Pozor při nákupu tropického ovoce 1

Pozor při nákupu tropického ovoce 1

21.12.2013 redakce

V listopadu našli zákazníci v Británii při nákupu nezvaného hosta – jedovatého pavouka. Jak je to s nákupy exotického ovoce u nás a kdo kontroluje jeho kvalitu?

Extrémní příběh s exotickým ovocem zažila na sklonku roku jedna britská rodina. Společně s banány totiž Consi Taylorová přinesla z obchodu i mláďata brazilského pavouka toulavého, a jak již jeho název napovídá, pavoučci nelenili a rozutíkali se hbitě po celém domě. Dům musel být následně kompletně vyčištěn a vystříkán, neboť kousnutí tohoto brazilského drobečka je pro člověka smrtelné. Za velkou louží se zase při konzumaci hroznů „pobavila“ jiná zákaznice – z trsu na ni vyskočila černá vdova. U nás zatím tak extrémní příklady ohrožení spotřebitele neznáme, přesto pavouci v zásilkách exotických plodů nejsou výjimkou. Jejich kousnutí může být nepříjemné, smrtelné ovšem naštěstí nebývá.

S jakými případy jsme se setkali u nás? Velký pavouk z Ghany se objevil v supermarketu v pražských Vršovicích na jaře minulého roku, až z Jižní Ameriky přicestoval vícenohý členovec do pardubického supermarketu před třemi lety, kde ho duchapřítomný zákazník odchytil do sklenice a pavouk byl převezen na veterinární kliniku. Ohroženy výskytem pavouků však nejsou jen banány, nalézt je můžeme i mezi pomeranči, mandarinkami nebo citrony. Tropičtí pavouci ke svému životu totiž potřebují teplo a vlhko. Banány a jiné ovoce je přitom dováženo a skladováno v chladu, navíc bývá mnohdy chemicky ošetřeno. Jak je tedy možné, že dochází k situaci, kdy tropická zvířata převoz i skladování přežijí a ohrožují nebo minimálně vyděsí zákazníky? A jak je možné, že je po celou dobu transportu žádná z kontrol neobjeví?

banany

Ovoce bývá ještě před převozem do obchodů převáženo do překladových skladů, kde je velká pravděpodobnost, že by případného pavouka zaměstnanci mohli odchytit a ze zásilky odstranit. Pokud je však pavouk zahrabaný hluboko pod ovocem, v podstatě není šance jej odhalit. Přesto je však riziko, že v supermarketu sáhnete namísto po banánu po tarantuli, minimální. Toto ovoce se totiž nyní přepravuje v menších trsech, než tomu bývalo v minulosti, a navíc je chemicky důkladně ošetřeno, takže se nevítaných obyvatel zbaví ještě dříve, než přicestuje na místo určení.

Pokračování v následujících dnech…

Více se dočtete také v aktuálním čísle tištěné verze časopisu Svět potravin.


Mohlo by vás zajímat

S turisty přijelo i 250 kilo zkaženého sýra, celníci zabavili také 120 kilo medu z Turecka

17.08.2024 | Na německé dálnici A17, která vede jižně od Drážďan až k českým hranicím, našli celníci v bulharském autobuse 250 kilogramů zkaženého sýra. Agentuře DPA to dnes sdělila drážďanská celní správa. Ve stejném vozidle celníci nalezli i 120 kilogramů medu z Turecka. V jiném bulharském autobuse zajistili 40 kartonů cigaret v sáčcích schovaných za poslední řadou sedaček.

HUSA Z KAUFLANDU JAKO ČASOVANÁ BOMBA: NÁLOŽ PLNÁ SALMONELL

29.12.2023 | Další maso s bakteriemi, které způsobují salmonelózu, objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce v husách dovážených z Maďarska. Vzorek odebrali inspektoři v Kauflandu, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

VAROVÁNÍ SPOTŘEBITELŮM! ZKONTROLUJTE LEDNICI, TOTO MASO OBSAHUJE SALMONELLY

13.03.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje mražené kuřecí díly a droby obsahující salmonely od výrobce RABBIT Trhový Štěpánov a.s. Z problematické šarže bylo vyrobeno několik výrobků v celkovém množství přes 1500 kg. Naprostou většinu se však podařilo stáhnout z prodeje.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.