20.09.2010 Michaela Kadlecová
Období, kdy se ženě narodí dítě, je to nejhezčí v celém jejím životě, ale zároveň jde také o období z nejnáročnějších. A pro kojící ženy dvojnásob.
Která žena by nechtěla pro své dítě to nejlepší? Po jeho narození mu však může dopřát pouze jediné – mateřské mléko, kterým se dítě plně krmí až do šesti měsíců jeho věku. Mateřské mléko je plně ovlivňováno tím, co matka zkonzumuje. A která matka nechce poskytnout svému dítěti to nejlepší? Proto je nutné počítat v období kojení s určitými omezeními, odměnou za to však bude zdraví a spokojenost vašeho dítěte. V první řadě je třeba zmínit, že to, jak se snědené potraviny promítnou do mléka, nelze dopředu přesně stanovit. Spekulativní je také doba, za kterou se zkonzumovaná strava v mléce objeví – to může být od dvou hodin až do dvou dnů. Přesto lze však určit několik pravidel, kterými by se kojící ženy měly řídit.
Laktační poradkyně Mgr. Hana Strejčková radí se některých jídel zcela zříci: „Kojícím maminkám se nedoporučuje jíst silně kořeněná jídla a ne příliš často konzumovat jídla uzená a smažená. Uzeniny, paštiky, masové hamburgery či vnitřnosti by maminky rozhodně neměly jíst denně.“ Samozřejmostí je vyloučení alkoholu a kouření, energetických nápojů a velmi střídmé užívání kávy a černého čaje. Dále je třeba významně omezit konzumaci některých potravin, které způsobují nadýmání. Jsou to zejména luštěniny, některé druhy zeleniny a ovoce, které mohou přivodit vašemu dítěti bolení bříška a vám tak třeba bezesnou noc. Čeho se tedy obávat? Jde např. o fazole, kedlubny, česnek, cibuli, květák, zelí nebo hrušky. Ale pozor – vše je závislé také na množství, menší množství těchto potravin by škodit nemělo. A postupně byste měla zvykat své dítě na všechny možné druhy zeleniny, neboť po šestém měsíci věku si jeho trávicí trakt sám bude muset umět poradit se zeleninou a dalšími potravinami. Problém nadýmání trápí skutečně mnoho matek a dětí a jde tedy o téma hojně diskutované. Matky, jejichž děti mají právě s nadýmáním problémy, pak zkoušejí vše možné, aby své děti před tímto problémem ochránili. Pro utlumení nadýmání se doporučuje pití čaje s fenyklem a kmínem, které obsahuje většina čajových směsí pro kojící matky.
Správná strava při kojení může také předejít problémům s alergiemi u dětí. Dříve se alergickým matkám doporučovala speciální dieta s vyloučením všech možných alergenů, jako je mléko, ořechy apod. Její význam se ale neprokázal, takže se doporučuje, aby kojící matka jedla vše, co sama dobře snáší. „Ve výjimečných případech se může stát, že alergeny z potravin přestoupí do mateřského mléka a u dítěte se objeví nežádoucí reakce jako např. kopřivka, průjem, zvracení atp. Pak je nutné alergizující potravinu z jídelníčku matky vyloučit a o dalším postupu se poradit s lékařem“ říká členka Laktační ligy Hana Strejčková.
Jak se tedy při kojení stravovat? Podle Hany Strejčkové se nemají matky snažit okamžitě zhubnout: „Rozhodně zapomeňte na drastické redukční diety!“ A neprozradíme vám určitě nic nového, když vám sdělíme, že by mělo jít o skutečně pestrou vyváženou stravu, ve které by mělo být zastoupeno dostatek vitamínů a minerálů. Kojící maminka by měla zvýšit svůj energetický denní příjem o 380 – 480 kcal/den. Jde také o to, jak moc vás těhotenství vyčerpalo a kolik živin z vašeho těla odčerpalo. Ve stravě kojící matky by tedy mělo mít místo celozrnné pečivo, kterému byste měli dávat přednost oproti tomu světlému, které může vést k nadýmání. Kojící matka by také měla dbát na dostatečný zdroj vápníku – nejlépe v zakysaných mléčných výrobcích, které navíc příznivě ovlivňují střevní mikroflóru. Při kojení by se mělo vypít také dostatečné množství tekutin, při každém kojení je vhodné mít připravenou sklenici vody. Při kojení se totiž vylučuje oxytocin, který má právě na žízeň vliv. Dohromady se doporučuje vypít za den zhruba 2,5 – 3,5 litru tekutin, po malých doušcích. Přednost je třeba dávat čisté vodě, případně bylinkovým a ovocným čajům, oproti minerálním vodám, nebo snad dokonce limonádám. Pokud máte chuť na džus, dejte si ho pouze občas a to ještě ředěný vodou. „Ne všechny tekutiny však musí být ve formě nápojů, do pitného režimu se započítává i polévka, ovoce, mléko apod.,“ doplňuje laktační poradkyně Hana Strejčková. Má-li maminka pochybnosti o správné skladbě svého jídelníčku, může kontaktovat školenou laktační a výživovou poradkyni, která objektivně vyhodnotí její složení stravy a pomůže jí jídelníček na míru upravit.
A zapomínat byste ale rozhodně neměli na psychickou pohodu, která je pro kojení klíčová. Pro udržení dostatečné tvorby mléka je důležitá duševní rovnováha, dostatek času na kvalitní jídlo a přikládání dítěte podle jeho potřeb. Pamatujte spokojená matka rovná se i spokojené dítě!
30.06.2014 | Čtyřicítka je věk, kdy už tělo nespaluje tak rychle a kilogramy mnohem rychleji nabíráme, než shazujeme. Je tedy nutno k němu přistupovat trochu jinak. Jak se zbavit nežádoucích kil a své tělo dostat pod kontrolu?
02.01.2014 | Ať školáci nebo studenti, stojí před dětmi měsíc testování a pololetních hodnocení. Pozornost, paměť, porozumění, ale i schopnost vstřebat a zpracovat nové informace jsou tím, co rozhoduje.
09.10.2013 | Do programu Ovoce do škol se v letošním školním roce zapojilo zhruba 455.000 dětí, což je asi o osm procent více než v loňském školním roce.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.