01.01.2023 KATEŘINA KMECOVÁ
Jídlo v této sváteční době není jen o tom si pochutnat, ale často má i symbolický význam. Pokrmy jsou tak voleny s ohledem na to, že by nám měly přinést štěstí, zdraví a bohatství po celý následující rok. Konkrétní chody se pak liší v závislosti na regionu a někdy jde o celý rituál, který do novoročního veselí vnáší rodinnou a přátelskou soudržnost.
Japonsko je typické svými nudlemi, které nechybějí ani při silvestrovských oslavách. Tradičně se připravují nudle z pohankové mouky – soba. Dochucení je velmi kreativní. Pozor na to, abyste je nezlámali nebo nerozkousli, podle pověry byste si zkrátili svoji životní cestu. Sníst byste měli svou porci do půlnoci, abyste neriskovali smůlu celý příští rok. Japonci také uznávají zvyk mochitsuki, kdy celé rodiny a skupiny přátel stloukají rýžovou směs pomocí dřevěné palice. Z ní se odebírají kousky, ze kterých se vyrábějí malé koláčky.
Nudle a rýže jsou samozřejmě součástí svátečního jídelníčku i v dalších asijských zemích. V Číně se podávají sladké rýžové koláčky s náplní z ořechů nebo sezamové pasty, jsou vařené a podávané v sirupu, často ochuceném zázvorem. Na oslavách nechybějí ani plněné knedlíčky jiaozi. Skládají se do tvaru kruhů, aby připomínaly staré čínské mince.
Korejci si pochutnávají na polévce tae guk, jejíž společné pojídání jim zajišťuje štěstí v nadcházejícím roce. Zároveň jde o jakousi oslavu narozenin, Korejci se považují za o rok starší na Nový rok spíš než na své skutečné narozeniny.
Velmi zajímavou kratochvíli volí Španělé, odkud se rozšířila i do řady bývalých kolonií. Místní neodpočítávají vteřiny do půlnoci, ale sledují odbíjení hodin na madridském náměstí Puerta del Sol – ať už přímo, či prostřednictvím televizního přenosu. S každým ze dvanácti úderů musejí sníst jednu kuličku hroznového vína, každá z nich splní přání v jednom z následujících měsíců. Kdo tuto výzvu nezvládne, čeká ho celý rok smůla. I chuť hroznů o příštím roce leccos prozradí. Jsou-li sladké a šťavnaté, bude podařený i celý rok. Kyselé bobulky pak moc dobrou budoucnost nevěstí. Pozor na to, abyste si ji nezkomplikovali i příliš horlivým pojídáním hroznů, případy, kdy konzumentům zaskočí, jsou poměrně časté. Také proto si řada účastníků své hrozny dopředu chystá – oloupou si je a vyndají zrníčka, aby byli co nejefektivnější.
V Holandsku se na Silvestra připravují malé sladké koblihy, nazývané olejové koule (Olie Bollen). Mohou být plněné rozinkou, jablkem nebo jinými ingrediencemi a jsou posypané cukrem. Důvodem je pověst o zlé bohyni Perchtě. Ta měla putovat v chladných nocích po obloze a zkoušet otevírat lidem břicha, aby z nich ukradla jídlo. Ti pak měli hlad, nikdy se jí však nezadařilo u lidí, kteří jedli hodně mastného jídla, po jejich žaludcích její nůž vždy sklouznul.
V řadě zemí se pečou speciální koláče, ve kterých je zapečená malá mince. Kdo ji najde, čeká ho po celý rok štěstí a bohatství. V Řecku koláč vasilopita bývá z poctivé dávky másla a cukru, často provoněný Metaxou. Koláč se krájí po půlnoci, rozděluje ho hlava rodiny. První dílek je pro Krista, druhý pro Pannu Marii, třetí pro svatého Vasila a všechny další pro všechny přítomné. Mexičané mají obdobnou tradici se svým koláčem rosca de reyes, ve Francii mají gateau des rois, v Bulharsku banitsa.
Mezi typické pokrmy v mnoha zemích patří vepřové, neboť prasátko symbolizuje štěstí v nadcházejícím roce. Týká se to i sousedního Rakouska, kde volí nejčastěji žebra nebo pečeni s křenem. Tradičním silvestrovským nápojem je punč z červeného vína, zasvěcený svatému Silvestrovi. Také v Německu si tradičně pochutnáte na vepřovém, v některých částech nesmí chybět kysané zelí. Prasátko nemusí být jen v podobě vepřového, ale také přeneseně ve formě sušenek, čokolády nebo marcipánu, které jsou v tomto tvaru. Prase si údajně vysloužilo svou pověst faktem, že se neumí pohybovat směrem dozadu, vždy jen vpřed, což je symbolem pokroku.
Zatímco v řadě zemí se rybám z pověrčivosti vyhýbají, aby neuplavalo štěstí, jinde patří k tradičně podávaným pokrmům, neboť symbolizuje pohyb vpřed do nového roku. Platí to pro části Rakouska, Německa i Polska a Dánska. Poláci si pochutnávají na marinovaných sledích, jejichž stříbrné šupiny září jako mince. V Dánsku jde o rybu sušenou, která se podává s vodkou. Po ní přesně o půlnoci přichází na řadu dort kransekage. Jde o na sebe navrstvené kulaté marcipánové koláče, které ve výsledku vypadají jako kužel, ozdobený polevou. Často se ve středu koláče nachází láhev alkoholu.
U nás si prosperitu v novém roce pojišťujeme čočkou, jejíž tvar připomíná peníze. Stejnou tradici mají i Italové. Cotechio con lenticchie je vepřová klobása s čočkou. V některých domácnostech dávají přednost nadívaným vepřovým nožičkám. Hodování je zakončeno smaženými kuličkami, obalenými v medu a cukru.
V Řecku a Turecku plodnost a prosperitu symbolizuje granátové jablko, které v tomto období zažívá vrchol sezóny. Někteří si předpověď do nového roku ověřují tím, že o půlnoci granátové jablko hodí silou proti dveřím. Čím víc zrníček vypadne, tím úspěšnější nadcházející rok domácnost čeká. Silvestrovské menu je v těchto zemích tradičně bohaté – nechybí plněné vinné listy, saláty či sladké pečivo jako baklava.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.
06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.