Německo loni zaznamenalo největší propad prodeje piva od 90. let

Německo loni zaznamenalo největší propad prodeje piva od 90. let

01.02.2021 Jana Čiháková

Německé pivovary loni prodaly 8,7 miliardy litrů piva, což je o 5,5 procenta, respektive o 508,2 milionu litrů méně než v předchozím roce. Dnes to oznámil německý statistický úřad. Hlavním důvodem propadu prodeje byla pandemie nemoci covid-19.

Odbyt na německém pivním trhu sice klesá od poloviny 90. let, tak razantní propad ale dosud nezaznamenal.

Za naprostou většinou prodeje, konkrétně 82,6 procenta, stojí německý trh. Na něm se ale ve srovnání s rokem předchozím loni prodalo o 5,5 procenta piva méně, a to 7,2 miliardy litrů. Na export a přímou spotřebu zaměstnanců pivovarů, která je vyjmuta z běžné daňové zátěže, putovalo 1,5 miliardy litrů piva. To je o 5,8 procenta méně než před rokem.

Export do zemí Evropské unie činil 778,2 milionu litrů piva, což znamenalo meziroční pokles o 13,1 procenta. Do států mimo EU německé pivovary prodaly naopak o 3,7 procenta více piva než v roce předchozím, a sice 725,3 milionu litrů. Dalších 11,9 milionu litrů piva dostali bezplatně zaměstnanci pivovarů, v porovnání s rokem předchozím to bylo o 4,5 procenta méně.

Vrátí se Německo na "normální" čísla?

Největší ranou pro prodej piva byly zavřené restaurace, hospody či odřeknuté hromadné akce. Kvůli tomu se odbyt loni v dubnu meziročně propadl o 17,3 procenta a v květnu o 13 procent. V létě pivní trh díky uvolněným hygienickým opatřením zaznamenal mírné zotavení, na podzim se ale se zpřísněním nařízení a s následným znovuzavedením karantény opět propadl. V listopadu meziroční propad činil 14,1 procenta.

Od roku 1993, kdy v Německu začaly platit nové podmínky zdanění piva, prodej tohoto nápoje takřka každoročně klesá. Propad za loňský rok byl ale dosud nejvyšší, jaký německý trh od roku 1993 zaznamenal.

Pandemie nemoci covid-19 ovlivnila prodej piva také v České republice, která spolu s Německem patří k tradičním pivním trhům. V Česku produkce podle Českého svazu pivovarů a sladoven klesla o 40 procent. Ne všechny pivovary ale byly nuceny omezit výrobu, například českobudějovický Budvar loni uvařil 1,73 milionu hektolitrů piva, což je nejvíce za 125 let existence pivovaru. Budvar hlásí také nejvyšší tržby za pivo, předloňských více než 2,8 miliardy korun překonal asi o 25 milionů korun.

Zdroj ČTK, foto shutterstock


Mohlo by vás zajímat

Na Brněnsku otevřel bezoobslužnou prodejnu, ke vstupu stačí tlačítkový telefon

05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

Pesto není jen směsí zdravých bylinek: Nyní po jeho konzumaci skončilo v nemocnici pět osob

12.09.2024 | Pět lidí skončilo ve Francii na jednotce intenzivní péče poté, co se nakazili botulotoxinem z kontaminovaného pesta. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, otravu v departementu Indre-et-Loire v západní části střední Francie mohla způsobit místní značka omáčky z divokého česneku kontaminovaná nebezpečným neurotoxinem.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.