TRISTNÍ PROBLÉMY S CENAMI PŘI KONTROLÁCH OTŘÁSLY ČESKEM

TRISTNÍ PROBLÉMY S CENAMI PŘI KONTROLÁCH OTŘÁSLY ČESKEM

13.04.2023 Jana Čiháková

Výsledky kontrol cen potravin České obchodní inspekce (ČOI) a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) jsou horší, než se očekávalo. Při jednání meziresortní komise k vysokým cenám potravin to na twitteru uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Na tiskové konferenci poté řekl, že se masivně porušuje potravinové právo a rovněž zákon na ochranu spotřebitele, zmínil i nekalé obchodní praktiky.

Kontroly mají podle něho pokračovat. Úřady v minulých dvou týdnech provedly přes 250 společných kontrol. Ceny potravin a nealkoholických nápojů v březnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně stouply o 23,5 procenta.

Nekula řekl, že by uvítal, kdyby se řetězce místo prodeje mnohdy předraženého zboží soustředily na plnění základních podmínek prodeje. Měly by podle něho dbát na dodržování všech hygienických zásad a na správné deklarování cen.

PORUŠENÍ ZÁKONA NA POŘÁDKU?

Vedoucí právního oddělení ČOI Vlastimil Turza uvedl, že ze 417 kontrol, které dělal úřad společně se SZPI či samostatně, se v 91 případech zjistilo porušení zákona. Nejčastěji se týkalo poctivosti prodeje, kdy obchodníci účtovali za zboží vyšší cenu, než byla na cenovce. Kontroly podle něho zjistily i porušování pravidel u slevových akcí, když řetězce porušovaly povinnosti uvádět nejnižší cenu za posledních 30 dnů.

UMĚLÉ ZVÝŠENÍ CEN

Zákon podle něj má zamezit tomu, aby mohl obchodník uměle zvýšit cenu těsně před poskytnutím slevy, a vypadala tak atraktivněji. Podle zákona se toto opatření netýká potravin, které podléhají rychlé zkáze. Aplikuje se tedy například u konzerv nebo nápojů v plechovkách. Turza uvedl, že zákon se týká také slev pomocí například aplikací a karet, takzvaných klubových slev. Nepoužívá se u individualizovaných slev, což může být dárková poukázka na slevu, dodal.

Ústřední ředitel SZPI Martin Klanica řekl, že u společných kontrol s ČOI, se objevilo 158 zjištění nedodržení požadavků potravinového práva a 24 případů porušení ustanovení zákona na ochranu spotřebitele, které spadají do kompetence potravinářské inspekce. V pěti případech byly kvůli porušení pravidel uzavřeny provozovny, z toho dvě patřily velkým obchodním řetězců.

Meziresortní skupina se dnes na ministerstvu sešla podruhé. Nekula už dříve řekl, že ceny potravin naznačují, že obchodníci zneužívají svého postavení na trhu. Zástupci obchodu obvinění z nepřiměřeného růstu cen odmítají, podle nich jsou za něj zodpovědní především zemědělci a potravináři.

TLAK NA CENY

Podle Nekuly intenzivní kontroly vedou k tlaku na ceny. Jako příklad uvedl, že podle týdenního hlášení v polovině března průměrná cena vajec klesla proti předchozímu období o desítky haléřů, když se dříve přitom podle něho objevovaly názory, že budou vejce na Velikonoce stát až deset Kč. Doplnil, že u másla se od prosince 2022 snížila cena za kostku z 53,40 koruny na 42 korun. "V těchto dnech se dá ve slevových akcích pořídit kostka másla za méně než 30 korun," řekl. Podle Nekuly klesají i ceny nesezonního zboží, což potvrzuje, že prostor na snížení cen na trhu je. "Někteří zkoušeli vyšponovat ceny na maximum a otestovat si práh bolesti," doplnil.

Nekulovým cílem je dosáhnout zdravého konkurenčního prostředí. Tento týden také zopakoval, že vláda nechce nijak narušovat trh například stanovováním maximálních cen.

Pracovní skupina vznikla po dohodě vlády pod vedením ministerstva zemědělství. Jsou v ní také zástupci ministerstva financí a obchodu, Národní ekonomické rady vlády (NERV) a zástupce Úřadu vlády. Členem je i jeden z poradců premiéra Petra Fialy (ODS).


Mohlo by vás zajímat

Slovensko zavede daň ze slazených nápojů: Česko je s otazníkem, komora daň považuje za hloupost

12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.

SZPI zakázala prodej halucinogenních bonbonů, obsahovaly výtažek z muchomůrky

05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.