Projezte se k lepší náladě

Projezte se k lepší náladě

23.02.2012 Jindra Tužilová

Sychravo, šedivo, málo energie a do jara ještě daleko? Přitom klíč k lepší náladě máte ve své vlastní lednici a ve spíži! Poradíme vám, které potraviny vykouzlí úsměv na tváři. A překvapivě to nemusí být jen čokoláda…

Určité druhy potravin zlepšují náladu tím, že vedou k normálnímu množství serotoninu v mozku, na rozdíl od těch, které tento neuromediátor, přinášející pocit pohody a uvolnění, odčerpávají. Po čem tedy sáhnout?

Dopřejte si sacharidy, tedy cukr, těstoviny, chléb, obilniny, cukroví nebo sušenky. Naše touha po sladkém a po škrobech má biologický původ, je to vlastně návyk podobný až touze po kokainu.  Zdravější alternativou tohoto antidepresivního jídelníčku jsou těstoviny, zeleniny, obilniny, chléb a sušené fazole.

V přiměřeném množství vás rozveselí i kofein: káva, čaj nebo čokoláda. Na kávu ovšem pozor ­– více než dva šálky denně mohou měnit naši náladu k horšímu, zvyšovat úzkost a způsobit problémy s nespavostí. Naopak kofein dávkovaný opatrně povznáší pocity, navozuje pohodu a někdy může i vzbuzovat až euforii. A co se čokolády týče, obsahuje spoustu tuků, proto trvá déle, než její účinek na zlepšení nálady zabere. Vyzkoušejte tedy raději želatinové bonbony, karamely a lízátka.

Povzbudí i kyselina listová, kterou, jak se dá odvodit už z názvu, obsahuje zelená listová zelenina a také luštěniny.

Proti sklíčenosti a únavě je skvělý selen, který najdeme v potravinách z moře, obilninách či ořeších. Pokud vám mořské ryby nechutnají, vynikající zásobárnou selenu jsou para ořechy, které jsou dokonce ze všech potravin na selen nejbohatší. Kromě para ořechů vyzkoušejte třeba i slunečnicová semínka, sušené ovesné otruby, pšeničné burisony nebo kuřecí játra.

orechy

A jak se projíst k dlouhodobě lepší náladě?

  • Jezte pravidelně a nevynechávejte žádné jídlo, hlavně pak snídani. Když totiž ráno nenasytíte svůj žaludek, klesne vám cukr v krvi a budete se cítit unavení a nesoustředění, což na náladě nikdy nepřidá.

 

  • Snažte se jíst zdravě a omezte přísun kávy a alkoholu. Doporučená denní dávka kávy je 2 až 3 šálky, u alkoholu jsou to čtyři jednotky alkoholu pro muže a tři jednotky pro ženy, přičemž jedna jednotka je 10 mililitrů čistého alkoholu (0,5 l piva má přibližně dvě jednotky).

 

  • Jezte více ovoce, zeleniny, cereálií, kvalitních ryb a drůbeže.

 

  • Jídlo si užívejte! Při jeho přípravě si vyhrajte s bylinkami, zkoušejte neznámá koření i suroviny. Obohaťte svůj život pokrmy z cizích zemí a tím i jinými chutěmi. Nebojte se experimentovat a udělejte z jídla příjemný zážitek pro celou rodinu.

snidane

  • Neměňte své stravovací zvyky všechny najednou. Stačí začít malou změnou a v tomto duchu pokračovat (například si ke svačině místo sušenky dejte banán, místo čokoládové tyčinky sáhněte po nakrájené mrkvi nebo jablku).

 

  • Ke snídani si připravte ovesnou kaši se špetkou skořice, medem, nakrájeným ovocem a opraženými semínky. Dodá vám energii na celé dopoledne.

 

  • Pravidelně jezte potraviny bohaté na tryptofan, ze kterého vzniká serotonin. Dopřejte si červené maso, banány, krůtí maso a ořechy.

Mohlo by vás zajímat

22 rad, jak jíst skutečně zdravě

28.07.2014 | Strava nás ovlivňuje víc, než si myslíme. Je například vědecky podloženo, že ovlivňuje tzv. biologický věk – že díky ní naše tělo rychleji stárne či naopak zůstává mladé. A jak tedy jíst správně?

7 triků, jak zhubnout po čtyřicítce

30.06.2014 | Čtyřicítka je věk, kdy už tělo nespaluje tak rychle a kilogramy mnohem rychleji nabíráme, než shazujeme. Je tedy nutno k němu přistupovat trochu jinak. Jak se zbavit nežádoucích kil a své tělo dostat pod kontrolu?

Vyplatí se krabičková dieta?

22.04.2014 | Jak si vybrat správnou dietu až do domu?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.