24.02.2020 Jana Čiháková
Slunečnicový olej, který se v 19. století hojně vyráběl a jedl v Rusku, se u nás tehdy využíval spíše v malířství a na fermeže. I když už tehdy se vědělo, že olej ze slunečnice je velmi chutný.
Slunečnicový olej je ovšem také zdravý. Obsahuje kyselinu linolovou, která je silným antioxidantem a pomáhá při léčbě obezity. Je v něm vitamín E, který pomáhá obnovovat tělesné buňky. Zastudena lisovaný olej má v sobě i vitamín B a D a je bohatý na minerály jako je hořčík, vápník, fosfor, křemík, selen a zinek. Slunečnicový olej pomáhá také proti ateroskleróze a je celkově blahodárný pro náš nervový systém
Množství vitamínů, které obsahuje ale závisí také na tom, zda je olej lisovaný zastudena nebo rafinovaný. Většina slunečnicových olejů je rafinovaných. Semena slunečnice se mechanicky lisují za vyšších teplot a olej je pak mnohdy extrahován pomocí organických rozpouštědel. Tato rozpouštědla však v oleji nezůstanou, pouze olej vyčistí a zbaví všech nežádoucích příměsí a nečistot. Tomuto procesu, kdy se olej čistí, filtruje a následně bělí se říká rafinace. Rafinovaný olej je čistý tuk bez původní chuti a vůně, je tedy chuťově neutrální.
Díky rafinaci se z oleje odstraní většina škodlivin a látek, které mohou urychlit kažení. Nevýhodou je to, že rafinací se olej také částečně zbaví vitaminů a dalších cenných složek, zmizí i vůně a chuť rostliny, z níž je vylisován. Díky lisování zastudena zůstávají v oleji všechny v tucích rozpustné vitaminy, které obsahovala původní rostlina (hlavně vitamin E), cenné nenasycené mastné kyseliny a další živiny. S nimi však také zbytky pesticidů z chemických postřiků rostlin nebo jiné škodliviny ze znečištěného životního prostředí. Pro zákazníka je také nevýhodné, že tyto oleje jsou výrazně dražší než oleje rafinované, je to tím, že při lisování za studena se vyrobí oleje mnohem méně.
Olej vylisovaný za studena se dá výborně využít ve studené kuchyni .„Panenský“ slunečnicový olej zatím zůstává spíše olejovou specialitou vhodnou především na saláty, kde vynikne jeho lehce oříšková chuť. Komu však výrazná slunečnicová chuť vyhovuje, může ho použít i k tepelné přípravě některých pokrmů, třeba ryb, je ale nutné počítat s tím, že ovlivní chuť jídla.
Na olejích zastudena lisovaných by se však rozhodně nemělo smažit při vysokých teplotách. K tomu jsou určeny rafinované oleje, které byly při výrobě zahřáty a při smažení se nepřepalují. Výhodné je i to, že jsou chuťově neutrální.
I rafinované oleje však mají různé stupně zahřátí. Právě slunečnicový olej, ani ten rafinovaný, nesnáší vysoké teploty dobře. Mělo by se na něm tedy pouze opékat při teplotě do maximálně 180 stupňů Celsia, pak se začíná přepalovat a vznikají zdraví škodlivé látky. Je to však zřejmě málo známá skutečnost, jelikož v českých domácnostech je právě slunečnicový olej na smažení používán nejčastěji. Pro smažení na slunečnicovém oleji by bylo třeba použít speciální olej na smažení s označením HIGH OLEIC, případně smažit na rafinovaném oleji řepkovém nebo i rafinovaném oleji olivovém.
Po otevření by se měl olej uchovávat v tmavé skleněné nádobě na chladném a temném místě, aby nežlukl. Ideální je mít v domácnosti aspoň tři druhy oleje: panenský olej za studena lisovaný, který obohatí vaši studenou kuchyni a hodí se do salátů, dále olej rafinovaný na vaření či pečení a nakonec olej speciální – například zmiňovaný HIGH OLEIC, který se nejlépe využije na fritování a zvládne teplotu až kolem 220 stupňů.
08.08.2024 | Rozvařená fašírka přirozeně neláká nikoho. Přesto je u těstovin ještě jeden důvod, proč dodržet způsob přípravy al dente - tedy na skus. Prozradíme jen, že vaše tělo vám za to poděkuje...
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
16.08.2024 | Pečivo představuje základní složku stravy pro široké spektrum populace, a proto je zásadní porozumět jeho kvalitativním rozdílům. V poslední době se mnoho spotřebitelů přiklání k tmavému pečivu s přesvědčením, že je nutričně výhodnější ve srovnání s tradičním bílým pečivem. Tato domněnka však není vždy podložena fakty, a proto je nezbytné pečlivě analyzovat složení pečiva.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.