testy  

Testovali jsme majonézy

Testovali jsme majonézy

27.08.2012 VŠCHT

Při testování v laboratoři jsme se tentokrát zaměřili na vaječné žloutky, které díky obsahu lecitinu fungují v majonézách jako emulgátor.

Majonéza je klasickou studenou omáčkou, která tvoří základ pro celou řadu dalších pokrmů. Hlavními složkami majonézy jsou olej, voda, ocet a vaječné žloutky. Ve své podstatě se jedná o emulzi vody a oleje, ve které lecitin z vaječných žloutků plní funkci emulgátoru a ocet (bývá někdy nahrazován citronovou šťávou) majonézu okyseluje a tím stabilizuje proti růstu nežádoucích bakterií. U průmyslově vyráběných majonéz je žádoucí, aby pH dosahovalo hodnoty maximálně 4,5. Tak jsou výrobky dostatečně chráněné.

Zatímco domácí majonézy se obvykle vyrábějí ze syrových žloutků, pro průmyslovou výrobu se používají žloutky pasterované. Průmyslově vyráběné majonézy tedy nejsou tak rizikové potraviny, jak mnohé zdroje uvádějí, a jsou mnohem stabilnější než málo kyselé majonézy a majonézy ze syrových žloutků, jak jsou známé z domácí výroby. To však samozřejmě neznamená, že není třeba dodržovat skladovací podmínky a způsob zacházení, který předepisují výrobci.

Při testování v laboratoři jsme se tentokrát zaměřili na vaječné žloutky, které díky obsahu lecitinu fungují v majonézách jako emulgátor. Správná majonéza neobsahuje jiné emulgátory, stabilizátory ani zahušťovadla. Tato skutečnost však není v ČR legislativně upravena. Legislativa pouze reguluje obsah žloutků, kterých musí být nejméně 2 %. Obsah žloutků jsme v laboratoři prověřili za pomoci testování obsahu cholesterolu a fosforu, které jsou složkami charakteristickými pro vaječný žloutek. Překvapením pro nás bylo, že většina testovaných majonéz obsahovala méně žloutků, než bylo uvedeno na etiketách, pokud výrobci tuto informaci vůbec uvedli. Při porovnání výsledků je třeba zohlednit i fakt, že výsledky jsou uvedeny s přesností na 1 % hm., což je dáno především přirozenou variabilitou fosforu a cholesterolu ve žloutcích. Některé majonézy, které byly doručeny do laboratoře, navíc obsahovaly řadu zahušťovadel a stabilizátorů. Možná i proto již nemají výrobci technologickou potřebu při výrobě používat dostatečné množství žloutků, a tak se stávají žloutky v některých majonézách spíše ozdobou a povinností než nutností. Rozpor mezi laboratorně zjištěnou a deklarovanou hodnotou může být dán také kvalitou samotných sušených nebo pasterovaných žloutků, které podle našich zkušeností často obsahují větší podíl bílků, který však výrobci při nákupu suroviny obtížně poznají.

Senzorické požadavky na majonézy:

•      konzistence a barva – v závislosti na obsahu oleje – pastovitá, krémovitá až polotekutá stejnorodá hmota, olej neoddělen, částice kusovitých přísad rovnoměrné rozptýlené, menší vzduchové dutinky přípustné, výrobky nesmějí obsahovat zbytky vaječných skořápek, nečistot, cizích předmětů a hrudek vaječné hmoty

•      vůně – typická pro majonézy, mírné nakyslá, případně po použitých přísadách a koření

•      chuť – nakyslá, po použitých přísadách, bez cizích pachutí

Vybrané přídatné látky použité v testovaných majonézách

Barviva

E101 – riboflavin. Častěji než jako barvivo se používá jako vitamin B2. Může být vyráběn jak synteticky, tak nejčastěji za pomoci mikrobiálních kultur.

E160a – karoteny. Přírodní nebo přírodně identická barviva, žluté až oranžové barvy. Běžně se vyskytují v přírodě v celé řadě rostlin, ze kterých se dostávají i do vaječných žloutků.

