17.03.2020 Jana Čiháková
Koronavirus se přenáší kapénkami, tedy při kašlání, kýchání, či mluvení. Přenos samotnými potravinami je málo pravděpodobný, a to díky nízké stabilitě viru v prostředí, nakažení jedinci však mohou kontaminovat okolní prostředí a vše, co je v něm obsaženo, včetně potravinářských výrobků. Proto spotřebitelům důrazně doporučujeme nakupovat pouze balené potraviny!
Pro co nejúčinnější zamezení šíření tohoto vysoce přenosného respiračního onemocnění je nutné opětovně zdůraznit význam obalu potravin jako ochranného prvku právě v době šíření jakéhokoli respiračního onemocnění. Obal zabraňuje kontaminaci potravin a pokrmů mechanickými, fyzikálními vlivy a chemickými amikrobiologickými vlivy,odděluje potravinu od vnějšího prostředí a zabraňuje tak její kontaminaci. Tím se tedy snižuje riziko přenosu infekčních patogenů. Podle slov Ing. Jitky Sosnovcové ze SZÚ se tak zamezuje i zkřížené kontaminaci produktů.
Přestože se důrazně doporučuje do obchodu nosit roušku či alespon šátek chránící ústa a nos, prodejní pulty jsou častěji desinfikovány a všude se dbá na to, aby byly k dispozici ochranné rukavice, sáčky nebo podavací kleště, je v tuto chvíli bezpečnější vynechat z nákupního seznamu nebalené pečivo a zaměřit se na takové, které je zabaleno již od výrobce. Veškerá jeho manipulace pak ve skladu i prodejně následně probíhá již v obalu, riziko kontaminace je tak výrazně nižší.
U pultu s ovocem a zeleninou si pak vyberte z druhů, kde můžete slupku oloupat, v případě druhů, které se konzumují včetně slupky ji nezapomeňte doma před konzumací důkladně omýt!
I přestože chodíte pro maso obvykle raději k oblíbenému řezníkovi či prodejci ryb, vyplatí se být obezřetný i v případě, že předpokládáte, že dodržují zvýšenou hygienu. Nezapomínejte na to, že než maso, ať už kuřecí, králičí, hovězí, vepřové nebo rybí, na pulty dorazí, musí urazit velký kus cesty, během které se setkává s více osobami. I v tomto případě raději upřednostněte nákup kusů, které jsou zabaleny a opatřeny ochrannou atmosférou, která zamezuje šíření mikroorganismů.
Stejný postup volte při nákupu uzenin nebo sýrů a spíše než na potraviny "na váhu" se zaměřte na ty balené, které jsou nejen bezpečnější, ale při dodržení správných skladovacích podmínek vám i déle vydrží.
SZÚ také důrazně doporučuje výrazně omezit prodej nebalených potravin do spotřebitelem přinesených vlastních obalů a nádob a tyto potraviny balit pouze do nových, nepoužitých obalů. Obsluhující personál má právo odmítnout převzít spotřebitelem přinesenou nádobu či obal a měl by také zamezit jakékoli manipulaci s ním, a to z preventivních důvodů ochrany svého zdraví i ochrany zdraví dalších zákazníků. Výjimkou by mohl být pouze prodej potravin jako je ovoce a zelenina, které se před podáváním myjí a loupou, případně se tepelně upravují.
05.05.2022 | Co mohou spotřebitelé dělat pro udržení mikrobiologické kvality minerálních, pramenitých a stolních vod; a pitné vody čerpané z vodovodního kohoutku?
22.02.2023 | Většina spotřebitelů sází na klasické pečivo z bílé mouky. Přitom je už dávno nabídka rozšířena o výrobky z mouky žitné, které mají navíc širokou škálu přínosů pro lidský organismus. Dáte si?
14.08.2024 | Steak je jedním z nejčastěji zneužívaných pojmů v gastronomii. Ačkoliv většina lidí si pod tímto termínem představí plátek hovězího masa, realita je často jiná. Označení steak se totiž stále častěji používá pro různé druhy potravin – od kuřecího a vepřového masa až po ryby.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.