Svaz: Klesající ceny zemědělských výrobků ohrožují potravinářskou soběstačnost

Svaz: Klesající ceny zemědělských výrobků ohrožují potravinářskou soběstačnost

19.08.2024 Jana Čiháková

Klesající ceny zemědělských výrobků mohou podle Zemědělského svazu ohrozit potravinářskou soběstačnost České republiky. Svaz tvrdí, že ceny klesají čtrnáctý měsíc v řadě, Český statistický úřad (ČSÚ) už dříve zveřejnil údaje, podle kterých byly v červenci ceny zemědělských výrobců meziročně nižší o 3,7 procenta. Nejvíce zasažená je podle svazu rostlinná výroba, svaz proto vyzývá k urychleným opatřením na podporu zemědělců a k systémovým změnám, které navrátí stabilitu a zajistí udržitelnost českého zemědělství.

"Bez těchto kroků hrozí další úbytek produkčních zemědělských podniků, což může vést až k ohrožení potravinové soběstačnosti České republiky," uvedl svaz v tiskové zprávě. Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha doplnil, že likvidační situaci způsobila kombinace špatné úrody, nízkých výnosů a trvale klesajících cen.

Ceny v rostlinné výrobě v červenci podle ČSÚ klesly o 7,4 procenta. Nižší byly například ceny brambor o 23,1 procenta, obilovin o 12,8 procenta a čerstvé zeleniny o 7,8 procenta. Ceny ovoce a olejnin vzrostly.

"Ačkoli se ceny ovoce zvýšily, je třeba si uvědomit, že 70 procent letošní úrody zničily jarní mrazy. Stejně jako ovoce je na tom například řepka, kde i přes nárůst ceny stále nedosahujeme ani pokrytí nákladů,“ uvedl Pýcha.

Ministerstvo zemědělství v takzvané Zelené zprávě, kterou vypracoval Ústav zemědělské ekonomiky a informací, uvádí, že ceny rostlinných komodit se v ČR zpravidla odvíjí od vývoje cen na evropském, případně světovém trhu. "Po extrémním vývoji cen v roce 2022 ovlivněném ruskou invazí na Ukrajinu došlo během roku 2023 již k uklidnění reakcí trhu, a tedy k výraznému postupnému poklesu cen," vyplývá ze zprávy.

Podle zprávy ministerstva se jednotkové náklady na produkci řepky pohybují kolem 14.011 korun za tunu, zatímco výkupní cena řepky v první polovině roku 2024 dosahovala podle svazu průměrně 10.552 korun na tunu. Svaz tvrdí, že na každé tuně tak zemědělec prodělává přibližně 3500 korun, podobnou situaci popisuje i u obilovin.

Živočišná výroba registruje podle statistiků za červenec mírný nárůst cen, konkrétně o 0,7 procenta. O 7,7 procenta vzrostly ceny skotu, u mléka o 6,7 procenta. Klesly ceny vajec, drůbeže a prasat. Svaz ale tvrdí, že hlavními komoditami živočišné výroby jsou především mléko a hovězí maso, kterým nicméně rostou náklady. "Význam živočišné výroby v celkových příjmech zemědělců stále klesá, jelikož se zemědělcům čím dál méně vyplácí, tudíž jej postupně opouštějí," tvrdí svaz.

Podle Pýchy žádný jiný sektor nečelil tak dlouhodobému a hlubokému propadu cen, proto vyzývá k urychleným opatřením na podporu zemědělců a systémovým změnám.


Mohlo by vás zajímat

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Sněmovna zřejmě schválí snazší podmínky nižší daně z piva pro malé pivovary

11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.