Zahušťovadla a stabilizátory

E410 – karubin

E412 – guarová guma

E415 – xanthan

E1414, E1422, E1450 – modifikované škroby

Plní ve výrobcích funkci stabilizátorů emulze a pomáhají vytvářet hustou strukturu. Právě využití zahušťovadel a stabilizátorů umožňuje výrobcům snížit obsah žloutků, aniž by ohrozili konzistenci a koloidní stabilitu majonézy.

Konzervanty

E200, E202 – kyselina sorbová, sorban draselný jsou nejčastěji používané konzervační látky. Působí zejména proti růstu kvasinek a plísní, tedy mikroorganismů, které by mohly způsobovat zkázu i kyselejších potravin, ve kterých již většina bakterií není schopných růstu. Díky tomu je možné majonézy uchovávat delší dobu bez rizika zkázy.

Antioxidanty

E385 - Ethylendiamintetraacetát vápenatodisodný je syntetickou látkou a patří mezi tak zvaná chelatačaní činidla, tedy látky, které váží kovy a díky tomu brání, aby dále reagovaly s jinými látkami nebo katalyzovaly další reakce. Díky tomu jsou ostatní látky stabilnější a nepodléhají tak rychle změnám.

Barva majonézy

Barva majonézy je obvykle bílá až lehce nažloutlá. Zatímco u domácích majonéz je nažloutlá barva způsobena vysokým obsahem vaječných žloutků, průmyslově vyráběné majonézy bývají často přibarvovány. Na druhou stranu však používají výrobci shodné látky, které jsou obsažené ve žloutcích, jen mohou být získány z jiných zdrojů, popřípadě synteticky. Na přiloženém obrázku můžete barvy testovaných majonéz porovnat. Pozitivním zjištěním pro nás bylo, že při senzorickém hodnocení byla nejlépe hodnocena barva výrobku bez přidaných barviv, avšak s vysokým zjištěným obsahem žloutků.

Závěr

·         Řada výrobců při výrobě majonéz používá přídatné látky, které částečně nahrazují funkci vaječného žloutku. Pozitivní je, že se jedná vesměs o látky přírodní nebo přírodně identické.

·         Sytě žlutá barva některých majonéz nemusí být dána vysokým obsahem vajec, ale pouze použitím karotenů nebo riboflavinu při výrobě.

·         Někteří výrobci se vyhýbají značení obsahu žloutků v majonézách.

·         Zjištěné obsahy žloutků jsou v některých případech nižší, než výrobci uvádějí.

Přehled testovaných výrobků

1

Název Majonéza Poličanka
Výrobce AGRICOL s.r.o.
Deklarovaný vaječný podíl vaječné žloutky
Podíl žloutku (%) ±1,0 1,4
Přídatné látky  
Barviva  
Konzervanty E202
Antioxidanty  
Stabilizátory E412, E415
Zahušťovadla  
Regulátory kyselosti  
Senzorické hodnocení  
Barva 3,2
Konzistence 3,2
Vůně 3
Chuť 2,9
Celkem 3,1

2

Název Majonéza
Výrobce pro Tesco Stores ČR a.s./ZÁRUBA M&K a.s.
Deklarovaný vaječný podíl vaječné žloutky
Podíl žloutku (%) ±1,0 3,3
Přídatné látky  
Barviva  
Konzervanty E202
Antioxidanty  
Stabilizátory E410, E412, E415
Zahušťovadla E1414, E1450
Regulátory kyselosti  
Senzorické hodnocení  
Barva 2,7
Konzistence 3,2
Vůně 3,7
Chuť 3
Celkem 3,1

3

Název Babiččina majonéza
Výrobce H. J. Heinz CR/SR a.s.
Deklarovaný vaječný podíl pasterované žloutky
Podíl žloutku (%) ±1,0 3,2
Přídatné látky  
Barviva E160a
Konzervanty  
Antioxidanty  
Stabilizátory  
Zahušťovadla E415
Regulátory kyselosti E1422
Senzorické hodnocení E334
Barva 2,8
Konzistence 3,4
Vůně 2,8
Chuť 2,9
Celkem 3,0

4

Název Majonéza
Výrobce SPAK Foods s.r.o.
Deklarovaný vaječný podíl pasterované vaječné  žloutky 4,8%
Podíl žloutku (%) ±1,0 3,1
Přídatné látky  
Barviva E160a, E101
Konzervanty E200
Antioxidanty E385
Stabilizátory E412,E415
Zahušťovadla E1422
Regulátory kyselosti E330
Senzorické hodnocení  
Barva 2,9
Konzistence 3,1
Vůně 3,1
Chuť 2,9
Celkem 3

