Nepřátelé vitamínů: Vstřebávání ovlivňuje stres, prostředí i jídlo

Nepřátelé vitamínů: Vstřebávání ovlivňuje stres, prostředí i jídlo

23.07.2021 Jana Čiháková

Slovo vitamín v překladu znamená doslova životně důležitý amín. Organismus se tedy bez vitamínů neobejde. Předpokladem pro jejich přísun je kvalitní vyvážená strava a trocha toho slunce, což není tak složité tělu zajistit. I přesto může být vitamínový transfer neúčinný, existují totiž látky, které umějí vitamíny přetavit v neúčinný balast.

Molekuly vitamínů fungují jako mini koenzymy operující v lidské buňce. Jsou nedílnou součástí všech biochemických funkcí. Pomocí enzymů se totiž buňky zbavují volných radikálů, bojují proti virům a bakteriím, podílejí se na všech procesech v těle, od syntézy hormonů, přes syntézu buněčné stěny. Vitamíny nám ale umožňují i vidět nebo se rozmnožovat. Antivitamíny, nebo také antagonisté vitamínů, bývají většinou enzymy, které štěpí vitamíny na neúčinné sloučeniny nebo látky s podobnou strukturou, které přeberou vitamínu místo v buňce, ale žádný účinek nedoručí. Tyto vitamínové nepřátele tvoří chemický průmysl, ale i potravinářství, tvoří je také látky, které znečišťují vodu a půdu a vytváří je i stres.

Když si vitamíny nerozumí s léky

Mezi antivitamíny se řadí například hormonální antikoncepční tabletky. Obsahují estrogen a progesteron, hormony, které mají nepříznivý vliv na vitamíny skupiny B (B2, B6, B12) a vitamín E. Žádným vitamínům pak nesvědčí pravidelné užívání laxativ. Většinou jsou totiž odvedeny z těla ještě dříve, než se stihne naplnit jejich funkce. Nepřítelem vitamínů, zvláště B skupiny, jsou pak i všechna diuretika – ze stejného důvodu. Tělo nestačí vitamíny vstřebat. Chybějící vitamíny doplníte, dopřejete-li si kvasnice, dále vnitřnosti, zejména játra, také mléčné výrobky nebo luštěniny.

Patrně už jste někdy zažili situaci, že vám bylo v lékárně spolu s vydáním antibiotik doporučeno přikoupit i probiotika. Málo se ale ví, že jedním z důvodů, proč se antibiotika podávají spolu s probiotickou kulturou je to, že snížený počet hodných bakterií ovlivňuje syntézu vitamínu K. Vitamín K si tělo také vytváří, jeho optimální množství můžete ale podpořit, pokud do jídelníčku zařadíte listovou zeleninu. Vhodnými zdroji jsou zelí, kapusta, brokolice, špenát nebo listový salát.

Hlídejte si rizikové potraviny

Mezi antagonisty vitamínů patří i alkohol. Při jeho zpracovávání tělo vydává daleko větší objem vitamínů B. Pokud budete alkoholu holdovat často a v nerozumné míře, patrně brzy pocítíte projevy jeho nedostatečné hladiny. Stejně tomu může být, pokud pijete i nadměrné množství kávy, i na její zpracování je potřeba daleko více B vitamínů. Nedostatek B komplexu tělo dává najevo poměrně brzy. Typickými projevy bývají afty, ekzémy, může jít i o nadměrnou únavu, nechuť k jakýmkoli činnostem i podrážděnost.

Na určitý vitamín skupiny B, biotin, útočí i syrový vaječný bílek. Ten totiž obsahuje protein s názvem avidin, který se na biotin váže. Biotin je v těle odpovědný za metabolismus aminokyselin, pokud tento proces neprobíhá v těle správně, dostavuje se nevolnost, bolesti svalů, nechutenství, chudokrevnost, padání vlasů, bledost kůže aj. Biotin, který se též označuje někdy jako vitamín H, najdete v ovsi, avokádu, malinách, banánech, houbách a ořechách.

Antivitamíny jsou i všechny antithiaminové sloučeniny. Ty obsahují například rýžové slupky, červená řepa, růžičková kapusta, semena pohanky a některé bobuloviny, popřípadě vnitřnosti ryb a některých hlavonožců. Problém je, že abraňují účinku vitamínu B 1, thiaminu. Pokud budete zároveň dbát i na konzumaci květáku, chřestu, brambor, luštěnin, ořechů, kvasnic, masa, vnitřností anebo celozrnných obilovin, jeho nedostatek by vám hrozit neměl.

Co umí fermentace a rafinace?

Konzumace sóji je téma, ve kterém nemá jasno ani odborná veřejnost. Portál Bezpečnost potravin varuje zvlášť před konzumací syrových sójových bobů. Ty totiž obsahují řadu antinutričních faktorů, které vykazují antivitamínovou aktivitu vůči vitamínům A, B12, D, E a K. Syrová sója je ale i antikoagulant, to znamená, že zamezuje strážení krve. Blokuje také látku s názvem trypsin, jde o enzym, který je nezbytný k trávení bílkovin. Trypsin dále zajišťuje, aby se asimiloval vitamín B12. Blokováním trypsinové aktivity zvyšuje sója potřebu vitamínu B12 a aktuálně zvyšuje i deficit vitamínu B12. Syrová sója obsahuje enzym lipoxygenázu, který oxiduje a rozrušuje karoten. V sójovém izolátu byl rovněž identifikován faktor, který snižuje absorpci karotenu.

Na druhou stranu existují studie, které prokázaly, že procesem fermentace se tyto negativní účinky výrazně eliminují. Tempeh nebo miso tak mohou být bohatým zdrojem bílkovin i vitamínu K a ostatních vitamínů si nevšímají.

Vitamíny, zvlášť skupiny B, ovlivňují i některé technologické procesy. Pokud budete konzumovat velké množství rafinovaného cukru nebo budete nadměrně užívat vysokomletou mouku, budete mít patrně i málo vitamínu B1, B2, biotinu, cholinu a niacinu.

Jde i o to, v čem žijeme

Kromě toho, co jíme a jak zpracovávané potraviny si vybíráme, záleží i na našem celkovém životním stylu. Je prokázáno, že lidé, kteří žijí ve městech, jsou vystaveni antivitamínům ze znečištěného ovzduší. Jde konkrétně o oxid uhelnatý, uhlovodíky, olovo, ozon, oxid siřičitý a oxid dusičitý, Všechny jmenované vyčerpávají vitamíny A a C. Vitamín C ale odčerpávají i cigarety. Kuřáci, jak pasivní, tak aktivní, by se měli na přísun tohoto vitamínu zaměřit v každém případě. K hladkému chodu všech procesů v těle pak přispívá i psychická pohoda a vyrovnanost. Lidé, kteří jsou často ve stresu, přicházejí o „béčka“, ale i proteiny a některé minerální látky.

Text Jana Tobrmanová Čiháková, foto shutterstock


Mohlo by vás zajímat

Ceny potravin nadále klesají! Cukr je nejlevnější za dva roky.

06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

Slovensko zavede daň ze slazených nápojů: Česko je s otazníkem, komora daň považuje za hloupost

12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.