáme si ho na kuchyňskou linku. Nejenom, že se projdeme, ale také toho pravděpodobně daleko méně sníme.
Zavítejte na jarní den zdraví se STOBem, který se koná v rámci Světového dne obezity 5.3.2022. Více na www.stob.cz
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.
26.07.2024 | V evropském regionu umírá denně na následky konzumace alkoholu 2200 lidí, jak uvádí server rakouské televize ORF. Česká republika je třetí v pořadí evropských zemí s nejvyšší konzumací čistého alkoholu na osobu, po Gruzii a Rumunsku.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.