5

Název Majonéza lahodná jemná
Výrobce pro Tesco Stores ČR a.s./ZÁRUBA M&K a.s.
Deklarovaný vaječný podíl pasterované vaječné  žloutky
Podíl žloutku (%) ±1,0 3,3
Přídatné látky  
Barviva E160a
Konzervanty E202
Antioxidanty  
Stabilizátory E410, E412, E415
Zahušťovadla E1414, E1450
Regulátory kyselosti  
Senzorické hodnocení  
Barva 3,3
Konzistence 2,8
Vůně 2,8
Chuť 2,5
Celkem 2,9

6

Název Majonéza Zárubova
Výrobce ZÁRUBA M&K a.s.
Deklarovaný vaječný podíl pasterované žloutky
Podíl žloutku (%) ±1,0 5
Přídatné látky  
Barviva E160a
Konzervanty E202
Antioxidanty  
Stabilizátory  
Zahušťovadla E1414, E1450
Regulátory kyselosti E262, E330
Senzorické hodnocení  
Barva 2,6
Konzistence 2,3
Vůně 3,2
Chuť 3,2
Celkem 2,8

7

Název Majonéza bez konzervantů, barviv, zahušťovadel, aromat
Výrobce SPAK Foods s.r.o.
Deklarovaný vaječný podíl pasterované vaječné  žloutky 8%
Podíl žloutku (%) ±1,0 4,6
Přídatné látky  
Barviva  
Konzervanty  
Antioxidanty  
Stabilizátory  
Zahušťovadla  
Regulátory kyselosti  
Senzorické hodnocení  
Barva 3,5
Konzistence 2,6
Vůně 2,7
Chuť 2,4
Celkem 2,8

8

Název Majonéza Hellmanns Original
Výrobce Unilever ČR, spol. s r.o.,
Deklarovaný vaječný podíl pasterizované vaječné  žloutky  3% hm.
Podíl žloutku (%) ±1,0 1,9
Přídatné látky  
Barviva E160a
Konzervanty  
Antioxidanty E385
Stabilizátory  
Zahušťovadla  
Regulátory kyselosti  
Senzorické hodnocení  
Barva 1,8
Konzistence 3,1
Vůně 3,3
Chuť 2,7
Celkem 2,7

 


Mohlo by vás zajímat

TESTOVALI JSME CHLÉB A NAŠLI TEN NEJLEPŠÍ!

22.09.2023 | Konkurence, rivalita a z toho vyplývající snaha být co nejlepší a nejúspěšnější na trhu, se nevyhýbá ani pekařům. Objektivní srovnání kvality chleba se tak stalo výzvou pro Svaz pekařů a cukrářů v ČR, který pravidelně pořádá národní soutěž Chléb roku. Do ní se může přihlásit každá pekárna, bez ohledu na to, jestli je členem cechu nebo nikoliv, zda jde o průmyslovou nebo řemeslnou pekárnu. Novinkou letošního ročníku je účast obchodních řetězců, jejichž provozy splňují definici pekárny (Albert, Globus, Tesco). A jak dopadlo klání nejlepších z nejlepších?

KVALITA KREVET: ŠACHY S VODOU I CHYBY NA OBALECH

11.04.2024 | Krevety rozhodně nepatří mezi výrobky, které by se nemusely pečlivě vybírat, zvlášť pokud nemají být spotřebitelé doma nepříjemně rozčarováni. Na druhou stranu, i v běžné tržní síti lze objevit výrobky vysoké kvality, i přestože nepatříme k přímořským státům. Po kterých sáhnout a které raději naopak nechat v obchodě?

TESTOVALI JSME MEDOVÉ KROUŽKY: MEDOVÝ JE JEN JEJICH NÁZEV

09.12.2023 | Medové kroužky platí za oblí- benou snídani nebo svačinu nejen mnoha dětí, ale i do- spělých. Jen samotné slovo med evokuje u mnoha stráv- níků garanci zdravého a pří- rodního produktu. Je to ale opravdu taková výhra?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.