Od cukrátek k mrkvi aneb Učímě děti správným stravovacím návykům

Od cukrátek k mrkvi aneb Učímě děti správným stravovacím návykům

07.03.2019 Jana Čiháková

Žádná potravina v rozumném množství není nebezpečná. Většina potravin se dá nahradit potravinami podobné chuti, ale s výhodnějším složením. A úplně nejlepším řešením je rozšiřovat rejstřík potravin pro dítě tak, aby si oblíbilo nějaké zdravé jídlo samo.

Děti budou jíst to, co jim chutná. Je tedy výhodné přimět je k tomu, aby měly rády např. zeleninu a ovoce, a ne jim zakazovat nevhodná jídla. Pokud je přimějeme ke konzumaci vhodných potravin, nezbude jim již místo na konzumaci tučných a sladkých jídel, a nebudete je muset zakazovat. Pamatujme na to, že nevhodná strava škodí nejen dětem s nadváhou, ale i těm štíhlým, u kterých způsobuje, stejně tak jako u obézních, zubní kazy, bolesti břicha, zácpu, výkyvy nálad, závislost na sladkém apod.

„Dostat jídlo pod kontrolu“ = náš cíl

Rodiče by se tedy měli vyhnout tomu, že dítěti zcela odepřou některý druh potravin (např. sladkosti). Jejich cílem by mělo být spíše dostat jídlo jaksi „pod kontrolu“ a nenásilnou formou učit dítě, aby samo začalo poznávat, co je pro jídelníček vhodné, a tedy by mělo být jeho pravidelnou součástí, respektive - co je méně vhodné a mělo by se do jídelníčku zařazovat s rozumem.

Čím menší změna v jídelníčku, tím je trvalejší

Změna návyků by však neměla být nijak násilná a rychlá. Doporučeno je postupovat metodou dílčích kroků. To znamená, že se budeme po nějakou dobu soustředit na jednu – dílčí – změnu ve stravovacích nebo pohybových návycích.

Uvědomme si, že změnit návyk je stejný proces, jako když učíme dítě jezdit na kole nebo hrát tenis nebo když vy jste se učili řídit auto. Nenaučíte se to ze dne na den, ale učíte se to po malých postupných krocích, musíte to stále opakovat, než vám to vejde do krve a samozřejmě při tom i chybujete.

Rozhodně je špatným řešením, pokud matka přijde s tím, že od zítřka začíná zdravě vařit a že začnou nový diametrálně odlišný život. Není to o tom, že se úplně vzdáte tradičních jídel.

Někdy opravdu stačí malé změny v každodenní rutině, které mají velký význam pro zlepšení stravování celé rodiny.

Úkol první – Trénujeme vhodný jídelní režim

Děti často nesnídají, nenosí svačiny a spoléhají na automaty či školní bufety, večer pak dohání denní deficit. Nezřídka děti konzumují potraviny i mimo jídelní režim.

Vhodný jídelní režim by měl obnášet 4 – 5 denních jídel – tedy snídani – dopolední svačinu – oběd - odpolední svačinu - večeři a eventuelně i II večeři, tj. malou večerní svačinu, která však být zařazena nemusí. Mezi jídly by neměla být větší pauza než 2 až 3 hodiny.

Nejdříve bychom měli dítě vést k pravidelnému zařazení snídaně. Při přivykání na snídání je dobré začínat podáváním nápoje – čaje, posléze mléka, pokračovat zařazením kousku pečiva nebo banánu a postupně zvyšovat množství. Jestliže dítě vstává velmi brzy do školy nebo se nezdaří přivyknout jej postupně na snídání, lze situaci řešit tím, že mu připravíme do školy dvě svačiny. Jednu si dítě sní co nejdříve po příchodu do školy a druhou o velké přestávce.

Má-li dítě odpolední aktivity a vrací-li se ze školy pozdě, je určitě žádoucí, aby mělo s sebou i odpolední svačinu.

Jak na trénink jídelního režimu?

Připravte z tvrdšího papíru kartičky, na které nadepíšete názvy jednotlivých denních jídel, tedy snídaně – dopolední svačina – oběd – odpolední svačina – večeře – příp. II. večeře a několik kartiček pro jídla navíc (mimo jídelní režim). Děti mohou kartičky doplnit i vhodným obrázkem. Pokud dané denní jídlo dítě sní, připevní kartičku s jeho názvem pomocí magnetky na lednici, na nástěnku či jiné vhodné místo. Stejně postupuje i s kartičkami „navíc“, které ukáží, kolik jídel sní dítě mimo jídelních režim. Večer pak společně zkontrolujte, jak se dařilo jídelní režim v daný den dodržovat. Jí-li dítě více mimo jídelní režim, než je žádoucí, můžete se snažit o to, aby se počet těchto jídel v následujících dnech postupně snižoval. Dítě za každý malý úspěch pochvalte!


Mohlo by vás zajímat

Na Brněnsku otevřel bezoobslužnou prodejnu, ke vstupu stačí tlačítkový telefon

05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.

BEZMASÝ, ALE ROZHODNĚ NE NUDNÝ! JAK PŘIPRAVIT SKVĚLÝ VEGE BURGER?

23.02.2023 | Burgery bez masa jsou jasnou volbou pro lidi, kteří jsou vegetariáni nebo vegani. To ovšem neznamená, že jsou určené jen pro ně. Vyměnit občas hovězí placku za rostlinnou variantu může přinést hned několik benefitů.   Zapomeňte na suchou placku bez chuti uprostřed housky. Šťavnatý a chutěmi nabitý burger si můžete připravit i bez masa. Inspirujte se osvědčenými tipy z praxe. Máme pro vás recepty na "plant based" placky i triky pro správné sestavení a obložení burgeru.

KUPUJETE MOŘSKOU RYBU? SLEDUJTE KÓD FAO

09.06.2023 | Znečištění moří a oceánů neustále roste, a z některých lokalit, například z Baltického moře, by se snad ani některé vylovené ryby konzumovat neměly. Ne každý přitom ví, že destinace, odkud mořská produkce pochází, musí být povinně uváděna na obalech produktů z ryb, a to prostřednictvím kódů FAO.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.