Tři čtvrtiny Čechů vyhazují jídlo jen výjimečně

Tři čtvrtiny Čechů vyhazují jídlo jen výjimečně

05.11.2014 Redakce

...nebo to o sobě alespoň rádi tvrdí. Nejčastěji přitom končí v odpadkových koších ovoce a zelenina.

Tato data vyplývají z průzkumu serveru Kupi.cz. Průměrný Evropan však vyhodí ročně okolo 100 kg a na skládkách končí podle odhadů zbytečně až třetina jídla.
Z průzkumu mezi 2500 respondenty portálu vyplývá, že čeští spotřebitelé vyhazují potraviny jen málo, nebo to o sobě alespoň tvrdí. Že jídlo výjimečně vyhodí, uvedlo 74 % dotazovaných, 7 % nevyhodí nikdy nic. Šetrnost Čechů podle serveru potvrzuje skutečnost, že jen sedm procent dotazovaných uvedlo, že prošlou potravinu vyhodí automaticky.
    "Dvě třetiny spotřebitelů se nejdříve podívají či ochutnají, zda je prošlé jídlo v pořádku, až poté se rozhodnou, jak s ním naloží. Třicet procent respondentů dokonce tvrdí, že doma žádné prošlé potraviny nemívá," uvedl Martin Kadlčík z Kupi.cz.
    Z vyjádření dotazovaných dále vyplývá, že vyhozené potraviny se na jejich rozpočtu téměř neprojeví. O tom, že by změnou svých nákupních návyků ušetřilo významnější částku, je přesvědčeno méně než pět procent lidí. Témě tři čtvrtiny si naopak myslí, že i kdyby nemuseli vyhazovat žádné jídlo, byla by pro ně finanční úspora zanedbatelná.

Špatně odhadujeme, kolik jídla sníme
    Jako nejčastější důvod, proč jídlo vyhodí, uvádějí lidé špatný odhad nakupovaného množství, v jehož důsledku se potraviny zkazí dříve, než jej stihnou sníst. Třetina lidí vyhazuje potraviny proto, že nevydrží do uvedené doby trvanlivosti uvedené na obalu. Nejčastěji vyhazují lidé ovoce a zeleninu, na pomyslném druhém místě skončilo staré pečivo, na třetím mléčné produkty.
    V Česku zatím neexistuje oficiální údaj o množství potravinového odpadu. Číslo by mělo být známé v roce 2016. Podle studie vypracované pro Evropský parlament vyhodili v ČR v roce 2006 nejvíce jídla spotřebitelé. Nezanedbatelný je i podíl zěmědělců, kteří z vyhozeného jídla vyhodili téměř čtvrtinu.
    Podle údajů Organizace spojených národů skončí celosvětově v popelnicích ročně až 1,3 miliardy tun jídla v celkové hodnotě téměř 20 bilionů korun, což je asi třetina světové produkce potravin. Pokud by byly tyto potraviny zachráněny, nasytily by se jimi asi tři miliardy lidí. V Evropě připadá na jednoho člověka 96 až 115 kilogramů vyhozeného jídla za rok.


Mohlo by vás zajímat

Oblíbenou pochoutkou v SAE je během ramadánu medovník

26.05.2018 | Obyvatelé Spojených arabských emirátů si zamilovali medovník, a to natolik, že jeden obchodní řetězec v průběhu muslimského postního měsíce ramadánu denně prodá 3000 těchto dortů z medových plátů a sladkého krému.

Tři vína z 18. století se ve Francii vydražily za šest milionů Kč

27.05.2018 | Na východě Francie se dnes vydražily tři vzácné lahve žlutého vína z oblasti Jura ročníku 1774, a to v přepočtu za více než šest milionů korun. Jedna se prodala za 107.700 eur (2,8 milionu Kč), druhá za 76.250 (dva miliony Kč) a třetí 73.200 (1,9 milionu Kč).

Coca-Cola uvedla na trh svůj první alkoholický nápoj

28.05.2018 | Americká společnost Coca-Cola poprvé za více než 125 let své existence uvedla na trh alkoholický nápoj.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.