27.01.2021 Jana Čiháková
Objem prodeje šampaňského loni klesl o 18 procent na 245 milionů lahví, neboť pandemie nemoci covid-19 uzavřela místa, kde se konzumuje alkohol. Pokles byl však nižší, než se čekalo, a to díky silnější poptávce koncem roku. Uvedla to dnes francouzská asociace producentů šampaňského CIVC.
Tržby producentů se podle předběžných odhadů snížily zhruba o jednu miliardu na čtyři miliardy eur (104,2 miliardy Kč), uvedla agentura Reuters.
Prodeji šampaňského uškodilo uzavření restaurací a barů a zákaz různých oslav a akcí s cílem zastavit šíření covidu-19. Prodej ve Francii se snížil o 20 procent. Vývoz na důležité trhy v Británii a ve Spojených státech klesl také o 20 procent, do Japonska o 28 procent. Jediným světlým bodem byla Austrálie, kam objem vývozu stoupl o 14 procent.
Po prvních koronavirových omezeních CIVC čekala, že objem prodeje za rok 2020 klesne asi o třetinu a hodnota o 1,7 miliardy eur. Ke konci roku se ale poptávka částečně zotavila. Podle analytiků společnosti Nielsen britské supermarkety koncem roku zaznamenaly vysokou poptávku po šampaňském a dalších svátečních specialitách. Prudce vzrostl prodej šampaňského také ve francouzských supermarketech.
Začátek letošního roku pravděpodobně zůstane obtížný, protože kvůli pandemii jsou restaurace a bary stále zavřené a různé slavnosti a události se nekonají. CIVC ale doufá, že až země začnou zmírňovat omezení, poptávka se zvýší.
Foto: shutterstock
11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.