06.01.2014 Ing. Olga Hudcová
Vůně, chuť i radost z domácího chleba jsou něco úžasného, proto přinášíme jednoduchý recept, kterým oslní i „pekař – začátečník“.
2 hrnky hladké mouky, 1 hrnek celozrnné mouky, 1 hrnek mouky žitné nebo tmavé chlebové, sušené droždí (asi 2 lžičky), 2 hrnky vody, 1 a ½ lžičky soli, 1 až 2 lžičky kmínu, další přísady dle chuti, možností a fantazie – lněná semínka, slunečnicová semínka, pohanka, česnek, cibule, bylinky apod.
Všechny sypké suroviny důkladně promícháme v míse a přilijeme vodu. Vařečkou vymícháme husté těsto,které přikryjeme utěrkou a necháme 8-12 hodin kynout. Po této době těsto vyndáme na pomoučený vál a pomoučenýma rukama roztáhneme na placku asi 3 cm vysokou. Necháme 10 minut odpočinout. Poté těsto přeložíme dvakrát na třetiny – horní a spodní část do středu, pravou a levou rovněž. Vznikající chleba necháme asi 20 minut odpočívat, během dalších 20 minut zapneme troubu na 230 °C, ve které necháme předehřát pekáč. Do horkého pekáče opatrně přendáme chleba, pro lesk a křupavou kůrku můžeme potřít osolenou vodou a také posypat semínky. Pečeme asi 45 minut.
Že má krajíc chleba místo v našich jídelníčcích, není pochyby. Nejen, že obiloviny tvoří základ potravinové pyramidy, chléb je obsažen i v mnoha starých příslovích a pořekadlech. Právě pomocí této potraviny jsou často velmi trefně vystiženy mezilidské vztahy, charakterové vlastnosti, ale i pracovní činnosti či poměry v zaměstnání:
„Kdo po tobě kamenem, ty po něm chlebem.“
„Odříkaného chleba největší krajíc.“
„Všude chleba o dvou kůrkách.“
„Kdo se nesrovná s chlebem, nesrovná se ani s lidmi.“
„Nejen chlebem živ je člověk.“
„Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.“
„Ani pes by od něj kůrku chleba nevzal.“
„Neváhal se rozdělit o poslední skývu chleba.“
„Došlo na lámání chleba.“
06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.
18.05.2015 | S jakým kvítím to králíkovi sluší v létě? Nahořklá chuť řebříčku okouzlí dospělé strávníky, ale pokud chcete králíka servírovat dětem, upravte poměr řebříčku a medu ve prospěch medu. Inspirací jsou svahy Středozemí, kde se dá každé býlí použít jako koření. Pečené maso lze jíst i studené.
13.03.2015 | Recept připravil a uvařil Marek Šalanský, student 2. ročníku Střední odborné školy stravování Říčany s.r.o.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.