Riziko nákazy salmonelosou stoupá, umíte ji poznat?

Riziko nákazy salmonelosou stoupá, umíte ji poznat?

08.07.2019 Jana Čiháková

Podle hygienické stanice letní prázdninové období patří mezi části roku, kdy se zdravotníci u pacientů poměrně hojně setkávají s akutním onemocněním zažívacího traktu. V 10 až 20 procentech hlášených případů stojí za problémy virové gastroenteritidy, může jít ale i o bakterie salmonely. Nebezpečné jsou zejména pro děti, seniory a osoby se s níženou imunitou.

Virové gastroenteritidy dokáží pacienty nepříjemně potrápit: onemocnění provázejí bolesti břicha,hlavy, únava, průjmy, zvýšené teploty až horečky, zvracení, v případě závažnějšího průběhu může docházet k dehydrataci organismu.

Viry způsobující virové gastroenteridy do lidského organismu vstupují trávicím traktem prostřednictvím kontaminovaných potravin nebo vody, velmi často však také kontaminovaných rukou. Nejzásadnější preventivní opatření před onemocněním virovou gastroenteritidou představuje dodržování správných zásad hygieny rukou, kvalitní pitná voda, správná výrobní praxe, distribuce a skladování nezávadných potravin a celkové dbaní hygienických zásad, píše se na stránkách Hygienické stanice hlavního města Prahy. 

Je to salmonelóza?

Jde o alimentární onemocnění, k nákaze nejčastěji dochází požitím infikované potraviny. Zdrojem infekce obou výše uvedených onemocnění je zejména drůbež, může to však být i vepřové maso. Infikovaná drůbež se po prodělání akutní fáze infekce stává „nosičem“ to znamená, že nadále vylučuje salmonely (kampylobaktery). Poměrně častá je u Salmonel i kontaminace koření, zeleniny, ovoce a dalších výrobků. Nejčastěji jsou však kontaminována vejce (jak uvnitř ve žloutku i bílku, tak na povrchu skořápky), a  drůbeží maso a výrobky z něj. K nákaze pak dochází konzumací syrových nebo nedostatečně tepelně upravených vajec (saláty, zákusky, majonézy, omáčky, připravované v páře, zmrzlina, pomazánky, krémy do kterých jsou přidávána syrová vejce) nebo masa (kuřecí maso, salámy, sekaná).

"Salmonelóza se obvykle u člověka projevuje jako akutní gastroenteritida nebo enterokolitida z potravin, má inkubační dobu 12 hodin až 5 dnů, nejčastěji 24-48 hodin. Charakteristické jsou průjmy s velkou frekvencí stolic, ale bez přítomnosti krve. Někdy se objevuje i zvracení, téměř vždy je přítomna horečka. U malých dětí, starších a oslabených osob hrozí salmonelová sepse, která může být smrtelná. Infekční dávka je uváděna v rozmezí 105 – 108 bakterií, jsou však popisovány případy vyvolané dávkami mnohem nižšími, zvláště u dětí, starších osob a pacientů s oslabenou imunitou. Může dojít k rozsevu baktérií do krve a lymfatického systému. Infekce může začít také jako akutní enterokolitida s enterickou horečkou se septikémií a fokální infekcí," varují odborníci Státní veterinární správy. 

Salmonely jsou velmi odolné vůči zevnímu prostředí, likviduje je až teplota vyšší než 70 st. C po dobu minimálně 10 minut. Za vhodných podmínek např. ve vodě mohou přežívat měsíce. Nejrychleji se množí při teplotách kolem teploty lidského těla. V takovémto ideálním případě je generační doba, doba kdy z 1 salmonely vzniknou salmonely 2, přibližně 20 minut. Exponenciálně tak počet mikroorganismů roste, až dosáhne hodnot schopných vyvolat onemocnění. Již 1000 salmonel v 1 g potraviny je schopno u dospělého člověka vyvolat onemocnění, v literatuře je uváděno onemocnění po infekční dávce 10 salmonel v čokoládě.  

Antibiotika raději ne

Při salmonelóze se nedoporučuje antibiotická terapie, která sice může zkrátit dobu trvání klinických příznaků, avšak prodlouží dobu vylučování salmonel. Jako součást léčby se doporučuje podávat probiotika (bakterie, které mají schopnost stát se součástí střevní mikroflóry), a to buď v léčebných preparátech, nebo jako součást potravin (kysané mléčné výrobky, kysané zelí). Antibiotika se podávají jen v případě mimostřevních komplikací. Salmonely jsou do okolního prostředí vylučovány pacienty nejen během akutní fáze onemocnění, která se projevuje typickými klinickými příznaky, ale i po odeznění těchto příznaků, a to po dobu až několika měsíců.

Nekomplikovaná salmonelóza nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu, pokud však trpíte vysokými horečkami či průjmy, které se nedaří zastavit, jděte k lékaři! V případě dětí se doporučuje navštívit lékaře neodkladně! Důležité je doplnit ztracené tekutiny, jen tak která zabráníte dehydrataci. Rychlá dehydratace způsobí křeče ve svalech, zrychlené dýchání a pokles krevního tlaku. Nedostatek tekutin může způsobit nevratné poškození ledvin. 


Mohlo by vás zajímat

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

Ceny potravin nadále klesají! Cukr je nejlevnější za dva roky.

06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

S turisty přijelo i 250 kilo zkaženého sýra, celníci zabavili také 120 kilo medu z Turecka

17.08.2024 | Na německé dálnici A17, která vede jižně od Drážďan až k českým hranicím, našli celníci v bulharském autobuse 250 kilogramů zkaženého sýra. Agentuře DPA to dnes sdělila drážďanská celní správa. Ve stejném vozidle celníci nalezli i 120 kilogramů medu z Turecka. V jiném bulharském autobuse zajistili 40 kartonů cigaret v sáčcích schovaných za poslední řadou sedaček.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.