SILVESTR JE TADY! VÍTE, JAK SE DOSTALY NA STOLY JEDNOHUBKY?

SILVESTR JE TADY! VÍTE, JAK SE DOSTALY NA STOLY JEDNOHUBKY?

31.01.2023 REDAKCE

Finger Food, který se dá volně přeložit jako jídlo mezi prsty, je jedno z mála jídle, které si můžete dovolit jíst rukama i na těch nejhonosnějších společenských akcích, aniž byste se provinili stravovací etiketě. Nespornou výhodou jednohubek je i skutečnost, že je díky jejich malé velikosti můžete ochutnat třeba všechny a v ideálním případě nevytvoříte ani žádný nepořádek.

V dnešní době by téměř žádná společenská akce nebyla bez takových chuťovek úplná. Nemusí nutně jít o extravagantní záležitost, a často je tomu právě naopak. Nic nezkazí i tak jednoduché spojení, jakým je sýr a šunka. Setkat se ovšem můžete i se složitými kulinářskými kombinacemi, které vás přinejmenším nadchnou a překvapí.

FRANCOUZSKÉ ZAČÁTKY

Úplnou historii finger food není jednoduché vysledovat, nicméně za pomyslnou kolébku tohoto druhu občerstvení je považována Francie, země gurmánů a milovníků kvalitního vína.  Koncem 18. století začali Francouzi drobné porce jídla nazývat canapés, což je francouzský výraz pro pohovku. Důvod je prostý; označení bylo inspirováno jistou podobností s tím, jak jednotlivé ingredience „seděly“ na chlebu, podobně jako lidé sedávají na pohovkách.

Původní canapés měly zpravidla podobu tenkého kousku toustového nebo osmaženého chleba, namazaného rozličnými pomazánkami. Těm dominovala jedna základní ingredience, obvykle maso, mořské plody, sýr, zelenina nebo ovoce. Postupem času se jednohubky staly obecným pojmem pro všechna malá jídla často podávaná na večírcích.

Zkuste tyto kombinace

gallery

JEDNOHUBKY ZA PROHIBICE

Ve Spojených státech amerických významně vzrostla popularita finger food během éry prohibice v letech 1920–1930, kdy platil celonárodní zákaz výroby, dovozu, přepravy a prodeje alkoholických nápojů. Aby se zákazu naoko dostálo, a přesto si lidé přišli na své, navštěvovalo mnoho Američanů tajné bary, kde se alkoholické nápoje nelegálně podávaly. Mnoho z těchto provozoven bylo vybudováno v podzemních prostorách a suterénních místnostech bez potřebného zázemí.

Přečtěte si, co jsme psali o prohibici

Majitelé nicméně potřebovali poskytovat svým hostům také občerstvení, aby od nich domů neodcházeli zjevně opilí a zbytečně tak neupozorňovali na zakázané podnikání. Jako z nouze ctnost se tak začaly návštěvníkům podávat malé kousky jídla, které se daly pohodlně konzumovat jednou rukou, zatímco ve druhé bylo možné držet sklenku s alkoholem. To navíc umožnilo relativně volný pohyb v obvykle těsných a přeplněných prostorech. I po zrušení prohibice zůstaly jednohubky nadále populární a staly se běžnou součástí večírků i jídelních lístků restaurací a barů.

MODERNÍ POJETÍ

Finger food, tedy jednohubky, se dnes kromě společenských akcí a večírků dobře uplatňují také v rámci průmyslu rychlého občerstvení. Důvod je prostý: jednoduchým a ekonomickým způsobem lze sestavit dostatek relativně atraktivních kombinací s využitím několika málo surovin. Ty je navíc možné snadno distribuovat.

Ve stáncích rychlého občerstvení, tzv. fast foodech, dnes najdete nejrůznější finger food varianty. Jednou z nejpopulárnějších a zároveň vysoce efektivní variací jsou kuřecí nugety. Důvodem oblíbenosti je jejich pohodlná konzumace díky předchozímu průmyslovému odstranění kostí, kůže a chrupavek. Dalším oblíbeným příkladem jsou nejrůznější wrapy, často s kuřecím masem, sýrem a hlávkovým salátem, zabalené do tortilly. Jednoduché složení umožňuje efektivní a rychlou výrobu a zároveň opět snadnou a rychlou možnost, jak se uspokojivě najíst.

Jednohubky se díky svým atributům staly běžnou volbou i příjemnou nutností při formálních událostech a oslavách. Velkou výhodou je kromě chuťové pestrosti a celkové vizuální atraktivity jídla i možnost snadného pohybu hostů, kteří při konzumaci nepotřebují sedět a používat příbor. Atmosféra večírku se díky těmto chutným maličkostem lehce uvolní a hosté mezi sebou snadněji navážou kontakt.


Mohlo by vás zajímat

VELIKONOČNÍ NÁKUP JE LEVNĚJŠÍ: CO, KDE A ZA KOLIK?

27.03.2024 | ngredience na velikonoční pečení jsou meziročně levnější v průměru o necelou pětinu. Zákazníci letos ušetří především za vejce (35 %), mléko (30 %) nebo mouku (27 %), nepatrně zdražilo pouze máslo. Průměrná sleva vybraných položek v akčních letácích byla letos 20 %.

Na Brněnsku otevřel bezoobslužnou prodejnu, ke vstupu stačí tlačítkový telefon

05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.

ZOUFALE MÁLO! V PŘÍJMU VLÁKNINY BY SE MĚLI ČEŠI POLEPŠIT

26.03.2024 | Vláknina je jednou z důležitých složek v našem jídelníčku, na kterou se bohužel často zapomíná. „Vláknina přitom přináší mnoho benefitů a její dostatečný příjem slouží jako prevence mnoha onemocnění,“ vysvětluje Veronika Pourová, nutriční terapeutka a technoložka potravin.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.