08.09.2021 Jana Čiháková
K popcornovému boomu nejvíce přispěl vynález sáčků k přípravě v mikrovlnné troubě. Jsou praktické, popcorn je čerstvý, chutný a hotový během 3 až 4 minut. Ale podívali jste se někdy vůbec na složení? Tři procenta z celého obsahu sáčku tvoří sůl a nepřehlédnutelné je i zastoupení tuku.
Když výrobky porovnáte v řadě, zjistíte, že procentuální zastoupení těchto látek je téměř všude srovnatelné, snížené není ani u výrobců, kteří na obal použili animované obrázky, což může evokovat dojem, že jde o potravinu dětem určenou či vhodnou ke konzumaci dětmi.
Více než 70 % populace v Čechách reaguje na nadbytečný příjem soli zvýšením krevního tlaku, přičemž téměř 50 % dospělé populace v České republice hypertenzí už trpí. Odhaduje se, že snížením denního příjmu soli na zhruba polovinu by v Česku došlo k omezení výskytu cévních mozkových příhod o čtvrtinu a výskytu kardiovaskulárních onemocnění o 17 %. Proto je v této oblasti velice důležitá prevence a osvěta. Ministerstvo zdravotnictví nadále na svých stránkách varuje, že počátky hypertenze je třeba hledat již v dětském věku.
Zdravotní rizika představuje i palmový olej. Vysoká konzumace palmového oleje může škodit, na druhou stranu palmový olej v potravinách/jídelníčku nemusí znamenat nutně problém. Záleží na tom, jaký tuk nahrazuje, jaký je celkový obsah nasycených mastných kyselin ve stravě a v neposlední řadě, jak vypadá celkové složení jídelníčku. „V poslední době je v souvislosti s vyšší konzumací palmového oleje diskutována i problematika n-6 (omega 6) a n-3 (omega 3) nenasycených mastných kyselin,“ uvádí dále RNDr. Pavel Suchánek, člen Fóra zdravé výživy.
Při zvýšené konzumaci palmového oleje se zvyšuje podíl nejen nasycených mastných kyselin v jídelníčku, ale také n-6 masných kyselin. „Ty mají obecně pozitivní vliv na naše zdraví, ale jejich konzumaci je třeba kompenzovat vyšším příjmem zdrojů n-3 masných kyselin, aby nedocházelo k některým negativním vlivům na náš organizmus,“ doplňuje RNDr. Suchánek. Mastné kyseliny n-3 jsou přitom v naší stravě dlouhodobě nedostatečně zastoupené. Jejich nejdůležitějším zdrojem jsou zejména ryby, některé rostlinné tuky a oleje, některé ořechy a semínka.
V neprospěch popcornu mluví i varovná zpráva z FDA (U.S. Food and Drug Administration). V té se uvádí, že chemický nátěr použitý v pytlících do mikrovlnné trouby po zahřátí vytváří perfluoroktanové kyseliny, které jsou s největší pravděpodobností karcinogenní. A ty se samozřejmě dostávají i do popcornu. Žádné výzkumy to sice prozatím stoprocentně nepotvrdily, ale již se proslýchá, že tyto látky způsobily kancerózy a vážné respirační potíže u laboratorních zvířat, která byla vystavována jejich působení. Existují i studie (UCLA), které prokazující přímý vliv kyseliny perfluoroktanové na plodnost. Testování zatím dokázalo, že stejná látka vyvolává rakovinu jater, varlat a slinivky břišní.
Při přípravě popcornu navíc vzniká diacetyl, který způsobuje respirační obtíže a patrně přispívá i vzniku rakoviny plic. Předpokládá se sice zatím, že k tomu, aby člověk onemocněl, musí být vystavován těmto plynům ve skutečně vysokých koncentracích, nicméně to, co se považuje za vysokou a nízkou hladinu také není identifikováno. Víme zatím jen, že respirační potíže se už řešily v souvislosti s továrními dělníky vyrábějícími popcorn vystavenými chemikáliím, a údajně se u nich zvýšila i úmrtnost na rakovinu plic. Studie dokázaly, že mikrovlny způsobují odpařování těchto chemikálií, které se tak dostanou i do popcornu a dále i to, že tyto látky se navíc v těle mohou hromadit celé roky a jejich nepříznivý účinek se může projevit až s letitým odstupem.
Všechny tyto teze jsou sice podrobovány dalšímu a dalšímu zkoumání, prozatím neexistuje verdikt, který by jednoznačně shrnul rizika konzumace popcornu ze sáčku. Vzhledem k výše uvedenému je ale zřejmé, že rozhodně nejde o potravinu určenou k denní konzumaci a už vůbec ne dětmi a maminky by se měly zamyslet, zda jim ta hodina klidu denně, kdy dítko posadí s plnou mísou před televizi, stojí za případná rizika.
Text Jana Tobrmanová Čiháková, foto shutterstock
12.08.2024 | Tukužroutská polévka je často zmiňována jako zázračný způsob, jak rychle shodit přebytečná kila. Tento koncept slibuje dramatický úbytek váhy během několika dní, a to pouze konzumací specifické polévky bohaté na zeleninu, která má údajně schopnost "spalovat tuky". Avšak při bližším zkoumání se ukazuje, že tato dieta je nejen neudržitelná, ale také neúčinná pro dlouhodobé udržení zdravé tělesné hmotnosti.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.