05.09.2013 ČTK
Zatímco loni nevyhovělo analýze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) devět vzorků tavených sýrů, letos se situace obrátila.
Z dvaceti kontrolovaných byly všechny v pořádku, při výrobě nebyl použitý rostlinný tuk místo živočišného. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Štoll ze SZPI. Inspekce přistoupila ke kontrole tavených sýrů právě po negativní zkušenosti z loňska.
"Kontrolu jsme provedli v několika obchodních řetězcích a zaměřili jsme se na hledání výrobků, u kterých jsme v minulosti zaznamenali nedostatky. Také jsme vybrali výrobky privátních značek řetězců. Z 20 hodnocených bylo devět od tuzemských výrobců, deset ze zemí Evropské unie a jeden z Izraele," uvedl Štoll.
Laboratorní analýza zkoumala, zda je sýr vyrobený z živočišného tuku, tedy z mléka, nebo z tuku rostlinného. Zjišťoval se také profil triacylglycerolů, v nichž je přítomný rostlinný tuk. "Namátkou jsme provedli také senzorické hodnocení barvy, vůně, chuti, vzhledu, konzistence, plísní okem viditelných, mikrobiální změny a stavu obalu," doplnil Štoll. Ani v jednom případě nedošlo ke klamání spotřebitele či porušování jakosti.
Ústředně řízené kontroly, které se soustředí na konkrétní typ potraviny, se dělají průběžně a reagují na problematické oblasti. V minulých dnech to byla například kontrola medu v maloobchodě. "Jelikož tavené sýry letos uspěly, je pravděpodobné, že příští rok už podobnou akci dělat nebudeme," řekl Štoll. O dalších chystaných či probíhajících centrálně řízených akcích SZPI podrobnosti nesdělil.
18.08.2024 | Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) spolu s policií zajistili v pražské tržnici Sapa 170 kilogramů nevyhovujících potravin a objevili nelegální výrobnu mletého masa. Provozovateli chyběly doklady o původu potravin a obaly od masa byly porušené. SVS o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
12.09.2024 | Pět lidí skončilo ve Francii na jednotce intenzivní péče poté, co se nakazili botulotoxinem z kontaminovaného pesta. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, otravu v departementu Indre-et-Loire v západní části střední Francie mohla způsobit místní značka omáčky z divokého česneku kontaminovaná nebezpečným neurotoxinem.
01.03.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje česnekový kabanos obsahující listerie od výrobce Zemědělská a.s. Krucemburk. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Jihlava v produktu odhalilo bakterii Listeria monocytogenes. Výrobek byl proto vyhodnocen jako nevhodný k lidské spotřebě. Spotřebitelé, kteří jej mají doma, by kabanos neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.